ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 14.11.10
JUL-2012

Bansko-Porto Carras-Borovets

Sakis Rouvas - Ela Mu (remix)

Vacanta din vara asta a fost putin mai speciala, incercind sa combin muntele cu marea. Am fost foarte incintat de cum a iesit. O sa pun un accent mai deosebit pe sejurul petrecut la hotel Meliton din cadrul resortului Porto Carras, iar despre cele 2 opriri in bulgaria o sa punctez succint impresiile, ele fiind prea scurte ca sa scriu un review special.

Prima oprire in drumul spre Grecia a fost la Bansko, hotel Kempinski Grand Arena. Statiunea o vazusem si in iarna intr-un sejur de 7 zile la ski, diferentele insa sint mari intre cele 2 anotimpuri. Acum domnea linistea, calmul. Sincer am fost incintat de peisajul superb de un verde crud, de temperatura cu 10 grade mai scazuta decit in Bucuresti.

Despre hotel numai de bine, incepind cu camera foarte curata, mare, baia spatioasa avind cabina si cada, personalul deosebit de amabil, facilitatile care includeau 2 piscine exterioare curate si cu o priveliste superba asupra pirtiilor de schi si incheind cu micul dejun foarte diversificat si calitativ. Singurul regret la aceasta oprire a fost ca nu am facut o rezervare pentru 2 -3 zile. Ca o concluzie recomand Bansko vara si mai ales hotel Kempinski, raportul pret -calitate fiind unul deosebit.

A 2 zi am pornit spre Grecia, singura diferenta fata de anii trecuti fiind coada destul de mare din vama. Prima surpriza cind am ajuns la hotel a fost schimbarea de catre receptionera a camerei cu vedere catre terenul de golf cu una cu vedere catre marina. Specific asta nu numai datorita vederii in sine care era deosebita ci si pretului pe care ar fi trebuit sa-l platim daca faceam acest lucru in tara, peste 150 de euro.

Despre resortul Porto Carras cuvintul care il caracterizeaza cel mai bine este MARE. Domeniul are peste 1800 hectare dispune de teren de golf, helicoport, terenuri de fotbal sintetic si cu iarba, terenuri de tenis, port privat unul dintre cele mai mari din Grecia, mai multe plaje, doua hoteluri si un complex de apartamente, livada de maslini, o podgorie, fabrica de imbuteliat vinul, hipodrom de calarie si echitatie, grajduri cu peste 80 de locatii folosite in perioada competitiilor si altele.

Despre hoteluri-noi am stat la Meliton considerat a fii de 5 stele, mai este un alt hotel Sithonia 4 stele. Diferentele de arhitectura exterioara sint mici din ce am vazut eu, mare diferenta este de locatie, Meliton fiind pozitionat linga port avind ca si facilitate 6 apartamente cu intrare directa de pe ponton. O alta diferenta este la interior, receptia de la Meliton este mai mare mai aerisita, mai eleganta.

Camera - se incadreaza la nivelul de 5 stele prin marime, facilitati singurul inconvenient fiind mobila putin cam depasita moral dar foarte bine intretinuta insa. Toate camerele dispun de balcon mare, dotat cu o masuta si 2 scaune. Baia era foarte curata, cu cada, marmura la blat si pe jos, consumabilele de calitate superioara. Lipseau insa papuci si halatele acestea fiind disponibile numai de la junior suit in sus. Curatenia s-a facut zilnic, schimbat lenjeria zilnic la fel si prosoapele. Sincer este primul hotel in care mi se intimpla asta.

Masa - a fost in sistem demipensiune, la hotel Sithonia aceasta era in sistem all inclusiv. Micul dejun bogat, repetitiv dar mi se pare normal, calitativ. Un minus pentru sucuri care erau de o calitate mediocra. Cina - nimic spectaculos, dar ok din punct de vedere al diversitati si calitati. Ambele mese se luau in restaurantul principal care dispunea de o frumoasa tereasa deasupra portului. Preturile pentru bautura se incadreaza in categoria de 5 stele.

Plaja si piscinele- plaja cu umbrele si seslonguri, nisipul cu granulatie mare, intrarea in apa foarte abrupta la aproximativ 10 m aceasta avind peste 3 m adincime. Existau locuri libere pe plaja in orice moment la zile desi o mare parte din acestea erau ocupate cu prosoape foarte de dimineata. Piscina cu intrare lina foarte curata, cu bar si jacuzzi. Mai exista o piscina mai mica care avea o adincime ce pornea de la 1 m pina la 3m. Apa era din mare, din punctul meu de vedere un dezavantaj. Exista un bar pe plaja care era mai tot timpul aglomerat. Atit pe plaja cit si in jurul piscinelor erau dusuri foarte bine venite. Plaja se continua in partea dreapta cu cea a hotelului Sithonia, care mi s-a parut mai aglomerata iar in stinga cu plaja Kohi Kohi foarte aerisita, aici umbrela si seslogurile platindu-se. Mai exista 3 plaje in 3 golfuri izolate doar prima fiind accesibila pe uscat, la celelalte 2 ajungindu-se numai cu barca. Le-am vizitat si pot spune ca iti creaza un sentiment deosebit atit prin frumusete cit si prin izolare.

Personalul - cameristele si cei de la receptie ok, amabili, buni profesionisti, in schimb personalul de la restaurant si cel de la baruri mai putini eficienti. Se vedea diferenta de experienta, majoritatea chelnerilor fiind foarte tineri. Divertismentul pe parcursul celor 7 zile a fost aproape nul, cu exceptia unui bar unde se cinta live timp de o ora. Facilitatile aproape fara exceptie se plateau incepind de la net pina la biciclete. Am fost intr-o dupa amiaza la echitatie, a fost ok dar timpul efectiv nu a depasit 15 min in conditiile in care era specificat 40 min.

Despre Grecia, mi s-a parut mai trista, o mare parte din magazine fiind inchise, pista de karting din apropierea resortului avind un program redus asemeanea parcului de distracti din Salonic care avea program de la ora 18. Preturi mai mari parca si la taverne, benzina si magazine.

Ca si recomandari - plaja Kalogria aproximativ 25 km fata de resort, plaja din Vourvouru si inchirierea unei barci. Ca o concluzie finala resortul ofera ceva diferit fata de hotelurile pe care le-am vizitat in Grecia (Athena Palace, Porfi Beach si Anthemus Beach) care erau mult mai mici, avind acel traditional specific. Raportul pret-calitate a fost corect chiar neasteptat de bine, de aceea recomand hotelul.

La intoarcerea in tara am oprit pentru 3 zile in Borovets, hotel Radinas Way. Statiunea mi s-a parut mai anosta decit Bansko dar mult mai aerisita. Diferenta majora - distanta fata de Sofia in we afluxul de turisti fiind foarte mare.

Hotelul - nou, deschis in 2010, camere curate, avand o parte dintre ele balcon, lcd, baie curata si foarte moderna.

Facilitati-piscina interioara mica, sauna, jacuzi, restaurant, lobby bar. Personalul amabil, buni cunoscatori ai limbii engleze. Micul dejun l-am servit in sistem a la carte datorita numarului mic de turisti din hotel.

Am ales aceasta statiune pentru oprire datorita obiectivului turistic-varfului Musala pe care" l-am cucerit" dupaun drum de aproximativ 7 ore dus intors. Recomand aceasta excursie pentru peisajele deosebite, traseul fiind presarat cu o multitudine de lacuri glaciare d eo frumusete rara. Recomand hotelul cat si statiunea mai ales vara, singurul inconvenient al acestuia fiind distanta mare fata de centul statiunii aprox 1,5 km.

Din punctul meu de vedere aceasta varianta de concediu mi s-a parut una dintre cele mai reusite, avand 2 atu-uri atat faptul ca imbini mai multe locatii cat si faptul ca drumul nu mai este atat de obositor pana in Grecia.

Trimis de neagu in 10.08.12 23:06:33
Validat / Publicat: 11.08.12 06:48:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (neagu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Hotel Kempinski-vedere din balconul camerei

[11.08.12 06:47:28]

@neagu, este pacat ca ai ales sa amesteci impresiile despre cele trei hoteluri, era mult mai bine daca scriai cate un review separat despre fiecare. Asfel ai fi putut acorda note pentru fiecare hotel in parte, note care sunt deosebit de importante pentru cei ce cauta informatii despre un hotel. Aici, aceste informatii se vor pierde.

Poate te razgandesti totusi si in masura timpului disponibil, vei scrie mai pe larg despre fiecare hotel.

[11.08.12 07:54:35]

@neagu: ar fi intr-adevar mult mai util pentru cititori ca impresiile sa fie scrise separat, la fiecare hotel in parte.

Oamenii care sunt interesati in alegerea unei hotel bun in Borovets (sau Bansko) nu vor cauta niciodata aceste recomandari in sectiunea GRECIA -- si nu vor ajunge sa citeasca recomandarile tale - nu e pacat?

Rugamintea mea ar fi sa copiezi segmentele de text despre hotelurile din Bansko si Borovets si sa le incarci, cu eventuale completari / ajustari, in rubricile hotelurilor respective

- Kempinski Grand Arena, Bansko - link direct pentru adaugarea review: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=1691

- Radina's Way Borovets - ptr adaugarea unui articol nou: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=12281

[11.08.12 14:51:47]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

gianimary
[20.01.13 12:01:14]

@neagu: Am citi impresiile, dar nu inteleg un lucru eu caut hotelul Porto Carras-Meliton Beach 5* all, vreau sa stiu daca acesta este pentru ca nu am inteles din impresiile scrise. Am inteles ca este construit in forme de vapor, ca are sistemul all si as vrea sa stiu ce e inclus la all daca stii.

gianimary
Alte impresii din această RUBRICĂMeliton Deluxe [Porto Carras Resort]: