ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2012
    ÎNSCRIS: 12.12.11
    JUL-2012

Către satisfăcător

Acceptabil pentru sejururi scurte

Hotelul Sibiu din Olimp are potentialul de a oferi turistilor un raport corect pret / calitate si un sejur decent (la nivel de doua stele!), dar care esueaza din cauza unor detalii care in cele din urma definesc un sejur reusit.

Informativ, o camera de 2 persoane, in varf de sezon 2012 costa 200 lei (tarif la receptie, ca turist de weekend).

Pozitiv + generalitati: amplasarea hotelului este buna, conceptul cladirii interesant, are mult spatiu aferent (inclusiv o parcare mai mult decat generoasa) si in plus a beneficiat relativ recent de o renovare facuta destul de OK. Toate camerele sunt dotate cu aer conditionat, frigider si televizor. Camerele de la etaj au balcon, dar acesta este cam mic si nu are sezlong sau masuta. Camerele de la parter au un fel de terasa si sunt foarte practice pentru familiile cu copii (si nu numai). Totusi, au dezavantajul unei aerisiri limitate, intrucat din motive de siguranta este riscant sa lasi deschisa usa dinspre terasa, atunci cand nu esti in camera.

Negativ: asternuturile, desi curate, au trecut de mult de pragul acceptabil de uzura. Ar trebui inlocuite. La baie, instalatiile sanitare au inceput sa se degradeze si ar necesita mici lucrari de intretinere / inlocuire, unde este cazul. Pe jos s-a preferat pavarea cu gresie - ceea ce teoretic ar asigura un plus de igiena dar la un confort inferior fata de mocheta / parchet. Nu am inteles insa de ce aceasta greise este mereu lipicioasa, chiar dupa ce este spalata de catre cameriste - banuiesc ca daca apa din galeata ar fi schimbata (mult) mai des si ar contine semnificativ mai mult Domestos (sau echivalent), podeaua ar fi chiar in regula.

Domnilor si doamnelor de la receptie le-ar folosi o usoara imbunatatire a amabilitatii si atitudinii fata de clienti. Desi nu sunt departe de atitudinea corecta, mai au totusi putin de lucru in acest sens.

In concluzie, va recomand hotelul Sibiu din Olimp doar pentru sejururi scurte (max. 3 zile) si daca sunteti dispusi sa acceptati anumite compromisuri privind calitatea serviciilor si confortul in camera - repet, la nivel de 2 stele.

Trimis de RobertRO* in 16.08.12 12:54:21
    Validat / Publicat: 16.08.12 14:01:01

VIZUALIZĂRI: 2819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertRO*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dinţosul [16.08.12 14:57:32] »

Pe 21august am cazare la acest hotel pt. 7nopţi. Ajuta-mă te rog cu câteva informaţii:

- masa unde a-ti servit-o, in special micul dejun pt. că am inteles ca hotelul nu dispune de restaurant;

- camerele sunt spatioase? (am 2 copii mici);

- plaja cum arata? ;

- parcarea este gratuită?

RobertRO* [17.08.12 08:45:50] »

@dinţosul:

- Se mananca bine la Mimoza (terasa din fata hotelului Belvedere) si Bicaz (terasa de pe plaja din dreptul hotelului Amfiteatru. Dar este scump - exceptand "meniul zilei" la pranz la Mimoza, care are un pret oarecum OK. Pentru preturi mai decente puteti incerca la SpringTime in Neptun - doar ca aveti ceva de mers pana acolo. Sunt si unele autoserviri in Neptun/Olimp, dar nu stiu sa va dirijez catre ele.

- Camerele sunt suficient de spatioase. Nu va fi exces de spatiu cu 2 copii, dar nici nu va veti inghesui.

- Pana la plaja veti "calatori" vreo 10 minute. Evitati plajele din zona stabilopozilor. Din pacate, plajele din Olimp au fost si sunt in continuare puternic afectate de eroziune. Nu m-as mira ca in 3-5 ani (aproape) sa dispara.

- Noi am parcat gratuit peste weekend. Nu stiu daca s-a intamplat pentru ca era weekend, sau aceasta e regula generala.

dinţosul [17.08.12 09:05:45] »

@RobertRO: Multumesc frumos pt. răspunsuri.

dinţosul, RobertRO*
    Alte impresii din această RUBRICĂSibiu Hotel [Olimp]: