ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2009
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2009
    [?] AD. + 2 COPII

Croaziera Paxos-Antipaxos si Pesterile Albastre

Cum toate vacantele in Grecia presupun o croaziera pe mare pentru a fi de neuitat si mai ales pentru ca eu cu familia de-abia ne-am intors dintr-o astfel de vacanta, va dau un sfat prietenesc-turistic: daca ajungeti in insula Corfu, vizitati trei locuri superbe: Paxos si Antipaxos ce sunt situate in apropierea partii de sud a insulei Corfu si vestitele Pesteri Albastre.

Plecand din portul mare al insulei Corfu, se deschide imaginea vechiului oras ce este delimitat de cele doua fortarete venetiene, precum si palatul regal ce gazduieste in prezent Muzeul de arta asiatica. Navigand spre partea de sud a insulei Corfu, veti putea admira peninsula Kanoni si de asemenea palatul Mon Repos, acolo unde s-a nascut printul Phillip al Angliei si veti trece prin dreptul statiunilor Perama si Benitses, indreptandu-va spre cea mai sudica statiune din insula Corfu, Kavos, urmand sa depasiti Capul Asprokavos, in drumul vostru spre insula Paxos.

Strabatand canalul ce desparte cele doua insule, Paxos si Corfu, in fata veti putea admira frumoasa insula Paxos acoperita de maslini si pomi exotici. Legenda spune ca insula Paxos apartinea insulei Corfu. Poseidon, zeul marii, indragostit de nimfa Amfitriti, i-a promis acesteia ca-i va face un loc numai pentru dragostea lor, astfel lovind cu tridentul a format Corfu si spre sud, frumoasa insula Paxos. Legenda lui Poseidon continua spunand ca acesta si-a construit palatul in Paxos intr-una din Pesterile Albastre.

Continuand drumul, veti putea observa in partea stanga frumosul port al satului Laka si navigand spre partea de vest a insulei Paxos, veti putea observa relieful stancos caracteristic partii vestice. Curand veti ajunge la Pesterile Albastre si in momentul cand veti intra in acestea, cu siguranta veti fi uimiti de frumusetea si grandoarea lor, si mai ales, de culoarea si claritatea apei. Veti avea senzatia ca Timpul a sta in loc si sunteti in alta lume, aproape ireala. Daca nu s-ar vorbi sau murmura, s-ar auzi doar zgomotul mut al Tacerii si doar cateva clinchete blande ale valurilor care, timide, mangaie peretii stancosi... Dar turistii entuziasti, la inceput tacuti, lasati fara grai in fata maretiei Naturii, incep sa ingane interjectii de uimire, de incantare si chiar unii mai tupeisti, chiar striga, iar ecoul vocii ii sperie pe unii si pe altii ii face sa zambeasca. Toata lumea este fericita si bucuroasa. Are si de ce...

Calatoria continua indreptandu-va spre insula Antipaxos de dimensiuni foarte mici dar cu un peisaj ce este comparat cu cel din Caraibe, datorita culorii apei si a plajelor de nisip alb. Odata ajunsi in Antipaxos, veti avea posibilitatea sa innotati in apa cristalina si de un albastru-turcoaz a plajei Paradise Beach. Deci incepe Marea Balaceala, cu aruncari de pe vapor, timp de aprox. o ora. Pentru cei ce nu se incumeta sa se racoreasca in mare sau, ca si mine, de ex. care nu ma incumet sa inot in ape mai mari de 2 m. aveti ce face: fie priviti, oarecum invidiosi pe cei currajosi si temerari cum se balacesc in apa minunata si parca ireal de curata, altii pot consuma de la barul vaporului racoritoare sau sta la chat fiecare cu cine are... ce vorbi...

Dupa inedita experienta in Antipaxos, va reintoarceti in insula Paxos a carei frumusete a dainuit peste ani iar in prezent atrage tot mai multi turisti din toata lumea si tot mai multe iahturi luxoase ancoreaza aici. Le puteti admira de la mica distanta si chiar daca inchideti doar putin ochii, va puteti imagina ca plutiti macar cateva secunde la bordul unei astfel de bijuterii pe apa... Apoi va indreptati spre portul satului Gaios, care este capitala insulei, veti trece prin canalul natural al acestuia si veti putea admira cele doua insule ce apartin satului si poarta numele de Panagia si Sf. Nicolae. In Gaios veti face un mic popas de 2-3 ore, in care fiecare face ce doreste: fie mananca pe saturate la o taverna traditionala, fie se plimba pe stradutele inguste si tipice grecesti, unde veti observa balcoanele localnicilor ornate cu flori multicolore, fie veti ajunge imediat la plaja statiunii si veti face o baie binemeritata si binecuvantata, dupa atatea ore de caldura "indurate" pe vapor. In jurul orei 4 dupa-amiaza, vaporul va parasi inca o mica parte a paradisului grecesc, indreptandu-se spre locul de unde a luat turistii dis de dimineata.

Ce mai trebuie sa luati cu dv. in afara de entuziasm, buna dispozitie, prieteni, familie? Doar aparatul de fotografiat, (pt. ca veti avea mult de lucru...), ochelarii de soare, o palarie, crema de protectie solara (pt. ca "musca" pielea rau de tot... soarele), imbracaminte si incaltamante lejere si... Calatorie super placuta, cu multe amintiri de neuitat pt. toti turistii!!!

PS. sunt doar o turista venita de curand de pe aceste meleaguri de vis si scriind aceste randuri am mai calatorit inca o data in aceste locuri unice in lume. Ma bucur ca am "chinuit" mult aparatul de foto si am insulele atat de aproape de mine... Sper ca si voi veti face la fel si astept pareri si alte sfaturi de calatorie

Trimis de ileanaxperta* in 07.08.09 20:41:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Platamonas, Olympic Beach, Thassos, Sithonia, Kassandra

VIZUALIZĂRI: 8492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Stancile dntelate din Paxos

mirelab
    [08.08.09 18:30:09]

M-am conformat...si am trait intr-adevar o experienta foarte frumoasa cu ajutorul acestor randuri. Superb descrise emotiile calatoriei!

Aaaa, si sa nu uit, felicitari pentru fotografii!!!

AIM
    [08.08.09 21:38:46]

Superb review! Multumim!

dandy_pete*
    [19.10.09 12:01:48]

Cel mai frumos review despre o calatorie pe mare. Bravo, Ileana, ai stofa de scriitoare...Nu stiu de ce ai punctajul atat de mic. Poate ca din invidie. Dar pt. tine, Felicitari. Iti citesc toate review-urile. La mai multe. Si pozele sunt meseriase.

[19.10.09 20:33:54]

Inca o data, multumesc, dandy_pete pt. aprecierile tale. De punctaj...nu scriu pt. puncte, ci de dragul de a scrie si de a impartasi celorlalti din experientele mele de turista "infocata". Iar Invidia, o las altora...Multumesc inca o data!!!

luci_matache*
    [23.10.09 19:52:43]

si eu m-am conformat (vorba mirelei) si am trait experienta ta. Superba, ca si pozele. Felicitari si la cat mai multe experiente ca aceasta!

[24.10.09 00:02:47]

Multumesc, luci matache. si la cat mai multe calatorii reusite si tie si tuturor. Noapte buna.

ezüst
    [25.10.09 21:22:29]

Ileana, nu comentez review-ul tau, deoarece am mai vazut exact aceasta descriere, in Ionian Cruises. Ceea ce ma intereseaza este, daca voi ati avut norocul sa mergeti in croaziera pe vasul care este prezentat in caietul susmentionat si care de altfel ne-a fost promis cand am platit aceasta excursie. Noi nu am avut norocul acesta, dar croaziera a fost intr-adevar foarte frumoasa.

[29.10.09 16:20:57]

Acum am ceva timp si-ti raspund: nu, nu-i asa; nici noi n-am avut "norocul" de care pomenesti tu. Noi am luat excursia prin ag. romaneasca partenera de acolo, am luat autocarul pana in Kerkyra si apoi un vapor, nici nu stiu cum se numea. Am avut in schimb marele noroc ca ne-am simtit super bine si ca a fost o exc. de neuitat pt. toti, asta conteaza. Parerea mea.

ezüst
    [29.10.09 17:26:53]

Mersi, asta este si parerea mea, dar totusi la intoarcere, cand soarele ne batea in cap, era bine sa gasim un loc inauntru, in vasul acela pompos si racoros, care ne-a fost prezentat de catre agentie, si de care, de altfel, nu am avut parte. Nici eu nu-mi amintesc numele vasului cu care am facut excursia, dar arata foarte rau in comparatie cu celalalt.

[30.10.09 16:12:09]

Draga ezust, vaporul cu care am mers noi avea copertina deasupra si nu ne-a deranjat deloc soarele, poate doar putin pe laterala, dar, cu toate ca la intoarcere a venit full (pt. ca a mai luat turisti din Gaios), tot am avut loc sa ne mai "fofilam" din calea soarelui...Iar inauntru era infernal de cald si aerul irespirabil. Noua nu ne-a prezentat niciun vas agenta romanca. Asa ca...inseamna ca a fost chiar chestie de noroc. Ei ,atunci, la mai mare!!!

[06.02.10 12:25:44]

Rog web, sa-mi atasati la impresiile acestea clipul:

daca se poate. Multumesc. O zi faina tuturor!!!

[06.02.10 12:54:05]

am atasat imaginile solicitate , ileana dupa bere nu ma prea omor , insa un dans grecesc nu am sa refuz! Va las sa va delectati cu aceste imagini !

dianabzs
    [21.03.10 13:59:59]

am calatorit virtual in aceste insule prin intermediul impresiilor tale. superb scris! superbe peisaje!

cred ca am recitit review-ul si am revazut ilustratia muzicala de cel putin trei ori si nu ma mai satur.

felicitari!

si un vot

bitnic
    [21.03.10 18:27:55]

Ce dor mi s-a facut de frumusetile Greciei! Anul acesta am programat concediile in alte zone ale lumii asa ca mai am rabdare pana la anul. Si de la mine un super-vot!

adaiulia
    [10.05.10 14:21:08]

uua... frumos... mi-am adus aminte de Paxos-Antipaxos, minunata croaziera (eu am fost in octombrie si nu am suferit asa mult din cauza caldurii), iar vizavi de baia in mare... a fost foarte bine, (nu ma gandesc niciodata la cat de adanca e apa), doar ca nu ne-au lasat sa inotam decat in jurul vaporasului... un mare vot si de la mine... citesc cu mare placere rw. tale.

[19.07.10 11:30:43]

Tot ceea ce ai scris este adevarat dar trebuia sa pui ghilimelele de rigoare pentru ca textul este copy-paste din prospectul firmei de transport. Eu am fost in excursia respectiva si nu-mi aduc aminte sa fi vazut pe cineva luandu-si notite. Cum ai putut tu sa retii toate amanuntele respective .... ? Pe vapor toata lumea era la distractie nu cu clasa in vizita la muzeu. Ochii s-au bucurat de frumusetile naturii dar mintea nu cred ca s-a incarcat cu amanuntele descrise de tine . Ai uitat insa niste lucruri mult mai interesante pentru viitorii excursionisti si anume :

- am fost insotiti de 2 greci cantatori si incantatori care ne-au cantat aproape tot drumul muzica greceasca ,facand o atmosfera super

- ghida era romanca si puteai sa afli chiar orice despre ceea ce vedeai

- la intoarcerea din excursii organizarea a fost perfecta , ne asteptau autocarele. Noi, pentru ca locuiam in Kerkira am fos asteptati de taxi

- uzo si vin a fost la discretie , pentru cine putea sa bea la 40 de grade

- lumea a fost pusa pe distractie si toti eram prieteni cu toti , desi nimeni nu cunostea pe nimeni

In concluzie : grecii stiu sa-si vanda marfa .

[19.07.10 11:56:27]

@luminitab, imi pare extrem de rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar cu siguranta nu am fost cu acelasi vapor. Pe vaporul nostru nu am avut niciun grec, nu doi, care sa ne cante si sa ne danseze. Pe vaporul nostru a fost liniste si pace...doar ghizii ce mai deranjau acea liniste, cu explicatiile lor pe diferite limbi, la microfon.

Si nici ouzo sau alte bauturi nu au curs pe acolo...(?!)

Si unde ai citit tu ca am scris eu atatea amanunte? cand stiam clar din ce port pornim si incotro ne indreptam? iar ochiul vede si multora le ramane pe "retina" creierului...nu trebuie sa iei notite scrise practic cu creionul in mana.

Te rog chiar sa scrii si tu impresii de la aceasta min unata excursie si eu te voi vota cu drag.

[19.07.10 13:23:13]

Draga Ilenuta ( eu asa o sa-ti spun) . Am fost rautacioasa cu tine si imi cer scuze!. Era prima accesare a acestui site, nu stiam cine esti . Dupa ce am scris, am citit aproape toate articolele tale si m-au incantat . Esti foarte obiectiva si spre deosebire de mine ai mult talent la scris.

Revin si iti spun ca , desi am fost impresionata de toate peisajele acelea din insule , n-am retinut mare lucru ca denumiri . Oricum a fost de vis iar atmosfera a fost absolut excelenta. Pacat ca nu stiu sa inot ( nu m-am aruncat in apa la Laguna Albastra ) dar m-am bucurat de dansul pestilor pe care i-am hranit cu painea din gustarea data de vapor. Eu sunt acum la serviciu ( ... ca un bun functionar public cu leafa diminuata cu 25 % ... ) dar maine o sa-ti trimit ceva poze cu vaporul nostru.

Pe 8 august plec din nou in Corfu dar pentru mai multe zile ... poate ma satur !

Ma bucur ca te-am cunoscut, fie chiar si virtual !

[19.07.10 13:36:27]

Draga mea, in primul rand, vacanta minunata in Corfu. Esti o fericita ca pleci iara pe acele taramuri de basm grecesc verde...dar si intens albastru...intelegi tu ce vreau sa scriu aici, nu?

Ai fost norocoasa ca ai avut entertainment pe vapor, cu muzica, antren dar si ceva mancare si bautura. Noi am avut doar ceva provizii de acasa. In plus am luat pranzul in Gaios. Dar a fost super si asa. Si nici eu n-am inotat in Laguna Albastra... ce pacat...sa vezi pe atatia ca se arunca de pe puntea vaporului in apa aceea ireal de turcoaz si curata si tu sa stai o ora intreaga in aceeasi caldura inabusitoare in timp ce ceilalti se balacesc si se racoresc. Nu?!...

Unde pleci in Corfu? Vacanta de vis si te astept cu impresii...fierbinti (adica proaspete). astept si pozele.

Numai bine!!!

[20.07.10 11:24:07]

Am verificat ,,caietul de vacanta" din 2009 si trebuie sa-ti spun ca au fost de fapt 2 excursii distincte :

1. Paxos- Antipaxos- Blue Caves

2. Sivota -Blue Lagoon

Ambele au fost excelente, de vis pentru mine. Sotul meu s-a cam plictisit , el fiind obisnuit cu vapoarele. Eu insa am fost extraordinar de fericita pentru ca iubesc vapoarele in mod special. Excursiile le-am cumparat direct de la firma Ioannina Cruise care avea sediul in fata portului de ferry. Organizarea a fost perfecta nu am ce sa reprosez.

Intr-o alta zi am facut excursia cu submarinul galben , un vaporas care in partea submersibila are pereti transparenti ca sa poti vedea fundul marii. Plecarea a fost din Paleokastritsa. Nu a fost ceva nemaipomenit. Poate pentru copii, pentru mine a fost satisfacator . Dar ce a fost foarte reusit a fost capitanul vaporasului care s-a dezlantuit si a facut o gramada de chestii haioase , bineinteles ca sa ne binedispuna.

Cea mai superba zi a fost tot la Paleokastritsa cand am inchiriat o barcuta cu motor pentru toata ziua. Nu credeam sa fiu in stare s-o pot conduce ( nici carnet de conducere auto nu am ) Totusi , nu-ti trebuie facultate ca sa inveti cateva manevre. Oamenii de acolo cand iti inchiriaza barca iti dau toate indicatiile si o harta a zonei in care iti explica ce vezi. Peisajele de care ai parte in aceasta ,, croaziera" sunt absolut fantastice. Natura a facut in stanci cele mai minunate sculpturi si desigur ca din barcuta se vad mult mai bine pentru ca te poti apropia cat de mult doresti. Am gasit mai multe golfulete , tocmai bune pentru tineri indragostiti . Cum noi suntem la 50 de ani, n-am vrut sa stricam oranduiala locului asa ca ne-am multumit sa facem plaja direct in barcuta. Am vazut si Paradise Beach care era destul de pitoreasca dar .. ce nu este pitoresc in Corfu ?

O zi am fost la Kavos in sudul insulei. Este o localitate micuta ceva gen Vama Veche de la noi, cu multe baruri si multi turisti tineri. Pana pe la ora 14-15 lumea sta la ,, asternut" abia dupa aceasta ora incep sa apara pe plaja dar sunt sifonati tare. Multa distractie in aceasta statiune - buna pentru tineri.

O zi am fost la Roda in nordul insulei. Frumos dar ceva mai salbatic. Plaja semana cu cea din Mamaia prin anii 70-80 . Adica este foarte lata si mai putin aglomerata decat altele .

Intr-o zi am fost la Glyfada. Da, pe departe cel mai fin nisip . O zi de plaja excelenta. Apa calda , limpede cu valuri mici .

Ultima zi ne-am petrecut-o pe plaja de la Maratya, o plaja noua aproape de Sinarades ( nici nu stiu daca apare ca denumire pe harti ). A fost ziua in care am vrut sa prind tot soarele din Corfu sa-mi ajunga un an.

In prima zi n-am facut plaja ci am vizitat cateva locuri pitoresti ( muzeul obiectelor din lemn de maslin, fabrica Mavromatis - Koum Quat, Kerkyra - orasul vechi) si ne-am cumparat biletele pentru excursiile cu vaporul.

Cam asta a fost in 2009. Putin , prea putin pentru mine.

[20.07.10 22:30:26]

@luminitab, ma bucur nespus ca ai reusit sa vezi atatea in Corfu. Norocoaso!...

Noi am avut cazare in Roda si am facut doar o singura excursie la Pesterile Albastre, la Paxos si Antipaxos. Apoi am inchiriat o masina pt. o zi si am facut turul insulei, cu vizitarea capitalei Kerkyra, minunat si special oras grecesc.

Acum unde mergeti in Corfu?... si poate atasezi si tu niscaiva poze...pleaseeee...

[21.07.10 09:44:32]

Se pare ca am reusit cu pozele . Nu mi-a fost salvat mesajul dar pozele vad ca au fost postate . O sa continui sa atasez si alte poze.

Urmatoarele poze sunt de la Fabrica Mavromatis ( la catva Km de Kerkyra in drum spre Paleokastritsa) unde se fac fel de fel de preparate din Koum Quat. Este vorba despre un arbust din familia citricelor. Fructul seamana mult cu portocala dar si cu caisa noastra numai ca este mult mai mic si mai dulce. Din acest fruct localnicii fac fel de fel de preparate : lichior, rachiu, dulceturi, sirop, fructe confiate,fructe uscate, serbet ... cam tot ce se poate face din fructe. Magazinul este asezat in fata fabricii si daca ai norocul pe care l-am avut noi ( eram singuri, fara grup de turisti ) personalul ( de fapt era nora patronului cea cu care am vorbit ) iti explica tot ce te intereseaza. In plus, ne-a dat sa gustam din toate produsele ( bineinteles ca le-am cumparat pe toate cele gustate ) si ne-a ajutat sa algem produse care au putut fi oferite drept cadou celor ramasi acasa. Dintre toate cel mai mult mi-a placut lichiorul ( care se face din partea carnoasa a fructului ) si compotul. Preturile variau in functie de cantitate si mai ales de ambalaj. Cu cat ambalajul ( sticlute de diferite marimi si forme ) era mai sofisticat cu atat pretul era mai mare. Oricum erau produse pentru toate buzunarele . O sa pun cateva poze .

Aceleasi produse se gaseau si in magazinele din oras ( ba chiar si in ultimul Shop din Grecia) dar placerea de a le cumpara de la ,, mama lor " a fost desigur foarte mare.

[21.07.10 10:09:46]

Acum o sa postez poze cu submarinul galben. Vezi mai sus ce este cu acest submarin

gabrielroberttoth
    [08.07.15 12:03:05]

Buna ziua.

Pentru croaziera este nevoie de rezervare in prealabil? De unde?

Multumesc.

adaiulia, AIM, dandy_pete*, dianabzs, ezüst, gabrielroberttoth, ileanaxperta*, luci_matache*, luminitab
    Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Corfu: Croazieră Paxos, Antipaxos, Parga: