ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2009
ÎNSCRIS: 17.05.09
MAY-2008

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Baia strica totul

Hotelul este destul de departe de centrul Parisului (cam 45 de minute cu metroul), dar foarte aproape de statia de metrou Corentin Cariou.

Si, in Paris, o data ce te-ai urcat in metrou, ajungi atat de repede unde doresti...

Desi este situat intr-un cartier (neturistic) unde majoritatea rezidentilor sunt de culoare, m-am plimbat fara probleme seara de seara prin imprejurimi (a nu se intelege ca "as avea ceva" cu rezidentii respectivi, ci doar stiu ca exista persoane care considera invecinarea cu acestia putin nepotrivita).

Sunt foarte multe baruri si barulete (afaceri de familie) prin imprejurimi, unde poti stat dimineata la o cafea si un biscuite. Ca sa nu mai zic de cofetariile si patiseriile din zona... Nu pot spune care este gustul cafelei pe acolo, pentru ca nu beau de obicei, dar pot spune "yam, yam" pentru produsele de patiserie:).

Exista si un supermarket si niste magazine mai mici ale unor arabi (turci, as zice), si mancare este destula si pentru toata lumea (recomand lipiile de la magazinele turcesti, o bunatate).

Nu am luat micul dejun la hotel, pen langa faptul ca era extra celor 80 de euro platiti pe noapte, am preferat sa ne aprovizionam de la supermarket (pentru dimineata si seara), mancarea mult mai buna si mult mai variata.

Oricum, ce ar putea sa iti ofere francezii la micul lor dejun? :) (cunoscatorii stiu ce zic).

Aveam masa, frigider, TV, o minibucatarie, cu cele necesare pentru gatit si chiar si ceva oale.

Camera era de fapt un mic apartament impartit in 2 camere, una foarte mica, ca un pat dublu, alta mai mare (avand si bucataria, masa, frigiderul).

Ce m-a deranjat cel mai tare a fost baia (impartita in toaleta intr-o parte, intr-o camaruta inghesuita ca vai mama ei, nu e cazul sa spun cum stateai acolo) si dusul, chiuveta si oglinda, intr-o camaruta la fel de mica.

Ar mai fi fost cum ar mai fi fost, daca baia (sau macar toaleta) ar fi avut geam. Dar nici una, nici alta, nu avea, astfel incat... va las sa descoperiti singuri continuarea:).

Curatenie in camera se facea in fiecare zi, la sfarsit am lasat ceva pentru camerista care chiar a avut grija sa fie totul in ordine.

Un amanunt important pentru cei care stau prost cu somnul: hotelul este situat catre strada (noi chiar am avut camere la strada, mai exista si camere catre un fel de piateta). Desi este dotat cu geamuri termopane (mult mai subtiri ca ale noastre), zgomotul nu este unul dintre cele mai placute, ba chiar pentru unii ar putea fi deranjant, caci numai noaptea (dupa 12) si dimineata pana la 5 puteai sa dormi (cu geamul inchis, evident) linistit.

Pentru cei care sufera de cald si doresc sa lasa geamul deschis va fi mai complicat... Oricum, in perioada 9 -14 mai cand am fost la Paris, era foarte bine ca si temperatura peste noapte.

Personalul de la receptie se cam face ca nu te vede, asa ca nu contati prea mult pe amabilitatea lor.

Pentru un hotel unde sa iti odihnesti oasele dupa plimbare, dar cu conditia sa faca ceva cu baia, cu geamurile si sa mai micsoreze preturile:), Citea la Vilette poate fi o optiune (mai ales datorita datorita de bucatarie).

Trimis de AIM in 07.08.09 12:41:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 1319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AIM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

relu1988
[26.12.09 20:26:33]

am locuit la hotelul Citea La Villette si mi-a placut .

Intradevar dinspre strada se aude zgomot de la masini dar mai mult dimineata dar obosit cum eream dupa plimbarile prin Paris dormeam tun .

verobutterfly
[03.08.10 11:05:55]

Si eu am stat la acest hotel, 4 nopti, in aprilie. Era foarte frig afara si am dormit cu geamurile inchise, dar tot se auzea galagie de pe strada.

Acest tip de apartament, cu dormitor foarte mic (doar un pat cat camera, o noptiera si un dulap incastrat in perete) si cu un living micut, dar cu tot ce-ti trebuie (semi-bucatarie) este bun pentru un cuplu.

Noi am fost 4 persoane (cu iubitul si parintii lui) si pot sa spun ca a fost groaznic! Nu aveai loc unde sa te misti, ne loveam unul de altul, la baie imi era si rusine sa ma duc pentru ca se auzea absolut orice... Sa nu mai spun ca usa de la dormitor (unde stateam noi) s-a stricat si sateam cu ea intredeschisa... : ( ()

Nu mi-a placut nici mie sistemul cu wc si dus cu chiuveta separat... plus ca intr-adevar, erau minuscule!

Nu as repeta experienta decat in 2... dar si atunci cu mari retineri... pentru ca mi s-a parut destul de scump pentru zona si pentru conditii!

relu1988, verobutterfly
Alte impresii din această RUBRICĂCitea la Villette :