ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Hotelul De Medici din Florenţa

Tu mi porti su - Giorgia feat Lorenzo Jovanotti

Chiar dacă nu înţeleg prea bine cum să triez informaţiile, eu voi scrie despre cele 5 zile petrecute în Florenţa. Îmi cer scuze administratorului că nu mă prea pricep eu la regulamentele astea.

Şi voi începe cu drumul şi hotelul.

Aşadar, în vizită fiind la fiica mea (lângă Treviso), am decis că vreau să văd Florenţa. De câţiva ani visez s-o văd. Auzisem de la un italian în etate (din România) că este cel mai frumos oraş al Italiei.

Mi-am cumpărat pe net un bilet la galeria Uffizi şi coridorul Vasari (cu ghid) pe marţi 14 august 2012, ora 15.30, cu 89 euro. (Tot ce ţine de Uffizi este cu programare). În funcţie de asta mi-am căutat şi cazare pe booking.com. Aşa am dat de hotelul De Medici, de pe strada cu acelaşi nume. Costul/noapte afişat de site era 30 euro + mic dejun. Apoi parcarea erau alţi 25 euro/zi. Total cost cazare 55 euro + cei 2 euro/zi soggiorno (o taxă hotelieră). Booking.com au uitat însă să menţioneze că la preţul hotelului se adaugă şi TVA-ul.

În 13 august pe la prânz am pornit spre Florenţa.

E bine de ştiut că în Italia GPS-urile merg ca naiba! Se pot introduce doar denumirile străzilor, dar nu şi numerele! Şi nu e vorba de actualizarea GPS-ului... ci de cea a Italiei, care nu dă date suficiente celor care întocmesc hărţile.

Am intrat în Florenţa în jurul orei 16, când coşmarul a început! GPS-ul îmi spunea ca la prima s-o iau la dreapta, iar acolo indicatorul arăta obligatoriu înainte şi la stânga! M-am învârtit de câteva ori pe acelaşi traseu, pe acelaşi pod, până am tras pe dreapta într-un spaţiu vopsit cu alb, în afara centrului istoric.

(În Italia sunt locuri de parcare marcate cu albastru, galben şi alb. Primele sunt cu taxă, iar ultimul nu.)

Şi după ce am stat şi am cugetat oleacă, am pornit la întâmplare, cu intenţia să abordez adresa respectivă dintr-o altă direcţie. GPS-ul a recalculat, dar oricum m-am sucit, indicatoarele continuau să zică altfel decât Becker-ul meu.

După 5 ore de "alergat" prin Florenţa, am oprit într-o piaţetă pe malul râului Arno, în faţa sediului carabinierilor şi am pornit pe jos. Se lăsase deja întunericul, iar inima mea era din ce în ce mai mică.

Am întrebat într-o gelaterie de strada De Medici, iar vânzătorul (un om în etate) mi-a dat o hartă. Aşa, pe jos şi la indicaţiile amabilului domn, am ajuns la hotel!

Tipa de la recepţie, o tânără ce ştie doar să salute cu respectul specific italian (în rest fiind rece şi distantă), mi-a spus că în Florenţa (în centrul istoric) turiştii au voie să staţioneze cu maşinile max 2 ore, după care apar amenzile, pt că sunt aparate foto peste tot, şi să fac bine să aduc maşina în faţa hotelului, de unde va fi luată de cei de la garaj, care îmi vor radia şi amenzile. Mi-a arătat pe hartă cum pot ajunge la ei şi oricât i-am spus că acel drum pe malul râului nu are sens spre dreapta, ci numai spre stânga, a ţinut-o pe-a ei.

Aşa că am renunţat să o conving şi am plecat îngrozită de ceea ce auzisem legat de amenzi! Erau aproape 6 ore de când mă învârteam prin centrul istoric! Câte amenzi s-or fi adunat oare? (mă întrebam).

Am pornit din nou cu maşina şi am reînceput să bântui străzile, strigându-i GPS-ului că nu o pot lua în direcţia pe care mi-o zice el!

L-am închis, am luat harta în mână şi am pornit cu viteza a doua (din nou) pe străduţe înguste, printre sute de motociclete şi biciclete parcate, printre turişti extaziaţi ce priveau în sus spre clădiri şi statui, nicidecum la maşinuţa mea. Am oprit la fiecare colţ să citesc numele străzilor, până când, în final, când începusem să văd dublu de oboseală, am ridicat privirea şi am dat cu ochii de firma luminoasă a hotelului meu. Credeţi că mi-a mai păsat că eram pe sens interzis? L-am găsit... şi atât a contat! Am intrat cu maşina pe străduţă, fără să-mi mai iau ochii de la firma luminoasă! De bucurie am uitat şi de amenzi şi de tot!

Fiind deja ora 23, camera mea fusese dată, iar tipa de la recepţie înlocuită cu un bătrânel simpatic şi binevoitor, care politicos mi-a spus că în acea primă noapte voi dormi la hotel Constantin (50 m după colţ), iar mâine zi, după ce voi servi micul dejun, să revin şi să-mi iau în primire camera.

Au apărut şi cei de la garaj şi a trebuit să-mi iau în grabă din maşină tot ce aveam nevoie pt cele 3 zile cât preconizasem să rămân. (Mi-am uitat încălţămintea de schimb. Celei pe care o aveam în picioare i s-a dezlipit talpa după 2 zile.)

Hotelul Constantin a fost ok, cu pat mare, baie cu duş, curat şi liniştit. Dimineaţa am avut parte de un mic dejun suedez, după care mi-am luat trolerele şi am parcurs din nou cei 50 m până la hotelul meu, unde mi-am lăsat bagajele la et I şi am plecat prin oraş. Aş fi avut de aşteptat cca 3-4 ore până să mi se elibereze camera.

Şi ca să nu spuneţi că o iau şi eu pe arătură ca GPS-ul meu, voi începe să vă spun despre hotelul De Medici, de pe strada De Medici nr 6, Florenţa:

Este situat într-o clădire istorică, cu ziduri groase, pe o străduţă îngustă, aproape de Dom, de Piazza della Signoria, de Uffizi, de Ponte Vecchio... de tot.

Are 6 etaje, dar are şi lift. Unul "actualizat".

Wireless este doar la etajul 1, unde se află şi sala de mese, cu ferestre largi. (Cu telefonul am intrat pe net din camera mea de la et 3, dar nu şi cu laptop-ul). Într-o parte se găsesc canapele, fotolii şi măsuţe pt internetişti, iar pe de alta mesele şi scaunele pt dejunul care se serveşte la masă şi constă în câteva tablete de unt, 2 pâiniţe şi vreo 2-3 feluri de gem. De la cele 2 automate se poate lua gratis şi la discreţie tot ce dorim: cafea, capuccino, lapte, apă fierbinte pt ceai (pliculeţele sunt alăturat), sucuri naturale.

Personalul care serveşte şi face curăţenie este foarte, foarte amabil!

Fereastra primei mele camere a dat spre Dom. La ora 7.45 clopotele lui sună, dar nu deranjează. Dimpotrivă. Am avut impresia că mă reîntorc înapoi în timp.

Baia este micuţă, îngustă de cca 1 m, iar apa duşului cade pe colacul wc-ului. Strâmtoare mare!

În cameră, un pat mare, dublu şi comod, 2 noptiere cu 2 veioze, un dulap antic drăguţ şi cam atât. A, da!... şi un ventilator cu picior înalt. Deci, fără aer condiţionat.

Curăţenie se face zilnic şi prosoapele se schimbă. Nu sunt flauşate, ci din bumbac alb, gros.

De asemenea, la De Medici eşti întrebat dacă eşti sau nu fumător. Toţi au loc aici, fără discriminări.

Camera mea (de fumătoare) fiind dată, am avut una fără scrumieră. Dar când peste 3 zile am decis să mai rămân în Florenţa, am fost mutată într-una cu scrumieră, pt că aşa declarasem pe internet, când făcusem rezervarea... şi cu baie ceva mai spaţioasă. Personalul care făcea curăţenie s-a oferit cu multă deschidere şi zâmbet pe buze să îmi mute bagajele, dar am făcut-o singură.

Nu se cere avans şi nu le pasă dacă îţi respecţi sau nu rezervarea. În fiecare dimineaţă holul hotelului este plin cu turişti!

În 18 august dimineaţa am plătit cu cartea de credit 180 euro/5 nopţi. Abia atunci am aflat că la cei 30 euro/zi se adaugă şi TVA-ul. Cei 10 euro soggiorno i-am plătit separat, cash. Mi s-a spus că peste 20 minute îmi va fi adusă maşina şi am fost sfătuită cordial să servesc o cafea la grădina din faţa hotelului- la Robiglio.

Garajul l-am plătit tot cash, 100 euro. Au ţinut cont că am ajuns luni la ora 23 şi am apreciat!

Dacă voi mai merge în Florenţa, cu siguranţă că la acest hoteluţ mă voi caza! Este curat, luminos, liniştit, cu personal politicos şi atent... într-un cuvânt, eu m-am simţit bine şi vi-l recomand celor mai puţin pretenţioşi.

... iar despre obiectivele turistice pe care le-am vizitat, într-un alt review. Sau poate două... pt că despre Florenţa nu va fi niciodată spaţiu suficient pt a-ţi exprima impresiile.

Trimis de LidiaV in 27.08.12 02:50:35
    Validat / Publicat: 27.08.12 09:33:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Treviso, Milano, Udine, Motta di Livenza, Padova, Venetia

VIZUALIZĂRI: 2713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LidiaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotel De Medici - Florenţa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.00 EUR pe cameră

[27.08.12 07:20:42]

@LidiaV, ne poti spune daca acesta este hotelul la care ai fost cazata?

[27.08.12 08:49:50]

Mutat la rubrica "Medici Hotel" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[27.08.12 09:22:41]

Un review de debut remarcabil

@LidiaV: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Nu-ti fa probleme despre 'organizarea' impresiilor, te vei familiariza in timp cu aceste notiuni, cred eu ca organizarea va veni de la sine, pentru ca impresiile sa fie cat mai utile cat mai multora. In principiu, avem aici doua tipuri de articole - unele despre cazari (hoteluri, vile etc) si unele 'de calatorie', in care insistam pe locuri de vazut si mult mai putin pe cazari. Ideal ar fi ca fiecare autor sa scrie cate doua articole - unul despre cazarea avuta (la rubrica hotelului in cauza) si unul cu recomandari de calatorie (la rubrica de calatorie a zonei), utile si celor interesati despre *zona in sine* (si care nu sunt, posibil, interesati de *respectiva cazare*)

[27.08.12 10:33:26]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[27.08.12 12:52:56]

@webmaster: Da, acesta este hotelul De Medici.

M-am uitat la imagini cu mare plăcere şi uimire. Sala de mese este aşa, da. Chiar şi vechiul pian de care am uitat să scriu. Nu ştiam însă că au balcon cu mese la etajul superior. Interiorul îţi lasă impresia unui hotel modest şi nicidecum ce văd în imagini. Cămeruţa mea de la et 3 semăna cu cea de la poza 14, micuţă, doar cu fereastră. Mă gândesc că cele pt familişti sunt mai încăpătoare.

[27.08.12 13:04:02]

@webmaster: Mulţumesc pt clarificări. Scriind, începusem să înţeleg că aşa şi este firesc, să nu amestec hotelul cu locul vizitat.

Regret, dar nu am observat că Medici Hotel mai există pe site, deşi am trecut peste lista cu cazări în Florenţa. Probabil atunci când mă voi mai familiariza un pic cu site-ul, mă voi descurca mai bine.

[27.08.12 13:08:03]

@webmaster: Nu e tocmai un review de debut. În aprilie am scris despre Viena şi pensiunea Lucinel.

Mulţumesc pt aprecieri şi pt acest spaţiu extraordinar şi atât de util!

[27.08.12 14:24:51]

@webmaster13: Oooo, cum să schimb/şterg melodia? Îmi place tare mult! Te îmbie la dans!

Tu mi porti su... e poi mi lasci cadere!

Ah! Che bellezza! Ah, che dolore!...

Mulţumesc!

MCM
    [27.08.12 16:32:46]

Din cate mi-am dat seama, camerele nu au nici minibar nici aer coditionat. Asa-i?

[01.09.12 11:55:43]

@MCM:

Nu, camerele unde am stat eu nu au avut nici minibar şi nici aer condiţionat, aşa este. De altfel, am stat puţin în hotel. De două ori am cumpărat apă plată de la recepţie, cu 1 euro sticla mică şi 2 cea mare. În rest, toate străzile din jur sunt pline cu magazine, gelaterii, cafe-baruri, restaurante mici-mari... astfel încât nu pot spune că am simţit lipsa minibarului.

Iar aerul condiţionat aş fi vrut să-l am, într-adevăr, însă am fost mulţumită şi cu ventilatorul, având în vedere că ajungeam seara târziu în cameră, ruptă de oboseală. Până să adorm, nu apucam nici măcar să regret că nu am aer condiţionat.

LidiaV, MCM

• pagină generată în 0.057131052017212 sec