ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2012
ÎNSCRIS: 03.08.09
APR-2012
4 AD. + 1 COPII

Relaxare la Estreya Residence sau 'Profitul, cat e profitul? '

Privitor la hotelurile Estreya Residence si Estreya Palace vreau sa fac cateva precizari. Sub "marca" Estreya functioneaza cele doua hoteluri. Acestea au actualmente management bulgaresc, distinct si nu mai fac parte din lantul hotelier LTI.

Estreya Palace este un hotel-istorie pentru statiune. A fost primul hotel care a functionat in Constantin si Elena, langa cunoscuta manastire si aproape de apele termale tamaduitoare. Pana in 1957, hotelul s-a numit "Constantin si Elena", in perioada 1957-2003 a fost redenumit hotel "Praga"iar in din 2004 pana in prezent "Estreya Palace". Hotelul are 104 camere si 11 apartamente, dotate la standarde de 4 stele autentice, sapatiile de cazare au design si mobilier modern dar sunt si cateva cu mobila clasica, eleganta.

Estreya Residence a fost construit in 2008. Initial hotelul s-a numit "Estreya Parc" datorita asezarii in batranul parc admirat de turisti, parc ce se intinde pe o suprafata apreciabila din statiune. Hotelul are 60 de camere duble si15 apartamente cu kicineta. Exista o aripa a hotelului cu apartamente si garsoniere care au fost vandute. Unele dintre ele au fost inchiriate de catre proprietari managementului hotelului si sunt utilizate in regim hotelier de catre turisti. Hotelul este clasificat tot la 4 stele dar este in curs de reclasificare pentru 5 stele avand criteriile indeplinite in mod real. Intrati cel putin in generosul lobby si odihnti-va pe canapelele masive tapitate cu piele savurand un pahar de vin de la barul cu design empire, la lumina lampadarelor cu postament din marmura si abajururi din matase si va veti simtii valorizati din primul moment cand intrati in hotel. Camerele sunt spatioase, paturile confortabile, mobiler si decoratiuni alese cu simtz estetic frigider-minibar, tv plasma, masa tip birou iar baile sunt dotate ultra full: cada, cabina de dus separata, bideu si celelalte obiecte clasice, consumabile de calitate. Trei ani Estreya a facut parte din LTI.

Pastele din 2012 a fost a treia ocazie pentru care am ales acest hotel. De obicei plecam singuri dar, tot povestind din impresiile noastre de calatorie si din incursiunile profesionale in Bulgaria, de data aceasta au mers si nepotii nostrii (mama, tata si un domn Goe), care au locuit multi ani in Madrid si pentru care destinatiile de vacanta apropiate erau Canarele.

Am trimis e-mail ca de obicei pentru reconfirmarea rezervarii si s-a venit cu propunerea unui schimb, intuind ca suntem 2 familii: cele 2 duble la Estreya Residence pe un apartament in zona privata la acelasi pret. Evident am acceptat mai ales ca spatiul comun, livingul era binevenit.

Hyundaiul care are mai multi km pe extern decat pe intern a fost masina de serviciu. Asa ca dupa binecunoscutul traseu pe la Vama Veche, Sabla, Kranevo am ajuns si la Estreya Residence. Am fost cazati in 5 minute, bell boy ne-a condus iar cand am intrat in apartament: surpriza. Apartamentul erau de fapt doua. O garsoniera cu bucatarie, baie, hol si terasa si un apartament cu doua dormitoare, doua bai, sufragerie, bucatarie full, inclusiv maisna de spalat, living si terasa. No comment!

Aerul conditionat era pornit pe cald pentru ca de Paste vremea era inca primavarateca. In fiecare zi, chiar daca erau zile de Sarbatoare, camerista a facut curat, a schimbat prosoapele si a schimbat consumabilele.

La capitolul restauratie ne-au intrecut asteptarile. In programul sejurului era mentionata prima masa cina. Am fost invitati insa la ora 14 in loby la pizza, sandvisuri calde, gustari, prajituri si fructe, toata lumea era incantata si socializa cautandu-si cate un locusor si cu ochii sa-si reinnoiasca bunatatile culinare. Staful era tot un dute-vino, care cu platouri, care cu farfurii si tacamuri. Toate preparatele au fost foarte proaspete si diversificate in cele trei zile iar meniul de Paste a fost unul traditional. Torturile au fost delicioase. Bauturile au fost bulgaresti, nebotezate, iar copii care sa bea cantitati industriale de suc nu mi-a mai fost dat sa vad pana atunci.

La capitolul animatie au oferit ceea ce se astepta: program artistic, discoteca si atentie turistilor din hotel. Piscina din interior a fost functionala si destul de asaltata, tenis de masa, vinarie pentru profesionistii degustatori. La demisol functioneaza si centru de tratament.

Ca provenienta a turistilor, ca de Paste, romani si bulgari. Ambianta creata de gazde si intretinuta de oaspeti a fost una foarte civilizata, se putea citii usor multumirea de ambele parti. In permanenta directorul de restauratie si cea de cazare au stat printre turisti dar nu sa-i spioneze ci sa ii faca sa se simta bine. Au invatat ceva din trainingurile si din experienta de la LTI.

Curtea interioara cu flori, arbusti cu forme inedite-contorsionate, este foarte ingrijita, gazonul verde, fantana arteziana. Totul te imbie la plimbare iar apropierea de manastirea Sfintii Imparati Constantin o prelungeste. Daca o iei si spre mare pe aleea magazinelor in drum spre faleza e imposibil sa nu-ti alunece ochii pe ceva.

Am fost foarte incantati si de acest sejur de Paste. Pentru fiecare persoana costul sejurului a fost de 78e iar pentru cel mic am platit cam 20 e. De cand am venit nepotul meu foarte placut surprins de aceasta prima iesire in Bulgaria se tot intreaba: "Profitul, cat e profitul lor? " A ramas intrebarea ca o gluma. Cum ai lua-o la prima vedere 78 e de persoana adulta si 20 e pentru copil sunt sume mici comparand cu serviciile si calitatea serviciilor oferite. I-am explicat ca profitul iese pe parcursul anului dar asta va fi poate obiectul unui review pe care o sa-l intitulez: "Sursele profitului in turismul bulgaresc".

P. S. Scriind acest review si facand unele precizari cred ca ar trebui refacuta pagina Estreya cu cele doua hoteluri prezentate distinct, Estreya Palace si Estreya Residence, tarifele sunt diferite pentru cele doua hoteluri, directori pe cazare diferiti. Pe restauratie functioneaza doua restaurante distincte in sezon sau unul comun pentru ambele hoteluri in extrasezon si pentru turismul de circumstanta.

Site-ul oficial actual este:

www.hotelestreya.com

Vacante cu amintiri placute!

Hyunda-i

Trimis de HYUNDA-I in 21.08.12 21:30:40
Validat / Publicat: 22.08.12 07:11:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Pot spune: BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3227 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (HYUNDA-I); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

doctorul45 [11.04.13 10:15:51] »

buna ziua

as vrea sa merg de Paste 2013 la acest resort si as dori sa va intreb

-cum ati platit-vi s-a cerut un avans sau se poate plati si la sosire... tinind cont ca pretul cel mai bun gasit la ag. din rominia este de 80e/3nopti/pers la residence.

-tinind cont de pozitia piscinei interioare -in care hotel e mai bine sa te cazezi

-piscinele exterioare au apa calda (izvoare termale)

-de Paste restaurantul este unul comun pt cele doua hoteluri sau sunt restaurante separate.

multumesc anticipat pt raspunsuri

Noi am fost de Revelion 2013 la grand hotel varna si ne-a placut mult strandul cu apa termala din centrul statunii si de asemeni pretul platit atunci a fost unul decent

va doresc o zi buna

webmaster10 [11.04.13 10:49:35] »

@doctorul45:

în funcţie de disponibilitate, aşteptăm impresii şi note pentru GHV, este un hotel care captează toată atenţia în extrasezon, deci orice informaţie este utilă şi binevenită. mulţumesc.

doctorul45
    Alte impresii din această RUBRICĂEstreya Residence Hotel: