ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2012
ÎNSCRIS: 23.02.12
AUG-2012

Din nou Maya Bay acelasi hotel dar totusi diferit

Ati avut vreodata senzatia ca ati ajuns intr-un loc care va merge la suflet? Noi am patit asa cu Kallihtea inca de cand am vazut-o prima oara acum 3 ani. E locul unde ma simt ca si cum as reveni acasa, unde sunt linistita si uit de toate problemele.

Drept urmare anul acesta am decis sa mergem din nou in Kallithea, am avut un an tare dificil si am decis sa nu riscam cu plecatul in concediu intr-un loc nou ci in unul unde sigur nu avem surprize.

In prima faza am incercat sa fac rezervarera pe Booking.com la Maya Bay insa imi dadeau un pret de aproximativ 900 de euro, ceea ce mi se parea de-a dreptul exagerat cunoscand locatia foarte bine inca de anul trecut. Am apelat la o agentie care mi-a dat pretul de 532 euro si am fost de acord, asa ca in perioada 10-17 august am stat din nou la Maya Bay.

Motivul pentru care scriu inca o data despre acest hotel este acela ca fata de anul trecut (vezi impresii) s-au schimbat unele lucruri si poate sunt de folos cuiva cu detaliile respective.

In primul rand, patronii de anul trecut au vandut afacerea si au plecat in Australia. Noii patroni se straduiesc sa mentina atmosfera si calitatea serviciilor dar pentru ca sunt la inceput si de-abia invata cum se conduce o astfel de afacere parca ceva scartie. Nu ceva in mod evident dar nu mai e totul perfect.

In al doilea rand, micul dejun, acelasi in fiecare zi si nu diversificat (2 feluri de sunca, 1 de salam, in unele dimineti oua ochiuri si omleta, in altele numai omleta, 1 fel de iaurt si unul de cereale, lapte, cafea, un fel de chec si unul de compot de pierici si cam atat), ce m-a deranjat a fost lipsa totala a legumelor, era vremea rosiilor, ardeilor, castravetilor (deci nu scumpe) si nu ne-au dat decat intr-o dimineata cateva rosii. In cateva dimineti mi-am adus eu legume.

In al treilea rand au fost probleme cu hotii. Deci, anul asta am stat la parter, cu un balcon/curticia care avea vedere la piscina iar intrarea era prin spatele hotelului, intrare care se invecina cu parcarea pentru masini. Erau 3 camere cu astfel de intrare. In una din seri, vecinii nostrii (care am aflat astfel ca erau tot romani) noapte cand au revenit din plimbare, au descoperit ca li se sparsese camera si li se furarera 500 de euro, un laptop si un telefon. Noi venisem mai devreme cu vreo ora decat ei (pe la 12,30 noaptea) si eu gasisem pe terasa o pisica pe care o hraneam si mangaiam afara, mi s-a parut ca aud voci de barbati in camera alaturata, asa ca nu am facut deloc galagie ca sa nu deranjez. Cand au venit vecinii nostri au descoperit ca li se sparsese camera, au sunat la politie si au venit 2 politisti care au zis ca au din ce in ce mai multe cazuri de acest fel din cauza ca oamenii o duc din ce in ce mai rau cu banii. Ma rog, se poate intapla oriunde un astfel de eveniment nefericit, dar cred ca patronii ar trebui sa instaleze camere de supraveghere la hotel, mai ales ca la ora 12 noaptea receptia se inchide si nu mai ramane nimeni sa supravegheze hotelul. Intrarea in acest caz nu se mai face pe la receptie ci pe langa hotel.

Dupa evenimentul acesta, am intrebat daca au seif la receptie sa putem sa lasam banii acolo, insa ni s-a spus ca nu au si daca vrem i lasam cu o chitanta de mana in care spunem cati bani ii lasam. Mi s-a parut mai mare daraua decat ocaua ca tot trebuia sa luam in fiecare zi bani de cheltuiala, asa ca am riscat si din fericire nu am avut probleme.

In camera se facea curat, din acest motiv nu am ce comenta, s-au schimbat asternuturile o data si prosoapele de 2 ori. Satifacator zic au ca nici acasa nu le schimb in fiecare zi.

Am vrut sa mai ramanem inca o noapte, nu ne-am saturat de soare si mare, dar nu mai aveau nici-o camera libera. Oricum pretul era de 84 euro/noapte (fata de 76 euro/noapte cat am platit la agentie).

Una peste alta, cu bune si mai putin bune, am avut o vacanta minunata, o sa revin cu alte impresii despre locurile pe unde am bantuit anul asta in Grecia.

Trimis de ariella in 20.08.12 14:22:05
Validat / Publicat: 20.08.12 14:56:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂMaya Bay Hotel: