ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2012
ÎNSCRIS: 28.05.10
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 11-13

Hotel Balta

La intorcerea din concediu am decis sa ne oprim in Edirne pentru cazarea intermediara.

Am ajuns foarte tirziu, spre ora 1 noaptea, aveam ceva referinte (2 hoteluri) prezentate pe amfostacolo.ro, dintre care unul recomandat, altul nu.

Initial am optat pentru cel recomandat, Sultan, insa cand am ajuns in dreptul lui pe afara nu mi-a facut o impresie stralucita, plus ca parcarea mentionata de user-ul care a descris cazarea era undeva la 300m de hotel.

In drum spre Sultan, inainte de Selimiye Cami, am vazut in treacat Hotel Balta care se lauda cu 3 stele si avea parcare proprie si pazita (paza nu era obligatorie in alegere pentru ca nu sunt probleme)

Asa ca am decis sa ne cazam la Balta. Fiind o familie numeroara 4 persoane, 2 adulti si 2 copii dintre care unul peste 12 ani, si cerand o camera pentru fumatori, am tras concluzia ca nu am nimerit o camera prea buna in acest hotel.

Existau camere duble, cu balcon la strada dar erau relativ micute pentru familia noastra.

Personal cred ca hotelul are camere de 3 stele si camere de 2 stele (ca cea in care am stat noi). Si pretul a fost un pic cam piperat aproximativ 80 Euro cu mic dejun inclus.

Deci in concluzie nu o sa recomand acest hotel pentru ca risc ca pesoanele pretentioase sa ma injure ulterior. Insa ptr cele 7 ore dormite in hotel, este o optiune pentru o cazare intermediara care poate fi loata in calcul.

Camera:

Camera a fost destul de maricica, avea 4 paturi – cite unul de caciula, beneficia de televizor – inutil din cauza limbii- si de frigider – la fel de inutil deoarece era gol (am luat 2-3 beri reci de la o benzinarie din apropriere pentru a ne trage sufletul dupa atita drum) desi avea lista de preturi lipita pe usa. Lenjeria era curata si noua, nu prezenta urme de uzura.

Nu avea balcon, si geamurile dadeau in spatele hotelului intr-o curte interioara mica, care era paradisul porumbeilor.

Peretii camerei aveau nevoie de ceva mici retusuri, aspectul fiind al unei camere vechi, insa foarte curata.

Masa:

Micul dejun a fost saracut bine – bufet suedez – un fel de branza, un fel de cascaval, un fel de salam, oua fierte, rosii, castraveti, masline, si nelipsitul pepene rosu. Cafea nu se servea, decat ceaiul lor specific.

Se servea undeva la parterul hotelului intr-o sala la parterul hotelului, fara prea mari pretentii

Comunicatii:

Hotelul ofera internet WI-FI si in camera fara cost suplimentar.

Televizor era in camera dar nu prea aveai la ce te uita majoritatea posturilor fiind in limba turca.

Aici (Edirne) fiind foarte de granita cu Grecia, am reusit sa conectam telefoanele in roaming pe retelele mobile din Grecia, si am putut vorbi la costuri mai mult decat acceptabile decat cele ale retelelor turcesti.

Baia:

Baia era micuta, curata, cu cabina de dus curata dupa cum de altfel veti vedea in poze.

Parcarea:

Hotelul este situat exact la marginea drumului, asa ca parcarea era amenajata in lateral lipita de hotel, parea pazita de personalul hotelului si am vazut si ceva echipament de supraveghere in receptie (monitorul, cu imagini de pe camera)

Este o locatie pentru tranzit pe care avand in vedere orele tirzii la care se ajunge, si timpul scurt petrecut in ea, este o optiune, insa asa cum am spus in preambul prefer sa nu o recomand.

Trimis de Nasshu in 21.08.12 11:39:15
Validat / Publicat: 21.08.12 13:03:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Marti Beach Hotel - Lady's Beach

VIZUALIZĂRI: 2221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la intrarea din camera, in stanga se vede hardughia de frigider care mai mult facea zgomot, decat sa iti satisfaca setea deoarece era GOL.

• Alte impresii din această RUBRICĂBalta Hotel: