ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2012
ÎNSCRIS: 14.07.12
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII

Vacanta perfecta

deci dupa stresul celor citite despre acest hotel a venit si ziua plecarii. Am mers pe ruta Ruse-Varna-Burgas-Duni, am ajuns la ora 12 si 10 minute am oprit in fata portii si pana sa iau vaucherul portarul a fost langa masina si in maxim 8-10 minute a fost cu masina parcate, bagajele in camera si noi cu bratarile pe maini

camera spatioasa super curata, baia la fel, sau schimbat lenjeriile si prosoapele zilnic, la fel si curatenia in camera zilnic. televizor normal dar nu m-am ostenit sa-l pornesc putea sa fie si plasma si LCD ca tot asa ramanea... oprit doar nu m-am dus sa ma uit la tv

restaurantul unde se seveste masa are o terasa impartita si pentru fumatori

meniu diversificat, multe fructe, inghetata pentru copii, chelnerii prompti, zambitori si tot o miscare,

intre mese se putea servi pe plaje sandviciuri, la ora 16 se serveau la Loby Bar checuri si fursecuri sau pentru cei mai comozi la tersa de langa terenul de mini golf gaseai pizza si gratare

piscinele curate, bine intretinute, curatenie exemplara peste tot, sezlonguri la discretie atat la piscine cat si la mare chiar daca nu erau in primul rand. Da se practica rezervarea neoficiala dar gaseai tot timpul sezlonguri

carcotasii vor spune ca a ajuns tzaranul la all inclusive... sunt totusi un om umblat in lumea asta si sincer eu am ramas placut impresionat de ce am gasit la Duni nu exista termen de comparatie cu ce e la noi o spun cu durere in suflet

DA ma voi intoarce si voi recomanda si prietenilor

Trimis de arub in 10.08.12 15:25:41
Validat / Publicat: 10.08.12 15:57:26

VIZUALIZĂRI: 4477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (arub); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.08.12 15:31:07]

@arub: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Krisko
    [13.08.12 12:19:48]

Te rog sa imi spui cam ce optiuni sunt vis-a-vis de locurile de joaca pentru copii.

In alta ordine de idei, cum a fost animatia (pt. adulti / copii)?

[13.08.12 13:47:14]

@Krisko: deci nu exista topogane acvatice doar in 2 locuri pe nisip sunt amenajate ceva de gen la noi in cartier topogane, hinte, balansoare, casute

cu plata este tir, calarie, tenis de camp...

animatia pentru copii este club, discoteca am vazut adolescenti la fittnes, spectacole seara

iar pentru adulti in primul rand cum si-o face fiecare,

fitnes la piscina, spectacol

acum depinde de ce asteapta fiecare, dar eu la anul tot aci o sa-mi fac concediul

davidana
    [11.09.12 00:36:47]

dar locuri de joaca pt copii sunt? ca ai mei nu prea sunt incantati de animatori, mai ales daca nu stiu limba; fiind ei doi frati se animeaza singuri daca au unde... eventual animatorul sa ii desparta cand se iau la bataie

Krisko
    [11.09.12 01:25:57]

@arub: Merci pentru info.

[11.09.12 10:12:36]

@davidana: stai linistita ca nici ai mei ni vorbesc dar nu a fost cazul de batai sau altercatii nu am vazut asa ceva

davidana
    [11.09.12 22:59:11]

ma refeream la batai intre frati

[15.01.13 08:30:32]

@arub: urmeaza astazi sa rezerv pentru iulie. Am stat in cumpana intre el si Marina Beach din cauza vederii spre mare, insa ma descurajeaza diferenta de stele. Vreau sa te intreb daca stii ca adancime au piscinele si daca ma pot duce pe parcursul zilei si la celelalte din complex? Multumesc anticipat

[15.01.13 16:41:43]

