ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 [ani]

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Hotel de 3*, restaurant şi bar de 2*

Am mers pentru staţiune la acest hotel, …… să încep cu preţul chiriilor în zonă, sau al apartamentelor, poate culoarea florilor plantate de primărie sau de hotelieri, filosofia bulgară despre turism, sau agricultură, incendii de pădure, cine şi de ce face curat pe plajă…... aaaaa bat câmpii, cred k nu vrea nimeni să se mute în zonă sau să închirieze ceva pe acolo pentru mulţi ani, cred că cei ce intră pe acest site sunt interesaţi de condiţiile de cazare, masă, serviciile hotelului, posibilităţi de distracţie şi relaxare, locuri de vizitat în zonă, shopping, cum este plaja şi marea.

Camera de hotel este de 3*, se face curat zilnic şi se schimbă prosoapele de câte ori sunt in cabina de duş.

Piscina este comună cu Trakia Plaza 4* şi apartamentele Trakia Plaza şi este free, barul de la piscină asemenea. Între mese se servesc sandwich-uri ordinare la Trakia Plaza şi între 15.00-18.00 tot acolo îngheţată de vanilie (cred) şi ciocolată.

Animaţie nu există. Jacuzzi este 3 BGN / 15 min. La lobby bar Trakia 3* ce este deschis de la 10.00-24.00, ca şi la barul de la piscină răcoritoarele sunt din gama Coca Cola, dar la lobby nu este cola, probabil e prea scumpă.

Personalul de la recepţie pare a fi ok, cameristele îşi fac treaba şi încearcă să decoreze paturile, în schimb cei de la bar şi restaurant nu, abia trecuţi de majorat, nu fac alceva decât să vorbească la mobil şi să-şi studieze tatuajele.

Există internet WiFi în lobby la Trakia 3* şi la Trakia Plaza 4*, le-am folosit pe ambele fără probleme.

La lobby bar Trakia Plaza 4* sunt alte mărci de băuturi alcoolice, doar pentru cei cu brăţară specifică.

Despre mâncare nici nu vreau să vorbesc, doar la cină am găsit ceva de mâncare decent, ciudat, iar capac mi-a pus ciorba de cremwursti servită la un prânz, ce nu se consumaseră dimineaţa şi i-au servit la prânz sub altă formă. Acum am înţeles de ce bulgarii vor să interzică all inclusive la 3*.

Voi ataşa şi foto cu plăcuţele barului şi restaurantului de 2* ce erau mascate de o plantă în ghiveci bine intenţionat aşezată.

Nu ştiu ce se mai poate spune despre această locaţie, la banii care îi cer nu merită vizitaţi decât pentru cazare, fără masă, chiar şi fără mic dejun că nu am ieşit din ouă ochiuri şi fierte, roşii stricate, brânză feta şi castraveţi care erau numai sâmburi, iar în loc de ness-ul oribil beam ceai că era mult mai bun.

Hotelul este situat în centrul staţiunii cum spun toate agenţiile, da foarte departe de plaja, nu în al doilea rând de hoteluri, poate în al patrulea rând. Toate camerele au vedere spre est (răsărit), într-o peluză foarte frumos îngrijită.

În ultima zi, la plajă au apărut şi plantele acvatice şi meduzele moarte, ca la noi pe litoral.

Se lucra la autostrada de la Shumen/Varna pe ambele sensuri, dar cred ca in 2013 nu va fi relevant acest fapt, drumul prin mizera Bulgarie, ramane la alegerea conducatorului auto.

Plaja lata, cu sezlonguri contra cost, 3 BGN berea la draft pe plaja, si 1,30 BGN la supermaket langa plaja, la sticla, intrare in apa lina si in rest Sunny Beach.

Exchange ordinar si la euro si la lei, am preferat sa extrag de la bancomat si tot am iesit mai bine, dar vedeti ca la fiecare extragere comisionul este de 10 lei/extragere, iar la schimbul master card a fost 1 BGN = 2,32 lei, In statiune 1 euro = 1,91 BGN.

La modul general se vede mana nemtilor. In hotel turisti preponderent din rusia si olanda, ceva nemti si moldoveni de dincolo de prut, care daca incercai sa intri in vorba cu ei se faceau ca nu aud romana, aaaaa si si ceva maghiari din romania dupa numerele de la masini.

Hotelul nu are parcare, dar se poate parca cu indignarea taximetristilir burgari chiar in fafa intrarii in hotel, sunt cam 8 locuri si in spatele hotelului, pe aleea de aprovizionare a restaurantului se pot parca printre masinile angajatilor cam 20 de masini, noi acolo am pus-o si a fost free (2 BGN, ca am fost condusi de la receptie).

Viata de noapte a statiunii este mai animata si mai diversificata decat la noi la Mamaia, precum banuiesc ca stiati.

Trimis de Suffisant in 19.08.12 18:35:08
Validat / Publicat: 19.08.12 20:16:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Iberostar Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 3993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Suffisant); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Accesul in camere, vedere de la una din terasele restaurantului

iassmyna
[28.08.12 16:26:45]

Chiar nu apucasem sa vb live despre ultima voastra escapada... Deci: nemultumire in masa (la masa )) ! Din pacate!

Am vazut si pozele... Omg... destul de aglomerata statiunea ! Si-mi place ca ai tras in poze pescarusul acela... Acu' nu stiu ce sa zic.... am vazut ca ai capturat de doua ori imagini cu el... Dar intr-una nu's sigura ca pe el l-ai urmarit si de aici concluzia ca a2-a este venita sa-ti ofere acoperire

[28.08.12 22:40:03]

@iassmyna:

[30.10.12 14:27:36]

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok? (mareste zoom-ul cat e necesar, pana la afisarea pozitionarii/incadrarii pe strada etc)

Multumesc.

[30.10.12 22:00:24]

@webmaster10:

Da, poziţia nr. 1 şi nr. 2 sunt cele înscrise în lista din stânga hărţii. Adica hotel Trakia şi hotel Trakia Plaza, iar vis-a-vis de hotel Trakia, peste piscine, din satelit se vede ca o potcoavă se află Trakia apartaments. Cred că toate au acelaşi proprietar.

[31.10.12 09:29:10]

@Suffisant: Mulţumesc pentru confirmare.

madisv
[22.07.14 07:15:51]

@Suffisant: Tin sa te contrazic. Poate ar trebui sa mergi acum, in 2014. Tocmai am revenit acasa si nu dupa un sejur "ordinar" de doar 3 zile. Singurul amanunt cu care sunt de acord din tot comentariul tau "ordinar", sunt locatiile hotelurilor. In rest, multe sunt puse de la tine sau pe langa subiect, gen cine e proprietarul, chiriile din zona... si alte aberatii. O intrebare: ai fost sa te relaxezi in concediu sau doar intr-un control "ordinar"? Sincer, eu am fost extrem de idignat pentru ca robinetul si dusul nu erau din aur. Voi reveni.

[22.07.14 07:28:33]

@madisv:

Tocmai am revenit acasa si nu dupa un sejur "ordinar" de doar 3 zile.

Așteptăm cu interes impresiile tale proaspete. Decât pur și simplu o declarație că nu ești de acord cu cele scrise de un user, mai bine impresii personale de la fața locului.

[22.07.14 18:50:38]

ordinar era exchange-ul

georgel
[22.07.14 19:06:28]

@Suffisant: De ce nu ai incercat sa schimbi la banca?

[22.07.14 20:19:00]

@georgel: Cam inexistente bancile in Statiunea Sunny Beach, cred ca si in 2014.

georgel, iassmyna, madisv, Suffisant
Alte impresii din această RUBRICĂTrakia Hotel: