ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2012
DIN: botosani
ÎNSCRIS: 02.05.09
MAY-2012

Un sejur deosebit

La sfarsitul lunii mai am fost in Yasmine Hammamet, un sejur de 7 nopti la Hotel El Mouradi El Menzinah, 4* UAL.

Hotelul a fost in regula, camerele spatioase dotate cu frigider, AC si seif (de mare ajutor si siguranta), piscinele cu apa dulce dar si cu apa din mare si ele curate, in schimb personalul in special chelnerii deveneau prietenosi si chiar serviabili doar daca erau "motivati" cu 1-2 dinari.

Schimbarile politice care au avut loc in ultima perioada si-au pus amprenta pe statiune care era destul de neingrijita si murdara. (ghida ne-a informat ca tunisienii au inteles democratia aruncandu-si gunoiul oriunde). In hotel era curat dar strazile erau nematurate si nespalate (camilele isi faceau nevoile in strada), spatiile verzi neingrijite. Comertul tunisian era cam agresiv, tunisienii insistau foarte mult sa-si vanda marfa.

Am vizitat Medina, Cartageland (un parc de distractii frumos - merita vizitat) portul, orasul. Statiunea este frumoasa - singurul lucru de care are nevoie e putina curatenie. Este indicat sa va intalniti cu ghidul agentiei in prima zi pentru sfaturile utile pe care vi le poate da.

Cireasa de pe tort a fost excursia in desert - mi-ar fi parut rau sa n-o fac - a fost unica. Avand o ghida exceptionala am aflat multe informatii despe cultura tunisiana, traditii, religie, politica, economie, geografie si multe altele. Am vizitat templul roman El Jem, casele trogloditilor, unde am fost intampinati cu ceai negru cu menta si paine cu miere si ulei de masline, am servit masa intr-un restaurant asemanator caselor lor unde am avut meniul traditional: salata de orez cu rosii si castraveti si bric, apoi cus-cus cu pui si legume, si prajitura cu curmale.

Apoi a urmat plimbarea cu camilele - echipati corespunzator cu turbane si rochiile lor de bumbac (in ciuda caldurii de afara erau racoroase). Seara am fost cazati la un hotel foarte frumos din Douz (Golden Yasmin) cu personal si servicii impecabile.

A doua zi de dimineata a urmat plimbarea cu jeepurile printre dune - am vizitat locurile unde s-au filmat "pacientul englez" si "razboiul stelelor" - masinile erau foarte curate si dotate cu AC. Am traversat lacul sarat Chott El Jerid (vara este secat), am vizitat orasul sfant Kairouan, oaza de pe muntele Chebika, am vazut trei tipuri de desert si am aflat ca oazele sunt de trei feluri.

Ce m-a fascinat cel mai mult la acest popor tunisian, a fost faptul ca profita din plin de fiecare bucatica de pamant pe care il pot cultiva, foreaza pentru apa si fac oaze artificiale cu plantatii de curmali. Ghidul a fost roman si am avut parte de multe explicatii.

Schimbul valutar se face la hotel (e acelasi curs peste tot) - e de preferat a nu se schimba multi dinari, deoarece dinarii ramasi pot fi schimbati doar la aeroport in baza chitantei de la hotel si nu mai mult de 100 dinari. E interzisa scoaterea dinarilor din tara. Cursul este 1E = 2 dinari, sau 1 Dolar= 1,4 dinari. Se pot folosi taximetrele, pretul se negociaza, iar noaptea este tarif mai mare.

Cam acesta a fost sejurul nostru. Ar fi fost mai bine daca erau 10 nopti. Chiar daca la inceput am fost putin neplacut surprinsi de atitudinea chelnerilor, am petrecut un sejur frumos in Tunisia - se merita vazuta, e altceva.

Cu alte cuvinte incercati Tunisia!

Trimis de mira1 in 18.08.12 23:47:27
Validat / Publicat: 19.08.12 00:53:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 3886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mira1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 loby bar El Mouradi El Menzah

liviup76 [04.01.13 15:58:47] »

Buna ziua,

M-ar interesa niste detalii despre hotel, daca se poate. Mancarea a fost buna, Bautura, curatenie, plaja... ce gratuitati sunt... etc

Dvs ati vorbit mai mult despre excursiile facute si mai deloc despre hotel

Multumesc

liviup76