ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2009
    SEP-2007
    [?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Un sejur reusit in Kusadasi

Si noi am petrecut un sejur la Kusadasi la Hotel Asena si pot spune ca a fost bine.

Hotelul era curat, cochetel, nu este un hotel de pretentii nemaipomenite, este mititel, dar pt. 3* a fost suficient. Camere destul de spatioase, tinand cont ca am avut 3 paturi normale, cu toate ca am avut un copil sub 12 ani pe atunci... Asternuturile si prosoapele se schimbau zilnic, se facea curat si se ducea gunoiul in fiecare zi.

In ceea ce prveste masa, a fost super indestulator. Mi-amintesc ca dimineata erau tot felul de sortimente de paine si produse de panificatie proaspete, ca n-am reusit in 7 zile sa le gustam pe toate. La fel si cu salatele...

Personalul turc foarte serviabil, zambitor si dornic de "chat" cateva vorbe rupte in lb. romana, dupa ce te intreba din ce tara esti. La noi nu exista nici in cele mai frumoase vise ale noastre, oameni atat de zambitori, binevoitori si dornici de vorba.

Cu parere de rau... Plaja Ladies Beach, la picioarele noastre, de cum ieseam din hotel, cu nisip curat (am vazut cum tot timpul cineva lua pana si mucurile de tigara), fie cu sezlonguri si umbrele contra cost fie ne puteam duce putin mai departe la umbrelutele de lemn care erau free. Apa curata mult fata de a noastra si calda.

Seara aveai unde sa te plimbi fara sa te plictisesti, restaurante cu muzica live si chiar dancing in the street (o formatie de pustani bunicei), aveai sa cumperi tot ce vrei.

Eu, de ex. am fost in prima seara la un butic cu haine de piele, mi-a placut una mult de tot, am intrat in vorba cu tanarul vanzator si chiar patron de acolo si aproape in fiecare seara veneam pe la el sa probez haina, pe care la inceput a cerut o suma de bani care mie mi s-a parut mare, dar in ultima seara a lasat-o la cat am dorit eu. Si mai mult, mi-a si modificat-o pe loc si am mai cumparat una scurta tot negociat. Cat timp mi-a modificat-o, am mers si am cumparat baclavale si m-am dus la magazin si l-am servit atat pe Mohamed (asa-l chema pe pustanul care vindea) cat si pe colegul sau care lucra in spate la haina. Ei ne-au servit in fiecare seara ceai de-al lor si uite asa ne-am imprietenit si toata lumea a fost multumita si in castig. Asa e turcul, stie sa faca negot! Ar trebui si romanul sa invete...

Deci, in concluzie, sejurul in Kusadasi a fost pt. noi unul reusit sub toate aspectele (mai putin drumul lung de 22 ore, dar se merita din plin cand ajungi acolo...).

Trimis de ileanaxperta* in 08.08.09 18:20:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 1090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Un apus in Kusadasi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂAsena Hotel: