ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2012
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 29.07.08
AUG-2012

Un sejur placut

Am revenit la inceputul lui august de la Club Evrika si doresc sa le spun celor cu indoieli in privinta hotelului sa se duca linistiti. Eu unul eram cam reticent dupa ce am citit review-urile de pe aici insa asteptarile mi-au fost depsite.

Sa o iau cu inceputul:

1. Drumul: am mers pe la Vama Veche; drumul este bun fara gropi destul de necirculat; sunt cam 230 de km de parcurs prin Bulgaria pe acesta ruta. Am intalnit zeci (daca nu sute) de masini de RO pe drum; 3 echipaje de politie (Opel Astra alb) care nu au avut probleme cu noi. In general se fac semne cu farurile deci veti fi preveniti din timp.

2. Parcarea la hotel: intrarea se face direct din bulevard si se afla chiar in incinta hotelului si are o capacitate foarte mare; este cu bariera, pazita si ocupata in proportie de 90% de masini de Romania. Tipii de la paza erau foarte de treaba; am avut problema cu masina si ne-au ajutat imediat.

3. Check-in: s-a facut pe loc (drept e ca am ajuns la ora 16:00); am avut camera in corpul D cu vedere la mare; camera este excelenta, foarte mare cu 2 paturi simple unite intr-unul dublu si o canapea extinsa foarte incapatoare pentru cei 2 copii (cazul nostru). Camera dispune de mocheta pe jos, AC cu termostat, TV (2 posturi de desene animate, multe posturi nemtesti si nimic romanesc), frigider (gol fara bauturi cu sau fara plata), balcon. AC poate fi lasat sa functioneze cu un card obisnuit.

4. Restaurantele: cel principal are o terasa in aer liber sau se poate manca inauntru (la racoare); mancarea nu este fenomenala dar nici de criticat; in principal gasesti cam de toate (pretentiosii nu vor gasi somon la micul dejun), multe fructe si culmea bune.

Desertul este cam fad (dar si la turci este la fel) insa compenseaza inghetata care este foarte buna. La pranz se gasesc 2 feluri de ciorbe (un pic mai dulci pentru gustul meu dar apreciate de copii).

Mai este un snack restauran, deschis de la 12:00 la 15:00 unde se gasesc cartofi prajiti, pizza, ceva carne la gratar, fructe, inghetata. Noi am folosit de 2 ori acest restaurant la pranz in locul celui principal in special pentru pizza care este foarte buna.

Mai exista 3 restaurante specifice (bulgaresc, italian si asiatic) insa noi am fost doar la cel asiatic si pot spune ca a fost destul de ok. Toate restaurantele specifice nu sunt a-la cart ci tot in sistem cantina. Nu era sushi-ul extraordinar dar aveai ce manca si restaurantul este frumos amenajat si linistit (comparat cu cel principal).

Bun de stiut: exista un restaurant non-stop unde se gaseste mancare in principal pentru sandvisch-uri.

5. Barurile: bauturile sunt in general bune; sincer am dat de bauturi mai proaste la Miracle in Turcia. Berea este slab alcolizata dar buna. Cocktail-urile sunt bune, vinul asa-si-asa; cafeaua merita servita la barul de la receptie unde au masina de expreso/capuccino profesionala.

Nu mi-a placut faptul ca bauturile de la barul de pe plaja si cel de la piscina se serveau in pahare de plastic de unica folosinta de mica capacitate si programul barurilor, cel de pe plaja (10:00 - 17:00) inchizandu-se cand noi veneam la plaja de dupa-amiaza, cel de la piscina la ora 18:00 si cele din incinta hotelului la ora 24:00.

6. Plaja: foarte lata cu nisip deosebit de fin; sejlonguri sunt multe si ocupate din timp de dimineata; daca mergeti pana in ora 9:00 - 9:15 la plaja nu veti avea problema in gasirea a 2 sezlonguri, relativ aproape de apa. Apa este foarte placuta: calda si fara alge (cel putin cand am fost noi) iar intrarea in apa este lina. Nu canta muzica pe plaja deci este linistit si placut in contradictie cu piscina.

7. Piscina hotel si aquapark: despre piscine pot spune ca sunt ok dar galagioase; multi copii, muzica, sezlonguri cam inghesuite; noi am stat doar o singura zi sa-si faca copii damblaua deci nu pot spune multe; sincer copiilor nu prea le-a placut asa cum ma asteptam deoarece apa este foarte rece in piscina copiilor iar atunci cand functioneaza toate instalatiile acestea stropesc cu apa in toate directiile si ii cam sperie pe copii mai mici.

Aquapark-ul este ok, mai ales palnia tobogan, numai ca e cam coada... programul de functionare este 10:00 - 12:00 si 15:00 - 17:00.

8. Animatia: cea de zi este enervanta ca la majoritatea hotelurilor; la 19:30 este discoteca copiilor care se desfasoara in fata mini-club-ului pe iarba si nu in amfiteatru (ciudat), copiii nefiind prea impresionati... la 21:30 incepea show-ul de seara, care a fost destul de placut daca n-ai pretentii mari. La 22:30 incepea discoteca (dar noi nu am fost niciodata).

9. Statiunea: este asemanatoare cu Mamaia, adica plina de magazine cu toate kitch-urile posibile, haine si alte lucruri contrafacute, cocalari cu Beltley parcat in mijlocul zonei pietonale, etc... Recomand plimbare in partea stanga cum iesiti pe faleza, mult mai linistita zona. Deasemenea nu uitati sa faci macar o plimbare la Nessebar. Nu va complicati cu masina, exista statie de autobuz la bulevardul hotelului, autobuz nr.1, costa 1 leva/persoana si va lasa exact la intrarea in centrul vechi.

In concluzie o locatie excelenta pentru un sejur odihnitor si placut. Daca aveti intrebari despre lucruri omise...

Concediu placut.

Trimis de cipri in 12.08.12 15:56:42
Validat / Publicat: 12.08.12 17:56:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cipri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja...

CODR [21.08.12 21:25:40] »

Servus,

Frumoase impresii. Ma bucur ca pot obtine informatii despre Evrika cu putin inainte de plecarea noastra acolo. Poti sa-mi spui ceva despre terenurile de tenis? Am vazut ca exista poze cu un teren de tenis. Nu-mi dau seama daca este unul sa mai multe. Apartin de hotel? Se platesc? Daca sti din ce este sprafata, iarba artificiala?

Multmesc

cipri [22.08.12 11:45:15] »

@CODR: Buna si multumesc de aprecieri,

sunt 2 terenuri de tenis cu fileu, cu suprafata tartan, gratuite la dispozitia turistilor. Singurul inconvenient este ca sunt in plin soare si sunt dificil de folosit dupa amiaza din cauza caldurii. Tot aici se tin ceva concursuri de mini-fotbal organizate de echipa de "entertainment".

Noi le-am folosit pentru a juca tenis cu piciorul si n-am mai vazut pe altcineva folosindu-le. Niste prieteni au jucat tenis dimineata devreme (pe la 6) cand este racoare. Au avut rachete de acasa dar cred ca se pot si inchiria.

Concediu placut.

cipri, CODR