ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2012
APR-2010
single

la PMM* = 27 USD

Las Vegas - un spectacol al creatiei arhitecturale

Las Vegas-capitala creatiei arhitecturale moderne Pe buna dreptate considerat, una din cele 7 minuni ale zilelor noastre.

Fondat in 1911, a devenit capitala mondiala a distractiei, recunoscut pt. dependenta de jocurile de noroc. Anual e vizitat de 37 mil. de turisti, multi din ei, in speranta unor castiguri fabuloase, dar si multi doritori sa cunoasca acest oras, atat de faimos. Cazinourile cele mai reprezentative, sunt cele de la hoteluri The Mirage si, The Bellagio, dar nici cele de la celelalte hoteluri de pe Las Vegas Strip, nu sunt cu nimic mai prejos, in dimensiunea salilor de jocuri de noroc, etalate imediat ce ai intrat in hoteluri. Cand vorbesti de Las Vegas, vorbesti despre aceste hoteluri, care se pierd in imensitate, desfiintand notiunea pe care o aved despre locurile de cazare, cand suntem turisti.

Cand ai trecut pragul fiecarui hotel, ajungi sa vizitezi un oras, pe care l-ai vizitat sau nu, pt. ca adunand ce este in jurul lui, si in interior, gasesti absolut toate obiectivele turistice, create in acel oras. Iar numele iti spune in care oras al lumi, ai ajuns, iar povestea orasul e redata, in culori si lumini, care fascineaza orice vizitator, pana si copola, de deasupra capului e colorata, in culoarea cerului, cu mici nori albi, razleti, cu soare daca sugereaza ca vizita o faci ziua, ori cu stele, daca vrei sa cunosti orasul seara intr-o feerie de lumina, facuta de felinarele care marginesc, aleile pe care circuli. Iar atunci cand ti se face foame, ori vrei sa te opresti la o cafenea, ori vrei sa te odihnesti, dupa atatea magazine pe care le-ai vazut, o poti face in drumul tau prin acest oras, unde pierzi notiunea timpului si a locului unde te gasesti.

Dar sa o luam la rand, si am sa incep cu locul, unde am fost cazata, fiind si unul din cel mai apropiat hotel de aeroport, in partea de jos a acestei faimoase strazi, Excalibur. unde intram in domeniile regelui Arthur si in povestea vietii lui. In exterior, la intrare treci pe un pod pt. a intra in castelul lui, cu multe turnulete, viu colorate, e poate cel mai vesel, hotel, iar apoi te cazesti intr-o imensa sala cu jocuri de noroc, dar continui sa stai in preajma intrari pt. a admira, balcoanele si nivelele realizate in stilul arhitectural al perioadei respective si sa te dumiresti, incotro ar trebui sa o iei, pt a ajunge la receptie, in zadar fara sa intrebi, nu reusesti sa te dumiresti. Asa dupa informatiile primite, am strabatut aceasta imensa sala, printre aparatele de joc, in care zornaiau, banii, sau mesele de ruleta, unde activitatea era in toi, si sa nu credeti ca era o ora tarzie, era in jur de ora 16, ca sa ajung in fata unei imense receptii, cu cca 10 receptioneri, jumatate din ei facand chek-in, iat ceilalti chek-out. Aici mi s-a dat o camera in blocul nr. 2, trebuie sa va spun ca acest hotel, are 4 blocuri, care sunt asezate sub forma unui patrat, iar in centru, sunt asezate acele turnulete, pe care le gasesti si la intrare, la etj. 72, indicandumi-se directia pe care trebuie sa o iau pt. a ajunge la lifturi. Am intrat in primul lift, care a coborat, si am constatat ca nu avea acest etj. am iesit repede afara, dezorientata iarasi, nestiind cum pot ajunge pana acolo sus. Deci a trebuit sa iau iar informatii, de la cei care treceau hotarati pe langa mine si aratand ca adevarati cunoscatori, ai zonei. Asa am fost invitata sa citesc deasupra lifutului, unde aflai ca unele lifturi, urcau pana la nivelulu 20, celelalate, oreau de la 20 la 40 si asa am urcat in cel care imi arata ca urca pana la etj. 75.

Ajungand in camera, dupa destul de mult timp, petrecut de la intrare, mi-am adus aminte ca trebuia sa-mi cumpar pasta de dinti si sa merg undeva sa mananc, dar eram din nou nedumerita, pt. ca in drum spre hotel nu am vazut niciun magazit, sau loc de unde as putea face o astfel de achizitie, si am inceput sa devin furioasa pe fiul meu, care a tinut mortis sa ma arunce in acest loc, fara a fi pasionata de jocuri de noroc, mai ales ca eu gasisem, un hotel cu pret la fel de mic ca aici (50 $ /noapte, fiind o perioada cand hotelurile nu erau prea ocupate si scadeau preturile, castigurile fiind scoase din cazinouri, daca ar fi avut clienti ca mine, ar fi dat faliment, in scurt timp), si unde conceptia despre hoteluri, era asa cum o cunosteam eu. Asa ca singura idee care mi-a venit, a fost sa ma razbun pe el si l-am sunat la tel. sa zica ce sa fac, ca aici nu pot decat sa joc, sau sa iau masa in restaurante f. scumpe, pe care le zarisem in ineriorul hotelului. Am primit, un raspuns sec, sa plec prin hotel, ca acolo voi gasi absolut tot ce doresc, inclusiv, etj. intregi cu cele mai ieftine locuri de mancare si sa nu stau ca o prizoniera in camera. Asa ca dupa un dus am pornit in cercetare.

Intradevar, urcand, pe o scara rulanta, care ducea de la parter. pana in varful hotelului, am gasit si mici alimentare, cu tot ce doreai, iar pe partea stanga, care reprezenta ultimul nivel al blocurilor nr. 3 -4, erau toate tipurile de mancare, chinezeasca, tailandeza, italiana, greceasca in sistem de autoservire. Deci de cand intrati in aceste hoteluri, sa uitati, ca sunteti intr-un hotel, consideri ca te afli intr-un mic oras, in care gasesti de toate, restaurante, buticuri cu suveniruri, cofetarii, baruri, sala de teatru, magazine, case de bilete pt. spectacolele din Las Vegas (eu am luat bilet la Circ du Solei –spectacolul se tinea la h. Luxor), sau agentii de turism, de unde sa va luati, o excursie de 1 zi in Grande Cannyon, ce am facut si eu, excursie pe care o sa o prezint, la momentul respectiv.

A doua zi dimineata am inceput, vizita, trecand din hotel in hotel, adica din oras in alt oras. dar mi-au trebuit 3 zile pt. a face aceasta vizita. Am inceput cu h. Luxor care era in vecinatatea din stanga, cum mergi pe Strip si pe care il admiram si din camera mea. Aici inainte de intrare, treci pe langa Sfinx (chiar daca el nu este in Luxor, dar reprezinta tot imaginea Egiptului, asa ca le dam, credit) si obeliscul din Luxor, asezat chiar la intrarea in templu, dar la toate acestea ajungi, dupa ce ai parcurs aleea care leaga Luxor de Karnak, unde de o parte si alta sunt statuile zeilor cu cap de berbec, caine, ca in modelul original. Deci am intrat intr-o latura a hotelui, unde e tempul de la Luxor, interiorul fiind strabatut de coloane, de statuia lui Amenophis si de acolo ajungi in interiorul piramidei, o constructie, eleganta din sticla neagra si cu marginile luminate, interiorul e imens cu statui ale zeitatilor si faraonilor, din perioada Egiptului antic, statuia lu Nefertiti, Tutenkhamon, al zeului Horus, Amon, Ra cu Cobra inaripata., iar peretii interiori, ai piramidei, sunt coridoarele din care se intra in camerele din hotel, avand impresia, ca dormi, in interiorul piramidei. In rest si in acest hotel, la fel ca in toate celelalte, gasesti, magazine restaurante, iar in mijlocul piramidei, e aceeasi imensa sala a jocurilor de noroc.

Acest hotel e legat de hotelurile Excalibur si Madalay Bay, prin tunele, sau prin exterior de la h. Mandalay-Bay pana la h. MGM, via New-York, New-York, de un monorail, gratuit, pe care il iei de la etj superioare ale fiecarui hotel, la care opreste. Continuare, pt a nu pirde nici undetaliu, o sa o fac in urmatoarele rw-uri, adica urmeaza Mandalay-Bay, care e primul hotel la care ajungi, cand vii de la aeroport, pe partea stanga a B-dul Las Vegas Strip, apoi Luxor, Excalibur, New-York, etc, astea sunt pe stanga, si cand o sa ajung la capat ma intorc pe partea dreapta, asta ca sa aveti imaginea completa a acestui bulevard.

Ca preturi, cazarile se duc in perioade ale luni oct-nov, la 50-100 $/noapte, mancarea f. ieftina, cu max 10 $ pranzul, biletele la spectacole de3stul de scumpe, dar mai ieftine ca in NY, la circ a fost 100 $ biletul, dar a meritat. La inceput am mers pe jos, dar pe masura ce ma indepartam de hotel, cu vizitele, ma reantorceam, sau continuam a doua zi cu autobuzul, si am luat un bilet de 2 zile cu 7 $. In Las Vegas nu m-au tentat shopingurile, de fapt nici nu mai ai timp pt. ele, timpul e atat de comprimat, incat nu-ti mai arde de cumparaturi, doar mici souveniruri, pt. a-mi aminti de acele locuri

Trimis de grecudoina in 19.08.12 14:48:07
Validat / Publicat: 19.08.12 17:03:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la intrare in h. Excalibur
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 USD pe cameră

webmaster77 [19.08.12 17:03:31] »

Mutat la rubrica "Excalibur " (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

adri-nico [19.08.12 18:13:05] »

felicitari!

grecudoina [19.08.12 21:21:41] »

@adri-nico: multumesc, sunt fericita cand vad aceste aprecieri si iti doresc si tie din tot sufletul sa ajungi acolo intr-o buna zi.

Am sa te dezamagesc putin, dar trebuie sa ma intelegi, continuarea va fi dupa 25 aug., pt ca maine plec la Sighisoara, sa vizitez localitatea cu vaucerul, castigat in sapt. 16, vin acasa pe 23, pe 24 o sa prezint pensiunea, si ce am vazut, pt. ca asa e regula, si-mi reiau rw cu Las Vegas, ce e interesant deabia apoi urmeaza, celelalte hoteluri sunt mult mai minunate, dar acum nu spun mai multe, pt. a starni curiozitatea, pe curand Doina

adri-nico [20.08.12 19:01:13] »

@grecudoina:

In ultimul timp nu am prea avut cu ce sa ma delectez pe siteul asta. Abia daca gaseam cite 3 fraze incheiate la unele reviewuri, ceea ce m-a facut sa imi dau seama ca unii dintre "greii" pe care i-am apreciat de cind am pasit in aceasta 'comunitate" si-au cam luat talpasita.

Multumesc pentru ca mi-ai ocupat timpul cu ceva frumos si spectaculos si sper sa fiu "pe faza" cind postezi noutatile.

Vacante frumoase si MUUUULTE!!!

grecudoina [23.08.12 21:46:24] »

@adri-nico: nu am stat degeaba, de cand am sosit adica 4 h si am scris despre pensiunea din Sighisoara si ce am facut pe acolo (vezi impresii), pozele le pun maine ca nu sunt pregatite, pe curand Doina

grecudoina [28.08.12 20:50:40] »

@adri-nico: se pare ca nu esti pe faza, am mai scris 2 rwuri cu Las Vegas (vezi impresii, vezi impresii), iar acum am trimis la validare "Grand Canyon, numai cu inceputul, maine o sa-l continui, cand incepe descrierea cea mai interesanta a vietii triburilor de acolo, l-am scris deja, dar nu mai am timp sa-l, pun si sa atasez pozele.

Ai dreptate e miscare f. slaba pe site, cred ca sunt in concedii, ii simt lipsa lui, dananecula, larisa2012 - cu care aveam tot felul de ecouri, a lui pepsi, balasa violeta, si multi altii, sper sa mai revina pe site, cu totii. Avem numai noutati cu rwuri destul de scurte. Poate avem o toamna bogata

webmaster26 [26.05.16 10:24:18] »

grecudoina CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA DE NORD [26.05.16 21:40:25] »

@webmaster26 - intrarea cea mai convenabila e pe partea hotelului Luxor, cu, care e legat la etj, adica opus locului indicat pe harta. Acolo se intra pe pod si pana la receptie te pierzi prin interior. Receptia e aproape de intrarea unde scrie pe harta Castle Cafe, partea stanga a holului. In vecinatatea scarii rulante, care te duce la whole food, ultimul nivel, unde e raiul cu mancare, pt toate gusturile si buzunarele. Eventual indicatorul trebuie pus pe mijlocul castelului (holului hotelului). Hotelul are 5 intrari, dar cea ma buna e pe partea Luxorului, asa parca e pe partea opusa bulevardului.

adri-nico, grecudoina
    Alte impresii din această RUBRICĂExcalibur Hotel & Casino: