ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2009
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
SEP-2008

O alta experienta fantastica in Grecia

Pentru concediul acesta am optat pentru o excursie prin Christian Tour cu autocarul.

Conditiile oferite pe autocar au fost aproape de foarte bine, rapid, cu mici popasuri la 3 ore, si 1 ora cu ferry traversarea pe insula. Mici neplaceri cauzate doar de ceilalti pasageri din autocar in special un grup de pensionari vesnic nemutumiti.

Hotelul este excelent pentru 3 stele as spune ca e maxim ce se poate oferi, receptie foarte buna, camere curate, mari, priveliste superba, un singur minus aveti grija pe cine aveti deasupra noi am avut 2 naravasi, iar paturile din metal erau prea aproape de perete: D.

Macarea nota 10. Dimineata, asa cum au mai spus si altii, cascaval, sunca, unt gem, chec, cereale, ceai, suc natural, cafea, totul la discretie, puteai sa te servesti de cate ori doreai, doar sa nu lasi in farfurie, greci mai ales pe insule urasc sa arunce mancarea.

Seara mancarea nu s-a repetat de loc, tot la discretie, fructe la desert, in special pepene verde, dar si portocale.

Restaurantul hotelului serveste mancare si peste zi, va recomand un peste prin de tatal patronului, numit balada daca am inteles bine absolut fantastic - un rapitor de adancime, mult mai bun decat dorada.

Ghida agentiei Alexandra, o persoana absolut fantastica, 24 din 24 de ore la dispozitia noastra, pentru absolut orice, sunt curios cu cat o platesc, eu unul nu as presta aceste servicii decat pentru minim 1500 de euro in mana pe luna.

Excursiile optionale de nota 10 - Paxos si Antipaxos, turul insulei, plimbarea cu vaporasul cu fund transparent, dar totodata va recomand in cazul in care nu sunteti cu masina sa inchiriati una si sa explorati insula in voie, este superba.

Plaja fantastica, apa calda si curata, sezlon si umbreluta 5 euro pe plaja.

Cu alte cuvinte o insula superba dar pe care nu o puteti explora in intregime daca nu stati macar 2 saptamani.

Ca o paranteza intr-o discutie cu unul din membrii familiei care se ocupa de hotel, in Grecia merita vazute urmatoarele insule, in ordinea mentionata de persoana in cauza:

Santorini, Creta, Corfu, Skyathos, Zakinthos, Thasos si Rhodos.

Nu am vazut inca decat 2, dar pana acum pot spune ca nu a gresit cu nimic, urmeaza in acest an Creta cu avionul, iar la anul Skyathos si Zakynthos cu masina.

Trimis de danoradea in 07.08.09 14:00:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Santorini, Thera Mare

VIZUALIZĂRI: 6320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

mirelab
    [07.08.09 14:26:32]

info...

pestele prins de tatal patronului, cel mai probabil, este dorada -))... ; nu de alta, dar sa stii cum se numeste exact, pentru ca intr-adevar este delicios, mai ales acolo la ei... prins cu cateva ore inainte de a fi devorat -))

andrei09
    [07.08.09 23:54:23]

haha am patit si eu chestia cu paturile la hotel Debono (Gouvia)...

lara*
    [15.08.09 13:07:05]

AM FOST FOARTE INTERESATA SA MERG LA ACEST HOTEL, AM AUZIT NUMAI LUCRURI BUNE DESPRE EL, INTELEG CA PENTRU VARA 2009 TREBUIE SA MA INSRIU PRIN AGENTIA ...o agentie de turism..., SE PARE CA ESTE SINGURA AGENTIE DIN ROM. CARE ARE HOTELUL IN ACEST AN DIN ROM. , STITI CEVA DESPRE EI? SUNT OK?

andrei09
    [15.08.09 15:54:40]

eu am fost cu Kara Travel si iti pot spune ca sunt o agentie ok... depinde ce asteptari ai de la o agentie... ei organizeaza aproape zilnic diverse excursii pe insula si au un ghid ok acolo, pe insula... hotelul la care am fost nu a fost teapa, adica ce au spus ei la Bucuresti, aia a fost si pe insula...

[16.08.09 14:22:15]

lara: ultimele 4 interventii ale tele au fost clar si evident postate doar in scop de reclama pentru agentia respectiva.

Spune-mi te rog, cat de rau/evil as fi, in procente, daca ti le-as sterge pe toate?

gyori.viorica
    [17.11.09 09:27:33]

Superba locatie, imi da de gandit pentru 2010

ancamariagadea*
    [07.01.10 00:22:31]

Un loc deosebit, o descriere buna, poze foarte frumoase. Ai votul meu. Imi poti spune, te rog, cat a costat? Si...ce excursii optionale consideri ca merita cel mai mult?

danoradeaAUTOR REVIEW
    [08.01.10 15:49:49]

Scuze ca iti raspund cu intarziere, dar am fost plecat din oras, excursia noastra ne-a costat atunci, iti spun aproximativ, 189 Euro si parca 179 de lei de persoana, in total pana in 500 de Euro cazare cu demipensiune si transport cu autocar. Excursiile care noi am considerat ca merita, asta si la sugestia ghidei sunt turul insulei, excursie Paxos si Antipaxos si plimbarea cu vaporasul cu fund transparent, dar am inteles ca si excursia in Albania merita banii, dar noi acolo nu am fost.

chrisa
    [29.01.11 23:39:00]

mesajul este pt admin:Esti de nota 10... ii depistezi fff usor...

cod_take
    [08.03.11 22:35:59]

Buna,

Va rog sa-mi spuneti cum e viata de seara in Agios Gordis? Ai ce sa faci, sunt locuri de distractie. Nu vreau sa fie plin de pensionari

Pentru cine a vizitat si Paleokastritsa, e mai ok? Diferente, asemanari.

Multumesc,

danoradeaAUTOR REVIEW
    [09.03.11 15:50:34]

Agios Gordis este o statiune mai mica comparativ cu Paleokastritsa, totusi de-a lungul arterei principale, care coboara pana la plaja vei gasi si aici destule taverne, magazine cu specific divers, centre de inchirieri masini/ATV, etc. , iar pe plaja un mic centru pentru sporturi acvatice. In ceea ce priveste viata de noapte, cand am fost noi, existau 2 cluburi (nu foarte aglomerate, noi nu le-am incercat) mai mult frecventate de englezi, preturile fiind din cate am inteles medii comparativ cu restul insulei.

Paleokastritsa fiind o statiune mai importanta sta mai bine la acest capitol, posibilitatile de distractie fiind mult mai numeroase.

Totusi daca vrei o excursie mai activa din punct de vedere nocturn, iti recomand statiunile din nordul capitalei insulei Kerkyra - in special Gouvia, posibilitatile de distractie fiind aici mult mai numeroase sau orasul Kerkyra care devine extrem de animat noaptea, fiind frecventat de foarte multi tineri.

In general partea de sud a insulei (sub capitala) e mai mult frecventata de familii cu copii, persoane mai in varsta sau cupluri in cautare de liniste si relaxare, in timp ce partea nordica a insulei e mult mai animata.

Daca mai ai nelamuriri nu ezita sa ma intrebi.

andrei09, chrisa, cod_take, danoradea, gyori.viorica, lara*, wally*
    Alte impresii din această RUBRICĂAlonakia Hotel: