ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2012
ÎNSCRIS: 31.03.08
AUG-2012

Filzmoos - Un paradis al drumetiilor montane

Dragi colegi de calatorii virtuale, va fac o marturisire: tocmai m-am intors din PARADIS!

Acest paradis pentru iubitorii de trekking, hiking, climbing si alte "... ing" se numeste simplu: FILZMOOS.

Multumesc colegilor Bogdan DSN si Alina 53 care au fost inaintea mea pe acolo si ale caror impresii impartasite pe acest site m-au ajutat foarte mult in documentarea mea prealabila.

Am plecat din Bucuresti cu masina cu oprire pentru somn la Timisoara, trecand pe la Orsova unde am facut o deviere sa vedem Clisura Dunarii cu faimosul cap al lui Decebal sculptat in stanca. A doua zi dupa masa am ajuns in Filzmoos.

Am stat intre 5-12 august 2012 la pensiunea "Haus Erlbach" aleasa de mine de pe net din mai multe oferte primite pe mail, pentru ca este situata la marginea de nord a satului, de unde pornesc multe trasee de drumetie spre Bischofschmutze. (http://www.haus-erlbach.at/UK_index.php)

Am stat intr-un apartament curat, mobilat cu gust, cu o camera-dormitor cu pat dublu si un living mare, cu bucatarie si o canapea extensibila pentru a 3-a persoana. Totul a fost OK, desi gazdele nu cunosc decat germana, lucru care m-a surprins pentru ca schimbasem e-mailuri in engleza cu ei; probabil au folosit google traslator :). In orice caz, comunicarea cu ei a fost limitata din aceasta cauza la strictul necesar, prin semne, zambete sau scriere de cifre pe hartie. Si nici nu a fost nevoie de mai mult, aveam o documentare solida de acasa.

Am primit de la gazde cate un Guest Card, care acolo se cheama Salzburger Sportwelt Card – valabil in zona Eben-Radstadt-Filzmoos-Flachau-Wagrain-St. Johann.

Ofera reduceri de 10-15% la:

-telescaun Grossberg: 10,10 euro in loc de 11.20 euro

-telecabina Ramsau Dachstein Gletscherbahn: 28 euro in loc de 32 euro

-castelul Hohenwerfen: 12 in loc de 14 euro cu liftul

-Lichtenstein Klamm: 3,5 in loc de 4 euro

-Leisure park Filzmoos: 6 in loc de 7 euro

-plus alte reduceri la telescaune, musee etc in Flachau, Wagrain, Radstadt.

Cu acest card pe care am avut aplicat un sticker special "Wanderbus" un drum cu Wanderbus costa 1 euro, fara card este 4 euro.

Wanderbus este un autobuz local care face curse cu program fix din Filzmoos catre cateva cabane/zone mai frecventate din imprejurimi si retur. Asa ca daca esti obosit dupa o drumetie de 10-15 km, ajungi la statia Wanderbus si te intorci in Filzmoos cu autobuzul, scutind 4-5 km suplimentari de mers pe jos.

Avand harti cu trasee de drumetie primite inca din februarie prin posta de la Oficiul local de turism, am trecut la treaba a doua zi de la sosire:

- Ziua 1: Filzmoos - Oberhofalm - Sulzenalm - Filzmoos; cca 11 km.

Nota: toate destinatiile cu terminatia "alm" (pajiste, pasune alpina in lb. germana) de mai jos sunt zone superbe de gol alpin, la peste 1.200-1.300 m, cu pasuni si bineinteles cabane.

- Ziua 2: Mers cu masina pana langa Taxenbach (56 km de Filzmoos) unde am vizitat Kitzlochklamm - superbe! Apoi am fost la Gosau sa revedem locurile frumoase pe unde am fost acum 3 ani: Gosausee si Creasta Gosaukamm.

- Ziua 3: mers cu masina la parcul de aventuri montane de la Rittisberg, langa Ramsau (cca 11 km de Filzmoos). Urcat pe Rittisberg pe jos, coborat, dat cu roller-coaster-ul montan. Vreme cam mohorata, nu ne-a permis mai mult.

- Ziua 4: Filzmoos - Grossberg (cu telescaunul) -Schwartze Lacke - Aualm (Kirchgasser hutte) - Hofalm (Oberhofalm hutte) - Filzmoos - cca 15 km.

La cabana Oberhofalm am dat peste un mic concert de muzica traditionala austriaca tinut pe superba terasa a cabanei. O sa-i vedeti pe cei doi muzicieni in poza din albumul atasat.

- Ziua 5: Filzmoos - Schnitzberg - Hachau (Gasthaus Zeferer) - Filzmoos; cca 8-9 km.

Desi cu aprecieri elogioase din partea lui Bogdan DSN, la Gasthaus Zeferer am baut/mai bine zis lasat in halba, ca nu se putea bea, cea mai proasta bere din tot sejurul. Cred ca era trezita de mult din butoi si o durea capul :)

A fost iar o zi mai scurta de drumetie, fiind o vreme moharata, cu permanente amenintari de ploaie.

- Ziua 6: Filzmoos - Reithof - Sulzenalm - Reithof - Filzmoos; cca 8-9 km.

- Ziua 7: dezastru - plecarea din paradis...

Nu incerc sa descriu mai mult traseele, voi lasa fotografiile sa vorbeasca.

Am mancat afine la greu pe majoritatea acestor trasee, bine coapte si spalate de roua diminetii.

Am socializat cu vacute, caprite, iepurasi si pisici aciuate pe la cabane.

Am incercat diverse meniuri austriece pe la cabane, stropite cu bere, vin rosu, ceai cu schnaps, in functie de ora, vreme si dispozitie.

De fiecare data ne-am intors seara la pensiune obositi dar fericiti de cele vazute.

O natura superba, oameni de toate varstele, relaxati, mergand pe munte, unii cu bete de trekking, altii cu un copil in rucsacul special din spate/fata, altii cu un caine in lesa :)

Eu eram cu doua doamne (sotia + sora) si le caram in rucsac hanoracele si bluzele de vreme rea plus apa :)

Am avut in schimb avantajul de a nu spala vasele timp de o saptamana :) :)

Pun cateva fotografii si inchei aici; si asa am scris cam mult, eu fiind un tip mai concis de obicei, dar de data asta am facut o exceptie.

Trimis de saxonul in 15.08.12 13:35:37
Validat / Publicat: 15.08.12 14:55:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Kaprun si Obertraun

VIZUALIZĂRI: 3353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (saxonul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 O parte din Filzmoos, cu Bischofschmutze in fundal

[15.08.12 14:27:39]

Mutat la rubrica "Descopera Filzmoos si imprejurimile" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[15.08.12 14:54:21]

Avand in vedere ca ne-ai povestit nu foarte multe despre pensiune, si ca ai plasat review-ul la o rubrica "de calatorie", am anulat notele acordate la capitolele specifice mai degraba unitatilor de cazare. Daca vrei sa ne spui mai multe despre aceasta pensiune si sa notezi ca atare aspectele respective, te rugam s-o faci la rubrica noua pe care am definit-o. Multumim!

[15.08.12 16:09:17]

@webmaster: Multumesc, nu intentionam sa creez un topic-dublura, probabil nu m-am priceput eu cum sa-l plasez in context.

[17.08.12 10:39:56]

@webmaster77: Vad ca totusi rubrica anuntata de tine ca fiind stearsa apare in meniul Filzmoos: "Filzmoos - Un paradis al drumetiilor montane", fara impresii, fara foto in ea. Ce s-o fi intamplat? Daca te hotarasti sa o mentii, as prefera mutarea acolo a impresiilor mele cu acelasi titlu. Multumesc.

[17.08.12 10:43:56]

Da, rubrica mai exista pentru ca nu s-a putut sterge chiar atunci, trebuie sa treaca o perioada de timp de la postarea unui review pana cand rubrica sa poata fi stearsa.

Nu are rost sa pastram doua rubrici "de calatorie" la o zona relativ micuta precum Filzmoos (sunt doar 4 review-uri pe tema asta). Asadar am sters-o acuma, manual, multumim de notificare!

[17.08.12 10:46:28]

@webmaster77: OK, e bine oricum.

saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Filzmoos și împrejurimile: