ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
ÎNSCRIS: 10.03.08
DEC-2009
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 [ani]

Un nou sejur la Regina, dupa renovarea camerelor

Acesta este hotelul la care am stat de cele mai multe ori la Viena, asa ca l-am observat de-a lungul unui deceniu. Deceniu in care nu s-a schimbat nimic in calitatea serviciilor, nici in meniul restaurantului Roth, in schimb, cladirea a trecut printr-o renovare cindva intre 2005 si 2009, in care s-a curatat fatada si s-au remobilat camerele, care acum au toate mobila autentica de inceput de secol XX (mai putin paturile): scaune, secretaire cu rol de comoda TV, noptiere etc.

Fata de cronica mea de acum 4 ani, care se referea la sejururi dinainte de 2005 (vezi impresii), pot spune ca m-am lamurit cum este cu camerele. Si asta pentru ca am privit atent un plan de salvare in caz de incendiu! Pina in 2005 nu reuseam sa nimeresc acelasi tip de camere: am stat intr-o fastuoasa camera cu mobilier stil, usa de baie mascata, birou, tavan ornamentat, fereastra catre fatada etc., dar si intr-o camera mica, cu baia mai mare decit camera, cu vedere intr-o curte interioara. De vina era informatia mai greu accesibila la inceputul anilor 2000, atit la agentiile de turism, cit si pe internet, ceea ce facea sa nu fie foarte clar ce camera rezervi. Acum abia gasesc pe internet, pe siteul hotelului, distinctia clara intre 4 tipuri de camere.

Dar asta nu este tot! Am fost un grup de 3 familii, in decembrie 2009, fiecare cu cite un copil, pentru a vizita orasul impodobit de sarbatori si tirgurile de Craciun. Am gasit o oferta buna, platesti 3 zile si stai 4, cu pat suplimentar inclus, in camera superior, cu vedere pe fatada. Toate camerele au fost la acelasi etaj, cu vedere cum a vrut, toate superior, acelasi tarif, dar de marimi diferite, de la simplu la dublu! De la baie spatioasa, cu cada, la inghesuita, cu dus. Planul hotelului arata acest fapt: camerele din aceeasi categorie (cel putin cele superior) nu sint egale ca marime, iar incadrarea in categorii cred ca este facuta dupa amplasare: la strada sau la curtea interioara, nu dupa marime. Sper ca macar la categoria deluxe sa nu fie cazul.

Acesta ar fi motivul pentru care am mai scris un review, anume sa va atrag atentia ca se poate sa fiti nitel nemultumiti daca nimeriti o camera mai mica decit va asteptati. Sau decit prietenii care au rezervat o camera similara. De asta am si scazut, acum, 5% la conditiile de cazare.

Repet recomandarea restaurantului, unde puteti lua o cina vieneza: snitel vienez de vitel si salata de cartofi. La desert, Regina are o specialitate a casei, nu asa celebra ca Hotelul Sacher, mai ales ca nu se gaseste decit aici, dar mai buna: Kaiser Franz Josef Torte. Disponibila si ca suvenir, in cutie de lemn, cu termen de valabilitate destul de lung (dar, atentie, verificati-l cind cumparati in scopul de a o duce acasa) si fara necesitatea de a sta la frigider. Mai multe puteti vedea pe siteul hotelului.

Apropo de asta, vad ca pe pagina de aici a hotelului nu apare siteul kremslehnerhotels.at/en/h ... l-regina-vienna. Grupul/familia Kremslehner mai detine 3 hoteluri in Viena, mult mai centrale (chiar linga catedrala de pilda, sau pe Graben), si ceva restaurante si cafenele, asa ca puteti beneficia de rezervari la ele, daca va fac cu ochiul, cerind informatii la receptie (unul dintre restaurante este situat la inaltime, intr-un loc ultracentral, chiar linga acoperisul catedralei Sf Stefan). Gasiti mai multe pe site.

Trimis de abancor in 13.08.12 14:33:17
Validat / Publicat: 13.08.12 15:12:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Tirol, Salzburg

VIZUALIZĂRI: 1325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abancor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera dubla, superior, varianta mica. Patul suplimentar este un fotoliu extensibil, confortabila, dar pentru copii (sau persoane mai scunde). Fereastra da in piata unde este Votivkirche. Se observa mobilierul.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 81.84 EUR pe cameră

[13.08.12 14:52:37]

adaugat site-ul web al hotelului (in fisa tehnica). Multumiri @abancor.

• Alte impresii din această RUBRICĂRegina Hotel: