ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2012
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 12.08.12
AUG-2012

Impresii calatorie Targu Neamt - Suceava

Starea soselei intre Poiana Teiului (lac Bicaz) -Targu Neamt-Suceava este buna. Targu Neamt e un oras deosebit de curat, amenajat cu spatii verzi, flori; sunt indicatoare de orientare bine-venite la tot pasul. Ca obiective de vizitat am avut in vedere in primul rand Cetatea, renovata. Acolo, dar si pe aleea abrupta de acces catre Cetate am gasit documentare ampla asupra istoriei, dar si a cadrului natural. Exista ghid audio optional. Cetatea e impresionanta. La coborare, puteti sa va odihniti si sa luati masa la Casa Arcasului, si nu numai.

La cca. 1 km de zona Cetatii se afla pe strada Ion Creanga, Muzeul Memorial Ion Creaga intr-un cadru deosebit de rustic si placut. Ghidul de acolo e foarte dispus sa dea explicatii asupra vietii scriitorului. Langa Casa Memoriala se afla Muzeul tematic Ion Creanga, foarte agreabil pentru copii. Gasim acolo toate personajele povestilor lui Creanga in marime naturala. Targu Neamt in ansamblu, da impresia unui oras ingrijit si deschis turismului.

De acolo am plecat catre Suceava, in dorinta de a vizita Cetatea de Scaun. Spre desebire de Cetatea din Targu Neamt, aceasta nu este renovata, Exista acces pentru public, dar greoi din cauzele urmatoare: lipsa indicatoare pe strazile Sucevei asupra directiei de urmat catre Cetate, asupra denumirii strazilor in permanenta schimbare (am gasit 2 strazi cu numele de strada Cetatii), nu exista panouri documentare explicative in Cetate, la intrare se plateste bilet fara a ti se oferi pliante explicative.

Vizitarea Cetatii se face cu grija printre schele si muncitori. Din punctul de vedere al cazarii, am fost f. multumiti, am dormit la pensiunea Magic Bucovina, vis-a-vis de Mall Galleria, la intrarea in oras dispre Targu Neamt. Pensiunea are spatiu verde generos, este extrem de curata, e dotata cu foisoare, gratar, bar, parcare proprie. O noapte costa 120/160 RON incluzand micul dejun, in functie de dotarile camerei. Personalul e amabil. Calificativele de mai jos au in vedere cazarea la pensiunea Magic Bucovina.

Am luat cina in Suceava la Pub Boem La Fierarie, la recomandarea altor forumisti. Localul e deosebit de placut, mancarea gustoasa, servire prompta si amabila. De notat ca minusuri: 1) Pe site-ul firmei exista indicatia "strada Marasesti" fara numar. Ne-a luat ceva timp pentru localizare, intreband trecatorii. Numele firmei de pe cladire nu atrage atentia, nu este vizibil decat trecatorilor de pe trotuar.

Cand am ajuns, am intrebat personalul pub-ului asupra adresei exacte, pentru a sti ce sa recomand la randul meu. Nimeni nu a reusit sa-mi explice adresa. 2) Mesele nesterse 3) Grupurile sanitare ale pub-ului nu sunt foarte curate.

Trimis de Atena2008 in 14.08.12 09:59:14
Validat / Publicat: 14.08.12 11:01:38

VIZUALIZĂRI: 2564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Atena2008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.08.12 10:12:22]

Mutat la rubrica "Descopera Suceava" (deja existenta pe site) - cred ca se potriveste mai bine aici.; sters rubrica dublura introdusa de autor.

[14.08.12 10:14:22]

@Atena2008: apreciez (mult) straduinta de a impartasi impresii si recomandari din calatoriile si vacantele tale.

Te-as sfatui insa sa incerci sa organizezi acest impresii astfel incat sa fie utile unui numar cat mai mare de cititori.

Acest review, de exemplu, pare destinat unei categorii restranse de turisti - cei care fac, ca si tine, o calatorie de la Targu Neamt la Suceava.

Daca ai fi impartit in doua impresiile - unul cu recomandari despre Targu Neamt + unul cu recomandari locuri de vizitat din Suceava - acestea ar fi fost utile atat celor care se documenteaza despre Tagu Neamt, cat si celor care vor sa viziteze Suceava!

Ai te rog pe viitor in atentie acest sfat.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Suceava și împrejurimile: