ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.06.12
JUL-2012

Baile Felix - statiunea

Despre Baile Felix s-au scris multe pana acum asa ca nu are sens sa reieau informatiile foarte detaliate oferite de colegii AFA pana acum.

Presupun ca toata lumea a auzit pana acum de Baile felix. Si noi am auzit de nenumarate ori de aceasta statiune, dar nu am inclus-o niciodata pe lista a ceea ce dorim sa vizitam, desi distanta pana acolo e destul de mica.

De fiecare data cand aveam timp si chef de o escapada de week end la bai, am preferat sa alegem vecinii nostrii maghiari, si multitudinea de statiuni de acest tip de la ei.

Ne-am hotarat intr-un final sa alegem si Baile felix pentru 2 saptamani de relaxare si tratament si nu ne-a parut rau.

Am ramas placut impresionata de ce am vazut acolo. Nu ma asteptam sa avem si noi stranduri decente, strazi ingrijite, etc.

Bineinteles ca nu compar cu statiunile si strandurile ce le gasesti pe dincolo (si nu ma refer doar la Ungaria), caci in raport cu acestea ar avea multe minusuri, dar compar cu ce am mai vazut pe la noi si cu ce ma asteptam sa gasesc si astfel sunt cateva plusuri.

Timpul l-am petrecut intre tratamente la Spitalul Clinic de recuperare Baile felix, Strandul Mare (cum ii zice lumea din zona sau Strandurile Apolo si Felix cum le stiu ceilalti, Strandul Venus din Baile 1 mai. In week end am mai facut o deplasare si la Pestera ursilor. Nu intru aici in amanunte caci am sa scriu cateva cuvinte despre acestea in review-uri separate.

Cazarea am avut-o la pensiunea Laura (despre care am scris deja - vezi impresii), pensiune la care cu siguranta nu vom mai reveni.

Masa am servit-o in diverse locatii. Dintre acestea as recomanda:

In Baile Felix:

- Casa Romaneasca unde e mancare buna. Ai insa de ales intre meniul zilei care are pret rezonabil, dar cantitatea de mancare este destul de mica si alte feluri de mancare, portii mari dar si preturi pe masura

-Union unde poti alege atat meniul zilei cat si alte feluri de mancare la preturi rezonabile. Mancarea foarte gustoasa si multe feluri de mancare sunt gatite pe loc chiar in fata ta.

In Oradea:

-Casa (sau Hanul) Piratilor. Mancare foarte buna si foarte multa. Recomand platourile pentru 2 sau mai multe persoane. Consistente si delicioase. Ciorbele mari sunt uriase si imposibil de mancat de o singura persoana, decat daca ti-e foame rau.

-Scorilo – e o terasa mai de fite. Totul e la superlativ. Preturi relativ ok dar spre mare, mancarea foarte buna. Tot ei au si cazare la pret rezonabil si conditii foarte bune (am stat acolo acum 1 an)

In restul timpului care nu l-am petrecut la Strand sau la masa ne-am plimbat pe stradutele din localitate.

Exista un parculet pentru copii cu topogane, leagane, casuta, etc. Poti gasi si o piata cu legume fructe. De asemenea sunt doua piete-targ, la tarabele carora gasesti tot felul de obiecte. E ok pentru pierdut vremea.

Sunt de asemenea o multime de gherete cu inghetata, 2 topogane gonflabile uriase, un parc cu multa verdeata.

Un minus pe care l-as da sunt locurile de parcare, care sunt scumpe, si care nu-ti ofera posibilitatea unui abonament pe mai multe zile la un pret mai rezonabil (2 lei pe ora sau 10 lei pe zi).

Am mai fost si la centrul de echitatie il cavalino. Varianta de plimbare cu caii este destul de ok ca pret, in schimb plimbarea cu poneii este exagerat de scumpa adica 5 lei tura care e foarte scurta (1-2 minute cred) si bineinteles ca nu reusesti sa convingi copilul sa coboare prea repede asa ca turele se aduna... Cu toate acestea proprietarii sunt draguti, la fel si locul, doar ca sunt foarte multi tantari.

Ca o concluzie, statiunea are potential si sper ca se indreapta pe drumul cel bun. Noi vom reveni cu siguranta.

Trimis de andreea_c in 16.08.12 09:29:22
Validat / Publicat: 16.08.12 10:18:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 4169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Băile Felix: