ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2012

Peripetii de la Babute la Crucea de pe Caraiman

Marian closca pres skyscape - September sun original mix

Urmare de aici

Ziua 2

Alaltaieri am fost la Scropoasa dupa cum am scris mai devreme si la ceas de seara ne-am ,,adapostit" la hotelul Pestera. Ieri dimineata am zis sa ne trezim devreme si sa pornim spre Sinaia si apoi spre Busteni de unde eu vroiam sa iau telecabina pana la Babele si- marea mea dorinta-sa ajung la Crucea de pe Caraiman. Nu stiu din ce motiv, desi am fost la munte de cand ma stiu, nu am apucat sa urc pana la Cruce si mi-am zis ca nu mai ratez ocazia mai ales ca in Sinaia ne intalneam si cu fi-miu pe care il aducea cumnatul meu, el fiind in drum spre Cluj.

Asadar dupa un mic dejun rapid, am pornit spre Sinaia, alegand de data aceasta drumul spre sanatoriul Moroieni si apoi prin vestitul sat Glod (mamaaa! cata tiganie) spre Sinaia. Am recuperat progenitura din dotare si am plecat spre telecabina. Acolo-coada ca la unt pe vremea raposatului. Noi trei, cu nesimtirea ce ne caracterizeaza, am facut pe dracu-n patru si ne-am strecurat pe langa niste turisti cu rucsace voluminoase si iata-ne in telecabina dupa cumpararea in prealabil a biletelor desigur. In mod normal as fi luat prima telecabina sau as fi asteptat civilizat la coada dar eram presata de timp si cu dorinta in suflet de a ajunge la Cruce. Daca stiam ce ma asteapta imi stergeam dorinta inca de la primul ceas al diminetii!

Pacat ca nu pot sa atasez o mica filmare facuta din telecabina pe tot parcursul urcarii dar sunt convinsa ca stie toata lumea cum e. si iata-ne sus la Babe. poze, entuziasm pe mine de zici ca nu mai fusesem acolo in viata mea. n-am zabovit totusi mult si am pornit spre Cruce. Prima parte a traseului nu mi s-a parut grea si uitandu-ma in zare, ma gandeam ca nu e departe, dupa ce urcam panta aia mai abrupta-gata-ajungem. Aiurea! Am urcat de mi s-a acrit, nu mai puteam, conditie fizica -ioc, iar colac peste pupaza eu avusesem mare grija sa merg la pedichiura inainte sa plec din Bucuresti si cum unghiile mele treceau putin de varful degetelor (doamnele stiu cum e), m-am ales cu niste dureri cumplite la picioare, Abia ajunsa inapoi in Bucuresti si stergand lacul de unghii, am observat ca le aveam absolut pe toate fisurate din carne de atata efort.

Din momentul in care am vazut cat mai e de mers, mi s-au accentuat durerile si din 10 in 10 pasi ma opream. Inutil sa mai spun ca de destepti ce-am fost am uitat sa luam macar o sticla cu apa si, iata-ne si muritori de sete.

Cu toata durerea de ,,unghii" din ce in ce mai puternica, am facut niste poze care pentru mine sunt absolut de nepretuit si mai ales una dintre ele. Drumul nu e atat de dificil presupun, cel putin sotul si fi-miu nu pareau sa faca nici un efort, dar pentru mine a fost greu. Norii coborau peste noi obturandu-ne privelistea ca dupa doar cateva clipe sa dispara alungati de vant, dezvaluindu-ne peisaje de poveste. La capitolul acesta o sa las pozele sa vorbeasca pentru ca-mi sunt cuvintele prea sarace comparativ cu ce am vazut si trait acolo.

Traseul nu dureaza foarte mult, noi facandu-l in vreo doua ore dus doua intors. Cand in sfarsit am ajuns in varf, dupa ultimul urcus, sa-mi vina rau si alta nu: ditamai prapastia de pe care se cobora pe o carare miiica si ingusta, numai buna sa-ti stea inima in loc. Fobia mea de inaltime s-a activat brusc si evident ca am refuzat sa cobor pe acolo desi dupa ce norii s-au risipit, am vazut ca eram la vreo 200 de metri de cruce. Si a pornit al meu sot sa caute alta cale de a cobora pentru a lui tematoare consoarta, ocazie cu care a descoperit si numeroase dovezi ale trecerii oamenilor pe acolo si in special ale doamnelor pe care banuiesc-privelistea le-a indemnat la asemenea acte de igiena! Oribil. In sfarsit, a gasit pe unde sa coboram si anume o rapa cu mult grohotis destul de abrupta dar incomparabil mai putin periculoasa decat prima varianta. Am vrut sa renunt chiar acolo din cauza durerii dar m-am ambitionat si mi-am zis ca oricum nu voi mai veni a doua oara asa ca era pacat sa ratez niste poze facute chiar langa Cruce. A fost superb iar sentimentul pe care l-am avut la urcarea treptelor catre celebrul monument, a fost extraordinar.

Dupa cateva poze si cam 15 minute de pauza, am reluat traseul in sens invers numai ca vazut de jos, traseul pe care coborasem, mi se parea acum cu neputinta de urcat. Asa ca am ales exact traseul pe care refuzasem sa cobor dar care taind coasta muntelui piezis, mi se parea mult mai accesibil. Cararea ingusta, de munte, mi s-a parut usoara parcurgand drumul extrem de usor si fara pic de efort. Sus, la urcusul final, acel punct abrupt peste care am refuzat sa cobor a fost putin mai dificil pentru mine dar nu m-am uitat in jos la prapastia ce se deschidea in stanga mea si cu un ultim efort si refuzand ajutorul am urcat langa sot si fiu ce ajunsesera acolo cu putin inaintea mea. Am continuat traseul in sens invers pana la Babute si apoi cu telecabina din nou in Busteni.

Acum, acasa fiind, m-a apucat o melancolie blegoasa mai ales ca in Bucuresti sta sa ploua sau cel putin aici in Dristorul vesel a plouat deja.

Carari cu soare va doresc!

@webmaster: se poate Marian Closca-September Sun? Multumesc

Trimis de rita in 27.08.12 17:49:24
Validat / Publicat: 27.08.12 20:28:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 2271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 fugiti, ca vin norii peste noi!

[27.08.12 18:54:48]

Atasat fondul muzical solicitat

[27.08.12 18:58:08]

@webmaster: multumesc muuult!

neimportant
[27.08.12 21:03:56]

Eeee, alta mancare de peste! Ma bucura "insertiunile" picante de care ai facut uz. In alta ordine de idei, daca eram la coada, la telecabina, nu-mi driblai vigilenta ca sa te strecori in colivie. Te cautam la "unghiut si batistut" pana la loc comanda.

Nu numai doamnele stiu cum este in privinta unghiilor care sunt lasate sa creasca deliberat. Bunaoara, am fost fortat a le lasa a creste pentru realizarea unui echilibru de biped, prin ancorarea de spatiile dintre placiile de gresie din baia fara scurgere de la ultimul hotel vizitat. Cred ca merge si la munte, in actiunea de catarare aplicata aceeasi strategie, ramane de vazut. Fisurile in unghii nu apar decat la prima "utilizare". Dupa „vindecare”, vei avea reflexe de adevarata felina. Experientia docet.

Continua tot asa!

iulianic
[27.08.12 21:39:31]

@rita: Nici eu n-as fi fost de acord cu nerespectarea randului la telecabina, dar, daca asa a fost sa fie...

Pozele sunt foarte frumoase! Felicitari! P08 m-a impresionat cel mai mult. Norocul vostru ca norii aceia n-au adus si o ploaie pe masura. Drumetia ar fi fost si mai de neuitat.

In alta ordine de idei, iata un motiv pentru care sunt de parere ca unghiile (in special cele de la picioare) trebuie taiate scurt.

[27.08.12 21:58:21]

@iulianic: Nu ma intelegeti gresit. Nici eu nu as fi facut asa ceva dar a fost prima si ultima data in viata mea cand am indraznit pentru ca mi-am dorit tare mult sa ajung si eram presata, azi dimineata avand o treaba urgenta de rezolvat si nu mai puteam sa aman intoarcerea in Bucuresti. In rest sa stiti ca sunt pe bune cel mai civilizat turist. Si da, poza e superba, fi-miu si-a pus-o pe profilul de Facebook.

[27.08.12 22:02:51]

@zapacitu: Ooo... Daaa! Buna idee cu unghiile pe post de ancora dar parca ma doare din nou cand citesc cele scrise de tine. Data viitoare o sa le folosesc la catarare pe munte. La naiba cu incaltarile!

abancor
[27.08.12 22:25:12]

Nu mai merge telecabina de la Pestera la Babele? In iunie mergea...

[27.08.12 23:12:01]

@abancor: Nu mergea. Noi am fost cu masina oricum dar stiu sigur ca nu mergea pentru ca venisera niste turisti si li s-a zis la receptia hotelului ca nu va merge telecabina in acea zi si ca de fapt nu mergea de fapt de vreo saptamana.

dinţosul
[28.08.12 01:02:42]

@rita: Cei de la hotel ti-au dat informatii gresite. Sâmbata a fost fratele meu cazat o noapte la acest hotel la recomandarile mele (poate o sa- mi astern impresiile despre aceasta locatie) si a urcat cu telecabina la babele bine mersi.

... mama ce de voturi de apreciere dupa putin scandal... sau nu... sau da... oricum frumos articol... ori nu... ori da!!!

[28.08.12 08:08:27]

@dinţosul: Te-ai gandit ca uneori daca nu faci ceva (chiar si putin scandal) lumea nu va sti ca existi? Nu cred ca sunt singura care a atras atentia comunitatii AFA prin cateva vorbe neplacute. Oricum consider acel subiect inchis. Nu-mi face cinste si in proportie de 80% ma simt aiurea pentru ce am scris acolo. In rest am cerut sa fiu votata doar daca ce voi scrie va fi pe placul userilor. Restul comentariilor nu-si mai au rostul cred. Si nu mie mi-au fost date acele detalii ci altor turisti iar eu am auzit intamplator

dorgo
[28.08.12 19:28:55]

@rita... Busteniul si Crucea, le-am vazut, dar unde sunt frumoasele noastre babute de piatra?

[28.08.12 19:52:31]

@dorgo: Pai o sa pun poze imediat. Ieri eram pe fuga. Am o poza care mi-a placut mult si in care Sfinxul pare sa poarte ochelari. Imediat o rezolvam.

Julie V
[07.09.18 12:24:38]

Foarte frumos scris, Rita! Ai talent!

abancor, dinţosul, dorgo, iulianic, Julie V, neimportant, rita
Alte impresii din această RUBRICĂRedescoperă Masivul Bucegi: