ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2012
DIN: Viena
ÎNSCRIS: 23.08.12
AUG-2012

Mi-am dorit sa revin in Delta. In copilarie am mers acolo de nenumarate ori, deoarece mama mea a fost nascuta in zona. Aminirile mele placute erau despre baia in lac si ciorba de peste, iar cele neplacute despre tantari, tapli taiate in scoicile sparte, mirosul intepator al pestelui proaspat pescuit si adus in saci mari de pescari.

Am hotarat sa revin in Delta anul trecut impreuna cu familia mea. Cred ca in fiecare loc gasesti oameni minunati si imi place sa merg sa stau in case traditionale (cu un confort decent-utilitati si baie), sa mananc produse din gospodarie sau preparate traditionale.

La sfatul unor prieteni am gasit o gospodarie asa cum mi-am dorit. O familie de oameni simpli, dar foarte ospitalieri. Tanti a gatit pentru noi pestele proaspat adus in fiecare dimineata de sotul dansei. Nenea ne-a plimbat cu barca.

Aici ajung la frumusetile Deltei. Doar cu un localnic si cu barca lui poti vedea adevata minunatie a Deltei. Am fost impresionati de canalele mici, de nuferii si plantele aparute la fiecare colt, de minunatele specii de pasari care zburau in jurul nostru la zgomotul motorului. Abia cand am ajuns la Lacul Solomon si am oprit motorul barcii, am inteles ca ambarcatiunile moderne ofera o modalitate rapida de deplasare, dar ne priveaza de posibilitatea de a admira adevaratele splendori ale naturii. Pe acest lac am vazut de foarte aproape lisite, rate salbatice, egrete, cocostarci, pelicani, lebede (unele pasari aveau si pui langa ele) si in multe locuri plauri intregi de nuferi infloriti.

Am mers si pe canalele mai mari si pe bratele Dunarii, dar aici am intalnit din nou "lupta cailor putere" cu care te intalnesti peste tot pe soselele din Romania si acceasi aroganta in ceea ce priveste respectarea regulilor elementare din trafic rutier sau naval. Pescarii si localnicii au regulile lor pe care le respecta, dar acestea devin imposibil de acceptat de cei ce au investit bani grei in motoarele barcilor si vin sa isi plimbe cunostiintele in Delta pentru 1-2 ore, grabindu-se sa ajunga iar in agitatia si aglomeratia marilor orase pentru a se lauda cu un nou week-end in Delta.

Dar sa revin la alte lucruri minunate vazute acolo. Am ajuns cu barca dupa o plimbare de 2-2,5 ore (din Dunavatul de Jos), la Marea Neagra in locul numit Perisor. Acest loc se poate observa usor si pe hartile rutiere, si este cam la jumatatea distantei dintre Sulina si Gura Portitei. Acolo am gasit o plaja naturala ("virgina" ar numi-o unii care ar face abstractie de peturile si cutiile de bere "uitate" acolo de anumiti turisti grabiti), plina de scoici aduse in fiecare an la mal de valurile inspumate ale Marii Negre. Pe aceasta plaja doar in anumite zone se poate gasi un nisip asemanator cu cel din statiuni, dar in apa totul e OK daca eviti zonele in care unii pescari isi intind plasele. Plaja arata diferit anul acesta, fata de anul trecut. Erau mai multe scoici deoarece iarna trecuta nu a fost tocmai una obisniuta la malul marii. Anul trecut pentru ca era prima data cand am ajuns in acel loc minunata am fost intampinati de un grup de 5 delfini care s-au jucat prietenos la cateva sute de metri de malul marii spre marea incantare a tuturor, dar mai ales a copiilor. Daca vreti sa stati o zi intreaga trebuie sa luati cu voi mancare si bauturi, pentru ca locul e complt izolat, dar important este si ca dupa o zi minunata petrecuta acolo sa luati inapoi toate ambalajele, pentru a reveni cu placere de fiecare data.

Ca incheiere dau un sfat tuturor care iubesc Romania si stiu ca adevarata ei fata o gasesti acolo unde "audio-vizualul" nu a reusit sa isi faca loc, sa incerce sa viziteze orice loc tinind cont de sfaturile localnicilor, respectandu-le traditia si obiceiuri si bucurandu-se impreuna cu ei. Oamenii obisnuiti, care sunt absolut in orice loc, isi urmeaza viata lor cotidiana, iar unii dintre ei au descoperit faptul ca pot duce un trai mai bun folosind ospitalitatea si harnicia lor.

Descoperiti Adevarata Romanie!

Va doresc toate cele bune si cred ca doar respectul fata de tot ce e in jurul nostru poate aduce o schimbare majora in bine.

Trimis de Carmen25 in 23.08.12 15:30:06
Validat / Publicat: 23.08.12 16:42:00

VIZUALIZĂRI: 2235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Carmen25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.08.12 16:41:28]

Mutat la rubrica "Descopera Delta Dunarii" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[23.08.12 16:43:26]

Un articol emotionant si frumos. Pur si simplu frumos.

MCM
[23.08.12 22:44:03]

@webmaster: asa este, felicitari @Carmen25.

O parte din cuvintele tale, mi-au adus aminte de filmul "Operatiunea monstrul", cu dorinta protagonistilor de a se rupe de civilizatia producatoare de zgomote si stres.

alinarosu*
[03.07.13 10:40:43]

@webmaster: Un articol nu numai frumos, dar si foarte util, multumim.

alinarosu*, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Deltă: