ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2012
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII

Restaurant-hotel Roberto

Pentru ca toate review-urile de la acest topic se refera doar la restaurant Grota Miresei, m-am gandit ca o recomandare alternativa ar fi binevenita... mai ales ca nu exista nici un review pentru anul acesta.

Si, ca sa raspund intrebarii puse de @magdalena la review-ul sau de acum 2 ani (vezi impresii): Nu, restaurantul Grota Miresei nu reprezinta singura varianta decenta de masa din Slanic :)

Anul acesta, ca si anul trecut, am fost cazata la hotel Roberto, in centrul orasului.

Nu mai repet informatiile legate de cazare si hotel, pentru ca lucrurile stau la fel de bine ca si anul trecut.

Va voi povesti strict despre restaurant, pentru ca timp de o saptamana, am luat masa la ei de cel putin 2 ori/zi.

Terasa restaurantului este generoasa, cred ca undeva pe la 100 de locuri; am constatat cu placuta surprindere ca mobilierul terasei a fost schimbat cu unul noi extrem de comod, dintr-un fel de ratan plastifiat…nu stiu exact denumirea materialului; toate mesele au capacitate de 6 persoane.

Restaurantul interior (unde nu prea se ingramadea nimeni, toata lumea preferand sa stea la terasa) este la fel de generos ca spatiu, avand tot cam asa, cel putin 100 de locuri.

Terasa se deschide dimineata devreme; la ora 8.30 cind plecam eu spre salina era totul udat si maturat, mesele aranjate. Se inchide undeva in jurul orelor 22.30-23.00

Muzica ambientala este placuta, la un volum decent, de obicei pe postul de radio Kiss Fm

Meniul este bine structurat si contine feluri de mancare care ar multumi pe oricine:

-ciorbe: de legume, de vacuta, de perisoare, de burta, supa de pui cu taietei de casa; preturi intre 5-9 lei (fara “accesorii”: ardei, smantana etc)

-peste: pastrav, cotlet de somon, crap, saramura de crap

-gratare: pui de toate felurile, ceafa, cotlet, mici (2 lei/mic, 6 lei/100 gr piept de pui)

-alte preparate: Valdostana de pui si poc, cordon bleu, pui cu smantana, saramura de pui, spaghete milaneze si bologneze, bulz (10 lei), cascaval pane etc

-pizza: de toate felurile, mica si mare, preturi intre 10-20 lei.

-salate antreu: Roberto, Caesar, bulgareasca: 10 lei

-salate: de varza, de muraturi: 3-5 lei

-garnituri: pilaf (foarte bun!), piure (din cartofi, nu din fulgi!), cartofi prajiti, taranesti, natur, legume

-desert: inghetata Betty Ice, papanasi cu dulceata si smantana, clatite cu gem, finetti, nuca si miere

-sucuri la 0.25 l: 4-4.5 lei

-fresh de portocale 0.25l: 10 lei

Terasa este destul de aglomerata la pranz si seara, la orele mesei; varful a fost sambata seara cind pur si simplu veneau valuri de grupuri dar restaurantul era full.

Servirea a fost ok, cu timpi de asteptare de 5-10 min pana la adusul primului fel de mancare, cu mica exceptie de sambata seara cind ospatarii erau cam depasiti.

Am incercat aproape toate felurile de mancare si am fost foarte multumita; chiar nu am avut ce sa le reprosez nici din punct de vedere al servirii, nici din punct de vedere al calitatii mancarii.

In afara de Grota Miresei si de Baia Rosie (locatii incercate de mine anii trecuti) care sunt notabil mai scumpe, cred ca Roberto e singura varianta decenta de masa din Slanic; din cite am inteles restaurantul de la Orizont e naspa. Dealtfel, de cate ori treceam prin fata lui, era vesnic gol, fara urma de clienti.

Sigur ca ar mai fi si restaurantul de la hotelul Slanic, unde am mancat de citeva ori anul trecut, destul de bine; insa acolo e plin deja de turistii lor veniti cu bilete de tratament si trebuie sa ai noroc sa gasesti o masa libera ca sa poti comanda a la carte…. poate intre orele de masa, atunci cind nu e aglomerat.

Recomand cu drag!

Trimis de Chloe in 22.08.12 11:22:53
Validat / Publicat: 22.08.12 12:24:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH].

VIZUALIZĂRI: 8428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Slănic PH? :