ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2012
ÎNSCRIS: 13.09.08
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

Merita cele 3* din plin, pt servicii fiind si de 4*

Desi nu am vazut review-uri incurajatoare pe siteul AFA, initial chiar negasind hotelul postat, am sunat la agentia cu care merg de obicei si le-am solicitat o rezervare cu anumite conditii specifice: MD, camera cu pat matrimonial, la etaj si acces la piscina inclus, vedere pe fata.

Ajuns la hotel pe la 11.30--12.00, am fost cazat destul de repede de o receptionera tanara, dragutza dar destul de apatica si fara macar un zambet pe buze.

Am specificat ca cerusem niste conditii specifice insa mi-a spus ca in afara de pat matrimonial, restul se poate; insa a specificat ca in cele 2 paturi din camera pot dormi linistit 2 persoane de talie medie, deci sotia va incapea cu piticul intr-unul din paturi; in fine, ideea era sa dorm eu cu sotia nu cu piticul, pentru care luasem patutul pliant de acasa, nelipsit in calatorii.

Receptia este mare, frumoasa, cu canapele mari din piele moi, wi-fi, candelabre mari si frumoase.

Am mers sa vedem camera. Etaj 6, cu 3 lifturi incapatoare si silentioase.

Ajunsi sus, ne-a placut holul central de pe fiecare nivel, un spatiu foarte larg, amenajat cu fotolii, inse central se casca un hau ca de prapastie prin care vedeai de sus si pana jos la receptie, protejat lateral de niste geamuri si cativa stalpisori de metal; brrrr...

Am intrat in camera, cu cartela si din prima am vazut o camera, a naibii de mare;)

Spun asta, pt ca in afara de camera de la Ibis din Franta, nu am vazut o camera atat de mare.

Deci am inceput cu dreptul.

Paturile erau intr-adevar doua la numar fiecare avand o dimensiune de 2,00 x 1,40. Prima miscare: am incercat sa unesc paturile, receptionare spunand initial ca acestea sunt fixe. Erau fixe doar tabliile de la pat din dreptul fiecaruia, patul deplasandu-se foarte usor intrucat avea in fata niste roti...

Una peste alta in 3 sec am unit cele 2 paturi si am obtinut o zona de dormit de 2,00 x 2,80, spatiu de invidiat de orice carcotas. ; In plus am mai salvat si spatiu din camera.

Am iesit pe balcon si am privit in jos... upss... Desi in trecut am stat la et 6 la bloc, iar acum eram tot la 6, distanta pana jos era cam de 11-12 etaje de bloc. Privelistea spre Sinaia si masivul din fata: mirific.

Ok, deci hai sa trecem la lucruri concrete:

Hotelul este al RAPPS-ului in administrare ca atare nu cred ca pun prea mult pret pe cat castiga, banii venind oricum de la buget; bani care ar fi trebuit sa fie un pic suplimentati.

Spun asta intrucat per general aspectul sufera un pic, fiind binevenita o reimprospatare, o investitie noua.

Camera mare, cu mocheta pe jos, cam prafuita si veche dar in mare parte curata. Mobilier vechi insa in stare buna, functionala si de calitate, suficient.

Geamuri termopane de sus pana jos vechi dar functionale izoland termic si fonic cam 50% din cat ar trebui.

Climatizare tubulara functionala corect si silentioasa de am putut dormi cu el si noaptea.

Tv in camera cu tub catodic dar destul de marisor (diag 51), minibar incapator cu cateva produse ca peste tot, filtru de cafea.

Arhitectura camerei permitea delimitarea de hol unde era un cuier cu loc de pus geamantanul si pantofii iar pe partea opusa incastrat in perete un sifonier foarte incapator.

Baia este mare, cu cada de 2 m si toaleta delimitata separat, cu oglinda mare, loc generos de pus accesoriile aduse de acasa, cu uscator de par si cosmetice (sapun, gel dus, casca baie, trusa cusut, burete-silicon pt pantofi). Gresia si faianta vechi, pe ici colo ciobite, insa curate, instalatiile usor ruginite pe ici colo insa nederanjant intrucat functionau bine. Apa calda venea instant, cada era curata si dusul functional; la fel si toaleta, iar apa se scurgea la sifoane in viteza normala.

Despartirea intre camere si dependinte este din material subtire insa nu am fost deranjati de vreun zgomot din vecini; poate si pt ca la acel etaj NU am vazut tipenie de om in tot sejurul. Grupul existent era cazat la etaj 1-3.

Mi-a placut faptul ca in camera existau 3 prize din care doar unul era ocupat de frigider si TV, lucru apreciat de mine avand in vedere necesitatea de acces la fierbator, filtru, incarcator, etc.

Intr-o seara de duminica pe la 21.00 am reusit sa facem un scurt circuit cu fierbatorul defect, sarind sigurantele din camera. Am apelat telefonic si s-a rezolvat in 15 min; de laudat, avand in vedere ziua si ora.

Balconul era maricel, cu gresie, insa lipseau scaunele si o masuta. Ca atare am scos cele 2 scaune plusate din camera pt a putea savura dimineata cafeaua cu vedere la masivul muntos. Mai ales ca din fata rasarea soarele diomineata pe la 7.30 inundand cu lumina si caldura balconul inca rece de peste noapte, tocmai bine sa-ti savurezi cafeaua aburinda.

Nu mi-a placut insa faptul ca balustrada care tinea geamurile, era la colturile de prindere in zid, cam subred, aspect care mi-a intarit teama de a-l lasa pe micutz sa iasa in balcon. Langa noi era un apartament al carui balcon era dublu ca marime, cu balustrada zidita, cu masuta si scaune din rachita.

Si un alt negativ: timp de 5 zile nu s-a dat o matura in balcon :(

Curatenia in camera s-a facut doar odata in cele 5 zile, desi pe jos erau firimituri si scame, ca pe mocheta se vede orice. Gunoiul se lua zilnic, prosoapele se schimbau de asemenea insa cu aspiratorul nu se intra; iar paturile nu erau facute; sa ne intelegem: noi faceam patul in fiecare dimineata, insa in unele hoteluri, cameristele cand vin aseaza mai profesionist si atent asternuturile si patura; ca doar eram la 3*...

Intreg personalul in hotel era apatic, lipsit de politete insa serviabili si destul de prompti. Dar fara zambet, fara "buna ziua"", fara "la revedere"".

Ca si personal exista receptioneri, hamali, bodyguarzi (atat in hotel la parter cat si in parcare, personal tehnic).

Hotelul este foarte frecventat de grupuri organizate in special de bugetari, aspect care probabil ca-si pune amprenta pe personalul din acest hotel. Banii se fac din grupuri organizate iar turistii particulari, nu reprezinta un interes prea mare pt hotel. De altfel chiar un ospatar spunea ca o astfel de hardughie de hotel nu ar supravietui fara grupuri care tin rezervat mai tot timpul anului.

Restaurantul este frumos, incapator, curat. Mancarea proaspata, bine gatita, gustoasa si multa.

Preturile peste medie dar per total se merita.

Personalul este insa praf si oricat s-ar chinui se vede amprenta trecutului si al lipsei de profesionalism.

In perioada in care am fost era un grup de la Ministerul educatiei; grup mare; Prima impresie: daca aia sunt oameni care lucreaza in Ministerul educatiei... este foarte de inteles de ce in tara noastra educatia este la pamant si chiar la 2 metri sub... Daca oamenii care-l conduc sunt praf, lipsiti de bun simt, de amabilitate, cu un comportament ceausist, de grup si pupincurist, cum sa iasa o directie buna a educatiei in tara asta...

In fine, ideea era ca pe perioada cat ei au fost in hotel, micul dejun pe care-l aveam inclus se servea pt turistii de rand la un separeu, foarte cochet, unde se montase un bufet suedez. Tin sa precizez ca era un mic dejun foarte variat, bun, incepand de la mezeluri de calitate, branzeturi diferite, fructe, iaurturi, toate in mai multe variante.

Cand insa dupa duminica, grupul a plecat, mergand la MD am observat lipsa bufetului... :o :o

Intreband ce mancam :D, ni s-a spus ca avand in vedere nr redus de turisti nu se mai justifica bufetul suedez si ca atare putem comanda ce vrem din lista de Menu... desi in parcare observasem inca 7-8 masini.

De altfel in zilele anterioare bufetul suedez era privit cam ciudat de ospatari, care veneau des pe langa zona de servit, fara a fi nevoie de ei, debarasau imediat farfuriile in care mancai, luand bineinteles si tacamul ca sa nu mai poti sa iei ceva, parca grabindu-te sa termini mai repede si sa nu le mananci bufetul, stand in sala de mese cu ochii pe fiecare miscare a ta, trebuind sa-i atentionez sa iti lase tacamurile ca mai vrei sa mananci.

In zilele in care am comandat din menu, parca li se parea ciudat ca prea comanzi mai multe feluri de mancare desi ideea era sa ciugulesti cate un pic din fiecare, ca doar nimeni nu a cerut sa-ti umple farfuria cu varf.

Ce mi-a placut la acest hotel a fost faptul ca are servicii multiple: de la wi-fi din receptie si bar, la bar irlandez, englezesc, piano-bar cu varietate mare de produse la preturi medii. In weekend exista un disco-club destrul de frecventat si apreciat, piscina, sali conferinte multiple, restaurante, piscina, sauna...

Parcarea este luminata, incapatoare (cca 70 auto), fara taxa si pazita.

Piscina, probabil deja vestita este intra-devar binevenita. incalzita, cu zona interioara si una exterioara, trecerea facandu-se prin niste usi glisante, este destul de curata, intretinuta, cu apa de la 0,30 m la 2,2 m cu bar langa cu servire la sezlonguri (curate, integre). Inainte de piscina exista o zona cu dusuri, garderobe, sauna, roalete, uscatoare de par, magazin specific. Langa partea de afara sunt sezlonguri si masute curate.

O alta ciudatenie a fost faptul ca luni piscina era inchisa pt curatenie, asa ca nu ne-am putut bucura de soarele din acea zi. Totusi marti dimineata (programul fiind intre 9-20) mergand pe la 9.30 la piscina am oservat ca acesta se curata atat ca apa cat si pe margini. Intreband daca am venit prea devreme ni s-a raspuns ca e ok... insa pana pe la 10.15 abia terminasera, ceea ce am observat fiind ca luni nu se facuse absolut nimic, curatenia dedicata acelei zile de fapt efectuandu-se in dimineata de marti in timpul programului...

Cam atat ca nu mai am chesf sa scriu... Daca aveti intrebari suplimentare nu exitati sa le puneti.

In orice caz hotelul merita banii si cu micile obiectii, as reveni cu placere la acest hotel.

Trimis de zoloft in 18.08.12 11:03:14
Validat / Publicat: 18.08.12 12:15:15

VIZUALIZĂRI: 5271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zoloft); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂMara Hotel: