ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2012
ÎNSCRIS: 19.04.10
AUG-2012

Korali, Sakis, Skala Potamia

A enspea oara in Thassos.

Luni, 6 august 2012, dupa 10 ore de condus am o singura idee fixa dar fixa rau in cap: dovlecei pane si kleftico. Unde... e deja prea mult pentru scafarlia mea care a dormit doar 2 ore inainte de plecare.

Ajungem la Korali. Hait... nu mai are mustataaa... deh... o fi din cauza crizei.

In prima seara, la prima masa in Thassos ne-am facut de cap intr-un hal care ar duce la apoplexie pe orice reprezentanta al vreunui ONG din Somalia. Am vrut detoate!

Musiu Sakis se uita la noi si spune scurt: "Prea mult! "

Of... omule... prietene... nu pricepi ca ne-am intors in Thassos dupa 4 ani, ca am plecat in concediu si blackberry-ul imi urla in buzunar, laptopul ma asteapta la hotel, ce daca e prea mult, vreau si dovlecei pane, si tzatzichi si scrumbie afumata si kleftico si chiftelute de dovlecei cu chimen si caracatita si salata greceasca si lamb chops si paste cu branza si spanac (pe dracu... nu am vrut eu asa ceva... fie-mea) si musaca si suflaki si gyros si baclava si halva semeli si si si si...

Musiu Sakis decreteaza scurt: "Half portion! "

Se uita lung la mine: "You driver? You look like a driver, don't worry, tomorrow, after a good night sleep you'll be ok! "

Nu ma apuc sa vorbesc despre painea cu ulei de masline si oregano sau apa sau pepenele din partea casei.

Nu pentru asta te duci la Korali, ci pentru ce mananci inainte.

La plecare se uita lung dupa noi, ne ureaza noapte buna.

Alta zi, 9 persoane.

Pentru ca fie-mea a dat stingerea la ora 18 tre sa iau la pachet. Toate sunt puse frumos impachetat, in pungi diferite cele calde de cele reci.

Fara niciun motiv adauga o sticla de vin pentru nevasta-mea.

(Musiu Sakis, sa ma ierti, dar acum, de la distanta, am curaj sa iti spun ca nu l-a baut ea!).

Alta zi, se apuca sa dea telefon sa-mi gaseasca barca de inchiriat. N-a gasit, adica a gasit dar ala cerea prea mult, nu era vina lui.

Ca sa nu fie discutii, chit ca nu e frumos sa vb de concurenta, am mancat si mai in dreapta lui Korali si mai mult in dreapta si mai in stanga si mai mult in stanga, si in Potamia si in Panaghia si in Theologos si in Limenaria si in Aliki si in Thassos.

La Korali gasesti cei mai buni dar cei mai buni dovlecei prajiti, cel mai bun peste afumat (scrumbie), cele mai bune lamb chops.

Ce mai gasesti? un om, (prieten poate e prea mult spus, mai ales din punctul lui de vedere) cu care poti vorbi si despre altceva decat mancare.

Sakis "my friend" daca iti pui si wi-fi... rupi gura targului.

Nu te teme ca se vor conecta si aia de la Krambousa, pune parola: "Koralibestfriedcourgettes" si lasa-i sa se dea pe netul tau.

Ne vedem peste... cine stie cand.

Dar cu siguranta cand mai calc in Thassos o sa vin sa mananc la restaurantul tau.

Adica reformulez: o sa vin si o sa SI mananc!

Kalimera my friend!

Trimis de geordan in 18.08.12 20:35:28
Validat / Publicat: 18.08.12 20:54:51

VIZUALIZĂRI: 4966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geordan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.08.12 09:32:49]

Ce amintiri imi trezesti! credeam ca sunt singurul "nebun", scuza-mi expresia, dupa taverna lui Sakis! Sincer mi-ai facut o mare placere scriind despre Korali, de parca m-as fi reintors acolo si in acest an! Oricum la anu' voi fi pe acolo si ii voi duce un vin bun lui Sakis sa-l adauge la colectia lui de vinuri primite din toate colturile lumii, dar mai ales din Romania! tie iti doresc sa te reintorci acolo cat mai repede, sanatos si voios! poate ai si niste fotografii pe care sa le atasezi celor scrise!te salut!

Clauditzza*
[21.08.12 03:27:43]

Eu ma pregatesc sa-l revad pe Sakis peste mai putin de 2 saptamani. Si iti multumesc mult, Geordan, pentru ideea de cadou pe care mi-ai dat-o!

Ma gandisem initial sa-i cumpar lui Sakis o sticla de palinca autentica (cu para in ea...), dar daca ai spus ca are o colectie de vinuri, atunci vin sa fie! Oricum inca de cand am cumparat biletele de autocar mi-e gandul numai acolo, dar citind review-ul tau parca m-am si vazut la una dintre mesele lui Sakis, asteptand o portie de gavros, de caracatita sau de paste cu spanac -- mda, mie imi plac :-P.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[21.08.12 10:04:31]

@Clauditzza: pe langa sticla de vin lui Sakis ii va face mare placera sa auda de AFA si de faptul ca s-a mai scris de bine despre taverna lui! asteptam la intoarcere impresiile tale despre Thassos. Vacanta placuta!

Clauditzza*
[21.08.12 18:10:53]

@sandu. 53: o sa scriu, o sa scriu! Am scris si in 2009, anul trecut am fost lenesa, dar anul asta scriu .

Si o sa-i si transmit lui Sakis cuvintele frumoase scrise pe AFA despre el si Koralli.

Adevarul este ca acum merg a treia oara in Thassos. Prima data am mai incercat o taverna-doua, dar dupa primele 2-3 zile la Sakis am ramas! Iar anul trecut nici prin cap nu mi-a trecut sa mai merg si in alta parte (bineinteles, atunci cand nu vizitam alte locuri si ne prindea ora mesei pe acolo).

[23.07.17 15:46:47]

Mutat în rubrica "Taverne în zona Golden Beach, THASSOS" (nou-creată pe sait)

Clauditzza*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mîncăm? Taverne în Skala Potamia: