ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2012
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2012
    1 AD. + 1 COPII -- v: 15,8 ani

Nidri, un loc minunat ce pe loc ne-a fermecat!

Katerina stanisi- Mistike mou erota

Aici, in Nidri ne-am petrecut noi o saptamana de vis, gasind repede o oferta super avantajoasa, fiind cazate la hotelul Aspasia, despre care am scris deja impresii.

Nidri sau Nydri, cum scriu grecii iar cand vorbesc despre oras pun accentul pe “i”, este un orasel-statiune situat pe coasta de est a insulei Lefkada. Se afla la doar 17 km fata de capitala Lefkas sau Lefkada.

Din plimbarile facute chiar din prima zi, atat pe plaja cat si in oras, Nidri ne-a fermecat. Plaja, ce-i drept, destul de ingusta se intinde semeata, moderna si atragatoare de-a lungul a mai multor golfulete, care imbraca atat de frumos si de pictoral tarmul Marii Ionice. Plaja este un amestec interesant si nu prea deranjant de pietre cu nisip si in unele locuri cu iarba. Dar datorita cadrului natural in care este asezat Nidri, cu muntele de-o parte si de alta a sa si cu marea cu multele insulite, fac din Nidri un loc foarte foarte placut, minunat si de neuitat.

Privind in departare, se deschide un adevarat tablou atat marin cat si montan. Atat de frumos se vad in departare crestele inalte ale muntilor Greciei continentale! Iar apoi mai aproape, cat mai aproape se intinde salba de insulite verzi care fac din acel loc un adevarat arhipeleag. Cel putin asa am denumit eu acest loc cand l-am vazut pentru prima oara si m-am simtit atat de fericita cand am privit si am tot privit in fiecare seara, la apus, acest minunat colt de rai pamantesc grecesc. Din Nidri se disting foarte clar tarmurile ondulate ale insulei familiei armatorului grec Aristotelis Onnasis, Scorpios; apoi se intrevede si insula Meganisos sau Madouri si Sparti.

In orice loc am fost pana acum in Grecia, nu pot spune cu convingere, care loc mi-a placut cel mai mult; fiecare coltisor din aceasta unica si mirifica tara isi are farmecul sau absolut, isi are particularitatea si frumusetea sa, esenta sa; o “naturalete” si traditie a locurilor dar si o complexitate aparte a fiecarui loc. O complexitate data mai mult de sentimentele si starile pe care aceste locuri mi le dau de fiecare data cand le vad, practic ma simt complesita de atata frumusete si desavarsire naturala, toate adunate intr-un singur loc; fie ca le vad pentru prima oara sau le revad dupa un timp, eu ma simt fericita de fiecare data si sunt la fel de cucerita si fermecata de fascinatia Greciei, in ansamblul ei. Nu are importanta de cate ori as vedea un anume loc, ci starea aceea de fericire, de beautitudine, de o relaxare nemarginita ca si infinita satisfactie pe care mie, cel putin, mi le da Grecia, fiecarei particele ce fac parte din ea. Practic eu de fiecare data cand ajung pe tarmurile ei, ma doresc a ramane de-a pururi pierduta in bratele gingase dar vanjoase in minunatii naturale ale Greciei mele!...

Si aici, in Lefkada, fiecare colt vizitat si vazut de mine, ca si de fiica mea, ne-a imbatat de fericire si satisfactie sufleteasca. Nidri este fara doar si poate un loc cu totul aparte din Lefkada, pentru stilul mai modern, mai sofisticat, plin de turisti, este locul cel mai animat; ponderea de turisti este tineretul vesel si zglobiu, tare colorat si variat, venit mai mult, din ce-am reusit eu sa disting, din Polonia, Serbia, chiar Germania sau Anglia si, normal, din tara noastra, dar am vazut si auzit si multi greci tineri si tare galagiosi, ca si cei sarbi. Dar nu sunt exagerat…genul manelismului primitiv romanesc…. Mie una, mi-a placut avantul lor tineresc, efervescenta ce erupe din grupurile lor vesele.

Nidri este locul ideal pentru o mare linistita, cu valuri mici, spre inexistente. Intrarea in mare este lina, cu pietre doar putin, la inceput, dupa care este doar nisip. Iar marea, chiar daca nu are acea culoare cu “blazonul” cunoscut de “albastru de Lefkada”, aici, in Nidri, apa marii este curata, foarte limpede si in ton de bleu-verzui clar, ca de smarald. Deci, pentru familiile cu copii mici sau mai mari, un sejur aici in Nidri este ideal. Apropos de familiile cu copii: in Nidri am vazut ca sunt si 2 locuri amenajate cu masinute si trenulete, si alte jucarii pt copii, un fel de parc de distractie, dar la o mica dimensiune.

De asemenea, toate plajele sunt amenajate cu sezlonguri si umbrele, fie contra cost 4 euro, fie se ia o bautura si se poate sta toata ziulica acolo. Peste tot sunt baruri si taverne adevarat grecesti, cu aerul lor specific traditional, atat pe plaja, in oras, de-a lungul strazii principala, dar mai ales in port. Toate te imbie in acelasi mod: Poftiti la noi!

Ah! Portul din Nidri este o comoara nestemata ce-si dezvaluie nestingherita de nimeni de-a lungul tarmului podoabele sale in ambarcatiuni de tot felul. Noi ne-am plimbat inca din prima zi acolo. A fost de fapt, placerea noastra de aproape fiecare seara, sa ne plimbam pe esplanada ce merge paralel cu drumul principal din Nidri. De aici, de pe strada principala, se fac mai multe alei sau strazi mai inguste, care cad perpendicular pe aleea din port, intesata cu tot felul de restaurante, taverne si baruri care mai de care mai dichisite, mai luminate si mai tentante. Si de fiecare data ne-am lasat purtate alene, pe inserat, de mirajul multicolor al tavernelor atat de pitoresti; sau am tot privit la atatea yahturi, barci sau vase de croaziera care poposesc acolo noapte de noapte. Multe dintre ele sunt adevarate bijuterii pe apa, stralucind tentant si atragator la malul apelor linistite.

Acolo am vazut si vasul cu care am plecat si noi intr-o croaziera, intr-o zi de joi, o croaziera pe care nimeni dintre cei care au fost atunci cu noi, nu o va uita, cred, niciodata!... Sper sa mai am timp de povesti cu voi aici…

In portul din Nidri, am vazut si ne-am facut si poze la picioarele statuii impozante a celui care a fost baiat destept si a facut bani multi, multi, atat din trafic de droguri cat si de nave si armament in timpul razboiului, cel mai bogat om al sec. 20, Aristotelis Onnasis. Cel care si-a cumparat o insula in imediata apropiere, Scorpios si pe care am reusit si noi sa o vedem de-a lungul tarmurilor ei dantelate, in acea croaziera de neuitat. Esplanada de la port este decorata din plin cu palmieri semeti si de multe aranjamente florale ce practic iti incanta privirea si iti dau acea stare de adevarata relaxare atat de binefacatoare. Chiar te simti in vacanta!

Nidri este intesat cu tot felul de magazine pline cu suveniruri de toate felurile, cu imbracaminte de sezon, cu articole de plaja, in fine, cu tot ce-ti doreste inima si stomacul, in Nidri gasindu-se o adevarata salba de taverne si restaurante atat in port dar si pe strada principala si pe stradutele adiacente.

Pe strada principala veti gasi intotdeauna deschise, pana mult dupa miezul noptii, cel putin 4-5 magazine care-si mai asteapta clientii intarziati…

Tot in Nidri am vazut destule locuri cu prajituri de tot felul, de la traditionalul lor cataif (1,5 euro/buc) sau prea-dulcea dar atat de cautata si mancata (si de noi!) baklava, (aceasta se vinde la kg dar o bucata duce tot cam cat un cataif) pana la alte feluri dulci si atat de gustoase; burta sa ai unde sa intre! Dar am vazut si multe produse de panificatie traditionale. Ca sa nu mai zic de gyros-ul lor care se gaseste chiar la orice taverna (costa in jur de 2-5 euro, in functie de marime) sau salata greceasca (5,5 euro), portia de miel (in jur de 10 euro), fructele de mare, mousaka-ua (in jur de 7 euro) atat de apetisanta inca de cand o vezi asezata mariminos pe farfurie! In Nidri nu cred ca lipseste nimic nimanui, oricat de pretentios ar fi in materie de mancare sau bauturi, chiar daca Mythos este berea lor traditionala pe care o gasesti la orice bar, restaurant sau taverna, fie in oras sau in port. La restaurant costa 2-4 euro, in functie de marime iar din supermarket o poti lua la 0,80 euro cutia mica de 0,33ml.

Si daca tot a venit vorba de mancare si bautura sa dau doar cateva exemple din ce-am mancat noi in Nidri, pe langa produse luate de la supermarket: la un bar de pe plaja am platit pentru un sandwish club 7,5 euro si pentru o portie de “nuggets cu cartofi prajiti” 6,5 euro.

La o taverna tot de pe plaja, foarte aproape de hotelul Aspasia, “The Pinewood taverna”, am luat un pranz care a constat din “chicken mozzarella” excelent care a costat 9,5 euro si “lamb in red wine” care m-a dus la 10,50 euro; cu un ice tea lui fiimea si eu un Mythos am dat pe acel pranz 26 euro, cu bacsis.

Alta data intr-o seara foarte tarziu dupa miezul noptii, cand nu prea mai erau deschise restaurantele, am luat amandoua un Mixgrill (12 euro) si cu o salata greceasca (5,5 euro) cu pita din partea casei si o bere de 2 euro si ne-a costat 22 euro, cu bacsis cu tot.

In ultima seara am fost sa ne luam “la revedere” de la port si am servit cina la frumosul si incantatorul restaurant “El Greco”, situat pe aleea din port, unde sunt 2 frati din Iasi, care au fost minunati. Te salut, dragul meu Ionut! baiatul care ne-a servit. Aici fii-mea a luat o imensa si super gustoasa pizza “El Greco” la pretul de 9,5 euro iar eu am mancat deliciosul “chicken El Greco”, 10,50 euro, portii mari, excelente si tare gustoase ambele. Apoi am baut eu un Mythos si fata mea un suc si toata “paranghelia” ne-a dus la 27 euro, cu bacsis. Cam astea sunt preturile la mancarurile traditionale. Fructele de mare sunt mult mai scumpe…nu le stiu pretul exact caci noi facem aici pas…

Din Nidri se poate pleca in drumetii la munte. Este minunat sa stii ca dupa o zi caniculara, plina de soare, mare, distractie cat cuprinde sau relaxare – fiecare dupa dorinta – pe seara, cum am fost noi, poti face, de exemplu, o scurta dar atat de frumoasa si de relaxanta miscare si excursie la cascada Dimossari.

Dupa ce drumul in cea mai mare parte pe sosea este relativ in panta usoara si taie gradini pline de rod bogat de lamai, portocali, rodii, maslini si smochini, fructe cazute din pomi si neculese, lasate…oare cui?! (ma gandeam eu atunci: cata risipa, fratilor, cand altii poate n-au vazut la viata lor cum arata o rodie, de ex…sau in tara lamailor noi nu am avut strop de lamaie la ceaiul servit la “breakfast”-ul de la hotel!...), ca apoi sa o iei pe o carare pietruita, peisajul montan te invaluie in mantia sa bogata si verde, racoarea serii este o binecuvantare dumnezeiasca. Iar cand ajungi la cascada esti recompensat cu un peisaj montan deosebit. Cheile formate de rau sunt superbe iar cascada noi am reusit sa o “prindem” destul de bogata in debitul de apa. Auzisem ca datorita secetei, sunt perioade cand caderea de apa este extrem de subtire. Noi am avut norocul sa o vedem mai “dotata” …

Am inteles ca sunt mai multe locuri montane frumoase in Lefkada, dar in Nidri cascada Dimossari este chiar un obiectiv ce nu ar trebui ratat de nimeni care este cazat acolo. Sunt doar 3 km din oras pana la cascada. Deci, “piece of cake”…cum ar zice americanu’!

Nidri este deservit de autobuze locale, pentru a se ajunge in mai multe locuri de pe insula. Biletele costa in functie de distanta unde doresti sa ajungi. De ex. : pentru a ajunge in capitala Lefkas, biletul dus este 1,6 euro iar pentru a ajunge pe plaja din Kathisma noi am dat pe un bilet dus 3,5 euro.

Programul acestor autobuze locale este respectat aproape la minut, chiar ne-am mirat de promptitudinea cu care au venit de fiecare data cand am avut nevoie de ele. Bravo grecilor pentru asta!

Foarte aproape de hotelul Aspasia unde am stat noi este si statia de autobuze. Si tot acolo este si un supermarket mare, dotat cu tot ce va doriti unde o romancuta de-a noastra va serveste cu drag si va da si orice indicatie de care aveti nevoie. Pe noi ne-a ajutat foarte mult si ii multumim frumos si pe aceasta cale.

In Nidri sunt destule agentii locale de turism, de unde va puteti achizitiona tot felul de excursii si croaziere; la fel se pot cumpara si direct din port, mai ales seara, cand portul devine atractia orasului. Este superb! De asemenea, se pot inchiria si masini sau scutere si ATV-uri, la preturi in functie de masina si nr de zile de inchiriat.

Noua ne-a placut totul in Nidri, chiar daca inegalabilul “albastru de Lefkada” este undeva mai departe, pe partea cealalta a insulei. Am ajuns noi si acolo…Si oricine poate, data doreste!

Nidri m-a fermecat intr-un fel anume, mult diferit de alte locuri vizitate din Grecia. M-a facut sa-mi doresc sa revin acolo. Deci, s-a adeverit ce am scris la inceput; ca fiecare loc din tara mea de suflet isi are farmecul sau aparte, inconfundabil si ca orice ar spune oricine, Grecia ramane, cel putin pentru mine, dragostea mea turistica cea mare!

Ei, si v-am povestit si eu cate putin despre Nidri si asta doar pentru ca, precum multi, multi altii, si eu impreuna cu fata mea ne bucuram nespus ca AmFostAcolo!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 20.08.12 21:37:52
    Validat / Publicat: 20.08.12 23:18:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 20980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Muntii Greciei Continentale vazuti din Nidri, cu marea si una dintre insulitele din apropiere

Admin [20.08.12 23:18:24] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

70cata [21.08.12 00:01:22] »

@Admin: Bravo pt. Ileana, este super!! Ea, @sniga si @ionescunic sunt realmente si profesionisti si scriitori. O adevarata desfatare sa-i citesti.

Am mers, nu o data, pe mana lor: recomand calduros!

sniga [21.08.12 08:26:40] »

@70cata: Multumesc mult, dar nu indraznesc sa ma compar vreodata cu @ionescunic si @ileanaexperta. Eu scriu doar asa, cateva randuri, din recunostinta pentru toti cei care ma ajuta sa ma informez, ma incanta cu pozele si povestile lor. Simt ca trebuie sa astern si eu asa cum ma pricep, tot ce stiu, dar nici pe departe nu am talentul, si nu ofer multitudinea de informatii pe care le ofera cei doi, Ma simt flatata sa apar langa ei, multumesc mult pentru apreciere. Vacante frumoase oriunde vei merge!

Ileana,superb review!

dorgo [21.08.12 10:35:50] »

@Ileana... bine ai revenit!...

[..] restul ecoului era o aberatie despre oferte avantajoase intr-o insula unde au izbucnit incendii (cu singura trimitere spre articolul despre focul izbucnit acolo); a fost eliminat., iar autorul avertizat - nota webmaster

Gabise [21.08.12 10:49:03] »

V- am citit review - ul de 3 ori. Chiar nu am cuvinte sa va spun ce mult mi- a plăcut. Imparatasim aceeași dragoste pentru Grecia si de fiecare data când citesc despre un loc din acest colț de Rai îmi doresc sa ajung acolo, dar sunt atâtea încât nu știu care ar putea fi următoarea destinație pentru ca sunt atâtea...

Am strabatut Grecia si cu mașina in mai multe direcții, am început sa vedem si insulele. Așa cum foarte frumos spuneati fiecare loc îți trezeste alt sentiment si te umple de un alt fel de bucurie pe care nu o poți descrie in cuvinte.

Va Multumesc ca ne- ați luat cu dumneavoastră in aceasta frumoasa destinație, chiar am simțit ca Am Fost Acolo.

Vacante frumoase in continuare!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.08.12 18:36:24] »

Draga Ileana ai scris frumos despre un loc deosebit pe care eu il consider centrul distractiei din insula, un loc minunat sa ai cazarea, care iti ofera aproape tot ce ai nevoie intr-o vacanta la mare si inca mult mai multe.

Nidri e clar cel mai frumos orasel si cel mai viu posibil, capitala m-a intristat putin prin aglomeratie.

clau.nov [21.08.12 19:35:53] »

Magnific loc, minunat si cu mult suflet si fericire, descris de dvs

... nu mai zic detaliu

Oare cate persoane suntem indragostite iremediabil de minunatiile si in acelasi timp comorile (naturale, istorice, etc) Greciei?!

Eu nu pot decat sa va multumesc pt. ca ati descris si transmis, in acelasi timp, frumusete, sentiment si bucurie pentru acel coltisor de paradis, la care eu nu am ajuns... inca

Va doresc la cat mai multe vacante minunate si sper sa dispuneti in continuare de timp, generozitate si placere a scrisului, pentru a ne impartasi si imbogati, de ce nu, cu frumusetea locurilor prin care treceti (si care va/ ne incanta continuu) !

ileanaxperta* [24.08.12 18:34:28] »

@All, abia acum reusesc sa va raspund, sa va multumesc mult pt. toate aprecierile voastre si pentru faptul ca multi dintre voi iubiti ca si mine, atat de mult Grecia. Am scris aceste impresii luni seara pe repede inainte pt. ca ati dorit sa scriu despre Lefkada. Apoi marti dis de dimineata am plecat departe... tare departe... Acum am aici internet.

Ma bucur si imi doresc nespus ca cele scrise de mine sa va fie intotdeauna utile si daca va place si modul meu de a-mi exprima opiniile, satisfactia mea este deplina.

Inchei acum prin a va saluta pe toti, prietenii mei si cand ma intorc abia astept sa va mai scriu despre Lefkada (si nu numai).

Cu mult drag!

MCM [25.08.12 21:12:48] »

Imi place de pustoaica din P19. Da, da, P19 )

webmaster13 [14.09.12 14:24:28] »

webmasterX [30.06.14 19:20:50] »

Mutat în rubrica "Descoperă Nidri, LEFKADA" (nou-creată, între timp, pe sait)

70cata, clau.nov, dorgo, Gabise, ileanaxperta*, MCM, RelyaV
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nidri și împrejurimile: