ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2008
ÎNSCRIS: 11.03.08
AUG-2007
[?] AD. + 1 COPII

Sejur in Paralia Katerini

Am ajuns in Paralia Katerini dupa o calatorie lunga de vreo 20 de ore - plecarea la ora 11:00, sosire in statiune la vreo 7:00 dimineata. Aer de Eforie Nord (a fost prima impresie care m-a "izbit", dar nu in mod neplacut). Pana pe la vreo 9:00 am stat la usa agentiei de acolo, apoi ne-au dus la locul unde am fost cazati - vila Metaxia. Pe dinafara vila m-a impresionat neplacut pentru ca parea in renovare (sau poate ca era in renovare ). In mod normal cazarea se face pe la ora 14:00 dar , dupa ce au facut curat, ne-au primit in camera - pe la vreo 11:00.

Eh, acolo, surpriza a fost una placuta : la intrare, un hol foarte spatios, in stanga se intra intr-o camera larga, cu un pat simplu si unul dublu, TV , o noptiera intre paturi.Cel mai tare a fost "balconul" : puteai juca linistit un tenis in el. De fapt, camera noastra (nr. 7) era pe acoperis, de aceea balconul era asa de mare. Toata podeaua e acoperita cu gresie si totul stralucea de curatenie.De pe bacon se vedea Olimpul intr-o parte ( muntele Olimp e la vreo 18 km de Paralia) si o bucatica din mare in alta parte.

Statiunea e formata in general din vile si hoteluri nu prea mari, care arata diferit pe dinafara dar sunt cam la fel in interior.Au stradute care sunt paralele cu plaja si respectiv perpendiculare pe plaja, ceea ce face mai usoara explorarea .E galagie, dar nu ca la noi. Ce mi-a placut mult e ca de peste tot cant muzica fara sa fie data la maxim - nu te deranjeaza cu nimic. Eu noaptea am dormit tun, nu stiu sa fi cantat muzica tare de undeva. Clima e mai uscata decat la noi - nu prea am vazut muste si tantari. Cei care au cazare la vilele de pe plaja cred ca o duc greu noaptea - atunci e cel mai aglomerat. Eu nu pot sa zic ca am vazut mizerie in statiune. Sunt cosuri de gunoi din loc in loc, gunoierii isi fac treaba din cate am vazut, iar dimineata sunt tractoare care ara plaja cu o sita speciala in care raman toate gunoaiele mari. Cat despre mare, e mult mai sarat decat la noi, plaja are portiuni inguste dar gasesti loc de plaja fara probleme.

Dimineata, pana pe la vreo 12, marea era linistita ca un lac, apa era foarte curata. Ici si colo cate o alga, cate o meduza (aveti grija ca astea te urzica). Sa fiti atenti ca pe langa formatiunile de bolovani din mare (amenajate de greci) isi fac veacul aricii de mare . Daca te inteapa unul din asta poti avea necazuri mari - cineva de la noi din oras a fost trimis in coma din cauza unuia... De cum intri in apa, mergi vreo 50 de metri , apa se adanceste cam pana la burta ( eu am 1,85 m), apoi scade pana ce ajunge cam la genunchi, pe o fasie de vreo 4-5 metri, si apoi incepe sa se tot adanceasca. Eu am lasta copilul in apa fara sa-mi fac probleme..Pe plaja sunt locuri unde sunt amplaste sezlonguri dar nu vezi marlania de la noi , unde iti cer 10 ron pe zi pentru sezlong. E suficient sa faci o consumatie cat de mica la terasa respectiva si te poti aseza linistit.

Am avut bilet fara mese incluse si am facut foarte bine ca l-am luat asa. am platit 522 euro (3 persoane) din care 270 euro transportul, deci 252 euro cazarea pe 7 nopti, in perioada 27 august-4 septembrie. Cu mancarea am scos-o foarte bine la capat : dimineata (pe la vreo 10 adica) luam cate o felie de pizza-2 euro*3=6 euro, sau vreo placinta (care sunt mari si satioase, majoritatea cu branza, spanac, masline) la vreo 1,5 euro. Daca fii-mea (12 ani) mai voia ceva, isi alegea o gogoasa, sau baclava sau alte minuni. La pranz am mancat la o singura taverna (un fel de restaurante mititele). Va recomand cu totata increderea tavernaLa Anna - The Small Amsterdam

O gasiti astfel : mergeti la biserica din centrul statiunii ( echiar pe plaja, n-aveti cum sa o ratati), asezati-va cu spatele la intrare, usor in stanga e o straduta perpendiculara pe linia plajei. Mergeti pe acea straduta si la vreo 50-100 de metri e taverna pe partea dreapta. E curat, primitor,portiile sunt mari si personalul foarte amabil. Propietereasa, Anna, e olandeza. Aveau doi chelneri - Victor - un baiat fain din Oradea si Yannis - grec. Iata cam ce am mancat acolo :

- file de pui cu cartofi (cateva bucati mari de file de pui, o portie mare de cartofi prajiti, o portie de tzatziki-o salata de-a lor, cu iaurt) - 4,25 euro

- inele de calamar cu cartofi prajiti - 5 euro portia

- creveti la capac - parca 6 euro

- creveti parajiti - vreo 5 euro

- caracatita la gratar, cu salata - 7 euro

- scoici cu cartofi - 5 euro

- miel - 5 euro

- gratar de porc - tot vreo 5 euro etc etc etc

Cred ca toate portiile de cartofi au langa ele si tzatziki, daca imi amintesc bine.

Pentru familiile cu copii: nu luati la fiecare copil cate o portie - asta e risipa. Noi am luat in primele doua zile fiecare cate o portie, ca sa nu cadem de saraci ai europei. Eu reuseam sa manac tot , dar nevasta-mea si cu fica-mea nu.Locul e curat, servirea e foarte buna, papica e idem. Anul viitor, cand o fi sa plec iar, e clar ca ma duc tot la tanti Anna

Daca vrei bere, poti lua Amstel sau Heineken la 500 ml cu 1,50 sau 2 euro (nu mai stiu toate preturile), sucul e vreo 1,25 euro.

Seara, poti merge tot la taverne, sau daca nu vrei, poti manca in statiune Gyros-eu zic ca e shaorma de la noi-cu 1,5 - 2,5 euro (ala mai scump are si un suc sau o bere inclusa), puteti merge la Ice Factory - un fel de cofetarie-patiserie cu produse foarte bine facute si la preturi normale : tiramisu intr-o cutie de carton - vreo 2 euro, inghetata cea mai mare era 2,5euro ( cu trei arome diferite), savarine, truffel si multe altele.

Am insistat atata cu mancarea pentru ca cei care nu au mai fost in Grecia sa stie cam la ce sa se astepte. Si eu , la randul meu, am cautat informatii pe net. Pe de alta parte, am insistat pentru ca e prima oara cand m-am intors din concediu fara sa fiu nervos ca m-au furat hotii de pe litoral.Tin minte cand mergeam la Mamaia cu bilet platit din greu, si imi serveau mancarea sleita, putina, in sictir. Mai tot timpul , dupa ca mancam zoaiele lor ( de fapt imi plimbam lingura prin farfurie in cautare de ceva comestibil) plecam sa cautam un restaurant decent.

Ce ar mai trebui sa stiti?

* Nu beti apa de la robinet. La toate marketurile lor gasiti apa plata la 1,5 euro baxul (6*1,5 litri). Noi am consumat cam 3 baxuri de apa in 8 zile = 4,5 euro.

* Berea o puteti cumpara de la market cu 0,5 - 0,6 euro doza de 500 ml (bere Hellas - nu e rea deloc ). In capatul statiunii, unde parcheaza autocarele, e un supermarket mai mare de unde luam berea cu 0,5 euro. Pepsi sau Coca Cola erau cam 1,8 euro.

* Fructele nu sunt scumpe, dar nu prea au gust :

-struguri - am gasit muscat de hamburg la 0,9 euro /kg, sau 1,5 euro /2 kg

-smochine proaspete - cam 2,5 euro/ kg

-mere

-banane

-pepeni etc - preturi cam ca la noi.

Fitosii n-au decat sa manance la restaurante - preturile sunt mai mari dar portiile mai mici.

Statiunea e plina de magazine de blanuri , piele, suveniruri si tot felul de produse. Nu va aruncati la cumparaturi din prima zi. O sa gasiti un produs la cateva magazine, avand preturi diferite. De exemplu, sotia si-a luat un fel de sac de voiaj din lana cu 7,5 euro , si acelasi model l-am gasit in alt loc cu 16 euro.

Incercati sa va tocmiti cu grecii - o puteti face pentru multe din produsele pe care le vand. La magazinele de bijuterii gasiti aur la metru. Aveti grija ca nu e aur , ci e de fapt titan placat cu aur, sau nu stiu ce metal , placat.

Nu trageti concluzia ca toti grecii sunt mai civilizati ca noi - am vazut si destule jigodii.

Am avut la noi 900 euro si eram speriat ca n-o sa-mi ajunga banii. Iata cam ce am facut cu banii : 100 euro s-au dus la Meteora (o excursie pentru fi-mea si nevasta-mea, 30 euro de persoana + mancare si suveniruri), sotia doua perechi de sandale = 30 euro , o geanta=15 euro, doi saci de voiaj=15 euro (7,5 euro bucata), 4 bratari de argint=20 euro (5 euro/buc), niste covorase care i-au placut, cu motive nationale , 10 euro/buc (am luat 3, ca ...deh...te asteapta neamurile acasa...). Eu mi-am luat o pereche de sandale grecesti - 30 euro cerea si am reusit sa le scot la 25, trei sorturi la 5 euro /buc, am baut cam 50 de beri in total=25 euro, am mai luat la pachet 3 sticle de ouzo ( rachiul lor national- parca bei carmol sau frectie galenica)=15 euro (ala mai eftin e vreo 5 euro la sticla de 700 ml), 3 sticle de Metaxa de 3 stele = 21 euro (cam 7 euro /buc), ulei de masline (normal, nu ? ...)18 euro cutia de 5 litri (extravirgin), o cutie de 5 kile de masline umplute cu migdale = 10 euro, si inca vreo cateva fleacuri de nu le mai tin minte acu. Fii-mea si-a luat o geaca de piele cu 25 euro ( aici m-am legat eu de niste defecte inchipuite si patronul a tot coborat pretul de la 50 de euro ca se temea ca ramane cu ea nevanduta), o saltea pneumatica=4 euro, ochelari de scafandru=4 euro, plus zilnic 2-3 porumbi copti = 1 euro/buc, 2-3 gogosi sau alte minuni dulci, plus sucuri si inghetata - n-am mai stat sa fac calcule , ca pentru ea nici nu se pune problema sa fac economii (fata tatei smile.gif ) Nu imi amintesc exact toate cheltuielile pe care le-am facut, cert e ca ne-am luat tot ce am vrut si ne-am intors acasa cu 100 de euro. Nu tin minte sa fi suferit de foame sau de sete, ca altfel nu mai plec in concediu...

Referitor la transport : am masina personala buna, dar am preferat sa merg cu autocarul pentru ca in Bulgaria e periculos si ziua si noaptea, drumul e lung si obositor si de aceea devine de 2 ori mai riscant. Cand ajungi acolo trebiue sa te odihnesti, si uite-asa, pierzi prima zi de concediu. Acu, firmele de turism te trimit cu masini de 3 stele, aer conditionat, DVD, confort. M-am simtit bine

Daca o fi sa-mi mai amintesc ceva , va zic. Daca nu, nu. Cei care vor sa stie mai multe , scrieti-mi la iuliandrei@gmail.com ca nu intru asa de des pe net

O sa mai merg la greci, si cred ca o sa merg tot in Paralia pentru ca acum stiu deja cum o sa ma simt.

apropo de excursii : nu va cumparati bilet din romania cu excursii incluse - nu e tzeapa, dar de ce sa platiti excursiile de la agentia din romania? (iau adaosuri maricele). cand ajungeti in statiune veti fi indrumati la agentia de acolo. ghidul va va arata un program cu excursiile de pe toata perioada sejurului si o puteti alege pe cea care va convine cel mai mult. sau puteti merge in toate excursiile, dar e foarte obositor.

Ca exemplu, pentru meteora, cu agentia dolce vita din paralia, va costa 30 euro/persoana, plus ceva maruntis de cheltuit acolo : icoane, suveniruri (sotia a luat din astea de vreo 25 euro, ca avem multi prieteni, un pranz - care a costat vreo 17 euro pt sotie si copil - scump doamna, scump !) aceeasi excursie facuta cu alta agentie de acolo va poate costa 35 , 40 sau poate 25 euro/persoana. mai sunt de asemeni posibilitati de a face excursia "la negru" cu minibusuri inchiriate. nu va recomand, pentru ca politia mai face controale pe sosele si mai ramaneti pe drumurile prafuite ale greciei.

Deci, meteora a costat - pentru 2 persoane - cam circa aproximativ 100 de euro. eu nu m-am dus pentru ca - initial - nu prea voiam sa dau 30 euro , nefiind un fan. seara, cand ai mei s-au intors de acolo, sotia a zis ca a fost mai bine ca n-am mers - eu fiind operat de vreo 2 ori la coloana verticala - ca ai de urcat pe niste dealuri de iti vine rau (iar afara nu-s decat 30-35 de grade ).

Data viitoare o sa vreau si eu sa merg in excursie pe insula skyathos - am auzit ca e fooooaarte superb.

Eu am fost cu agentia Forum din Piatra-Neamt, dar care ia bilete de la agentia Inter-Tour din Bacau. Mi s-au parut baieti seriosi, ce sa zic...

In Paralia am fost indrumati la agentia Dolce Vita - agentie cu care ei colaboreaza - de asemeni seriosi. Veti vedea ca puteti sa plecati in excursii si cu alte agentii de pe acolo, dar fiti atenti la preturi. Este (daca o mai fi) o agentie Tramp Travel care vin cu preturi mult mai mici la excursii, doar ca puteti lua tzeapa. Astia au probleme, cica ar fi falimentari, si riscati sa pierdeti bani si timp

Distractie placuta !

PS : am pus cateva poze aici

alt PS : Nu va mai luati fratilor dupa unul si dupa altul care vorbesc de rau statiunea asta! Parerea mea strict personala este ca ei au luat tzeapa din start cumparandu-si belet de la o agentie naspa. cand ai bafta sa nimeresti o cazare de 2 bani poa' sa fie palmieri de aur in jur ca tu o sa vezi numa mizerie, servicii proaste si preturi mari ! probabil ca asa as fi patit si eu daca locul unde am stat ar fi fost insalubru.

SFAT : atentie mare de unde va luati biletul. pentru cei de prin Moldova - Inter-Tour Bacau a facut treaba buna (cel putin in cazul meu ). daca incepi sejurul prost, nu cred ca o sa mai vezi si vreo parte buna in cele 7-8 zile. pe de alta parte, cei care pleaca de acasa cu impresia ca ajung pe coasta de azur, mai bine sa se duca... pe Coasta de azur. Grecia ramane Grecia, cu bune si cu rele. ganditi-va ca nu-s cu mult mai bogati ca noi si ca tot ce au facut pe acolo e facut in general cu banii din turism. Marlania celor care lucreaza in turism e de un catralion mai mare in romanica decat oriunde .

Trimis de Gothyk in 12.03.08 00:40:30

VIZUALIZĂRI: 5987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gothyk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 padurea de palmieri
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

bogdan
[18.03.09 16:34:43]

Foarte frumos si corect prezentat, aceeasi experienta placuta am trait-o si eu in Paralia. Sfatul meu referitor la croaziera pe insula Skiathos este sa mergeti fara grija ca aveti ce vedea si o sa va simtiti foarte bine. Eu unul asa am facut, am ramas profund emotionat.

sibicrengut
[02.06.09 11:42:31]

Frumoasa statiunea, asa este eu am fost de 2 ori aici in statiune, binenteles ca la hoteluri diferite - Philippos si Akropol si as vrea sa mai merg si anul asta...

Sa mergeti si in excursia de la Atena nu o sa regretati, va spun eu...

bogdan, sibicrengut