ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2012
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2011

Pensiunea Ozon

Pensiunea Ozon

Statiunea Lillafured despre care am scris un review nu demult se afla foarte aproape de Miskolc la aprox 10 km in o zona de munte locul de relaxare al celor de la oras.

Am ajuns aici dupa ce am fost la cealalta statiune din zona adica Miskolctapolca.

Din centrul orasului Miskolc (aici am ajuns cu trenul venind din Slovacia) am luat un autobuz local care circula din jumate in jumate ora si asa am ajuns la Lillafured.

Nu am avut rezervata cazare dar era deja octombrie si am zis ca rezolv usor cazarea, in statiune este doar un hotel renumit se numeste Hotel Palota, eu vroiam la pensiune datorita pretului mult mai mic ca la acest renumit hotel unde totus cazarea trecea de 100 euro pe noapte.

Aproape de acest hotel (statiunea e mica) am dat de aceasta pensiune.

Pensiunea Ozon (Ozon Panzio)

Am intrat la receptie si am intrebat daca au camere si pretul, a venit si raspunsul ca de azi sunt preturi de extrasezon fiinca era 1 octombrie, am zis ca stau o noapte, am primit cheia de la camera (inainte am vazut camera) si m-am razgindit zic hai ca e prea putin o noapte iau doua si ma intorc inapoi si spun vreau doua nopti, persoana de la receptie spune sa astept putin... se duce si vorbeste cu cineva si in citeva minute imi spune ca fiind primul client din data de 1 octombrie si de extrasezon si ca am luat 2 nopti si nu una primesc cadou micul dejun.

Pensiunea e o cladire cu un etaj, la parter sunt camere de 2* si la etaj de 3* cu un restaurant unde se serveste micul dejun, a fost meniu fix dar calitativ la alegere trebuia ales dinainte de seara din mai multe feluri.

Tot acolo am servit si masa de seara, bine ca am intrebat fiinca tot asa trebuia anuntat din timp si pentru cite persoane, nu mergi la masa si comanzi, daca vrei trebuie sa anunti de dimineata sau cel tirziu la prinz.

Cine nu vrea masa acolo are la dispozitie terasele la 3 minute de pensiune.

Camera cam mica cu baie si un tv mic dar nu prea am stat in camera.

O curte foarte mare mai mult gradina cu loc de parcare si corpul cu receptia separat unde era si un bar.

In curte loc de joaca frumos amenajat pentru copii.

Aceasta pensiune e o varianta buna de cazare pentru cei care prefera sa se cazeze la pensiune, cei care vor la hotel au varianta cealalta Hotel Palota dupa parerea mea cel mai frumos hotel din Ungaria o cladire care a fost castel dar si preturile sunt altele fata de pensiune.

Dupa ce sa terminat vizita aici in Lillafured am plecat spre casa dar am mai facut o oprire de citeva zile dar asta mult mai aproape de granita cu Ro din nou la bai termale la o statiune mult mai cunoscuta de romani la Oroshaza.

Lillafured mi-a ramas in minte ca un loc de relaxare bun, prin Miskolc ati trecut multi, unii ati fost si la Miskolctapolca la bai in mina, dar aici au ajuns prea putini romani.

Poate luati in calcul si acest loc.

Trimis de Nicu in 27.08.12 19:55:21
Validat / Publicat: 27.08.12 21:00:05

VIZUALIZĂRI: 2160 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Langos

alina7laca
[27.08.12 21:27:34]

E foarte faina statiunea, Hotelul Palota e lux. Pensiunea am vazut-o e draguta.

Preturi pentru cazare?

De la mine... puncte pentru review

NicuAUTOR REVIEW
[10.09.12 17:10:35]

@Alina 7laca

Pretul a fost 8500 forinti cazare camera dubla pe noapte, mai este o pensiune linga hotel Palota sau altele mai jos dupa hotel in sat dar asta e in statiune in centru ff aproape de hotel si terase si gara pentru Mocanita.

In capatul statiunii este si un camping, alt loc de cazare pe traseul trenului turistic la pescarie dar asta e mai departe de centrul statiunii.

alina7laca, Nicu