Romi iti recomand MRP

piscinele au de la 10cm la 170cm maxim cred

daca esti cazat la 4 stele nu poti folosi cea de la MRP

eu am anul acesta intrarea in 29 iulie

[15.01.13 17:15:58]

@ROMY: daca banii nu sunt o problema, fa-ti rezervarea la royal. daca vrei sa economisesti un pic, fa-ti rezervarea la marina beach.

multe dintre camerele de la marina sunt mai mari si cu mobilierul/mocheta mai nou/bine intretinut fata de royal.

la royal ai in plus acces exclusiv la piscina interioara/exterioara, la restaurantul royal, vinul e servit la sticla si nu la dozator. dar foarte multi dintre cei cazati la royal mananca si beau la marina, pentru ca e mai mare terasa restaurantului, mai aproape de piscina/plaja. mancarea e cam aceeasi in tot resortul.

la marina spuneau alti turisti ca se inlocuiau imediat tavile de mancare/prajituri care se terminau, in timp ce la royal acest lucru nu se intampla intotdeauna.

[17.01.13 16:37:46]

@Corina70: Am rezervat Royal! Mi-a fost teama de ''stele''. Dar e adevarat ca poti sa mergi la Marina la restaurant la cina? Fara rezervare? Si mancarea e aceeasi? Pai si care e diferenta numai in acea piscina interioara care oricum vara e foarte rece?! Super tare! Si pot sa merg si la piscinele celorlalti din resort?

Mergem din 06.07... abia astept.

tm67bru
    [17.01.13 16:52:41]

@ROMY: ai ales bine.

Există diferență între restaurantul de la Royal și cea de la Marina, vei vedea -- în fapt, eu estimez că vei lua o singură masă la Marina, rămânând apoi doar la cel de la Royal .

Îți recomand, în schimb, restaurantele din satul de vacanță (parcă două sunt), pentru o seară-două.

Resturantul și lobby-ul sunt principalele diferențe, ambele mi-au plăcut mult mai mult la Royal. În opinia mea, ambele sunt mai aproape de calitate "Antalya" decât cele de la Marina. Deși și barul de Marina - cel de la etaj, din fața terasei, e drăgut, merită să treci pe-acolo, într-o seară.

[18.01.13 10:36:01]

@ROMY: din spusele unei familii cu care ne-am intalnit doi ani la rand la Duni am retinut faptul ca NU prea merita sa dai bani in plus pentru a sta la Royal. aceasta familie a stat si la Marina si la Royal si au fost mai multumiti de conditiile de cazare de la Marina, in comparatie cu Royal, spunand ca nu e mare diferenta la mancare. la restaurantul de la Marina, dimineata si la pranz, mananca aproape toti cei care vin la piscina si pe plaja din zona, pentru ca e cumva peste mana sa te duci la masa la orele pranzului, cu soarele in cap, la Royal, Pelican, Holiday Village, daca ai venit la plaja/piscina in dreptul hotelului Marina Beach. seara se schimba un pic lucrurile, majoritatea mananca la restaurantul hotelului in care sunt cazati sau isi fac rezervare la cele cu specific.

ca principiu: toti cei cazati la Royal au acces peste tot in resort, la orice restaurant si piscina, restul turistilor, cazati la celelalte hoteluri/vile, au acces la randul lor la toate piscinele si restaurantele, CU EXCEPTIA celor existente la Royal.

tm67bru
    [18.01.13 10:42:25]

@Corina70:

Corecție: mănâncă, poate, toți cei cărora le place să mânânce "în slip", fără să se mai ducă să se schimbe în cameră. Relativ puțini (dintre cei cazaţi la Royal), probabil & totuși, din moment ce restaurantul de la Royal era tot timpul plin / aglomerat și la prânz.

La Marina se poate mânca astfel (în "ținută de baie"), la Royal nu.

E un alt motiv pentru care eu unul preferam întotdeauna la prânz restaurantul de la Royal... Puteți să considerați "fițos" dacă vreți , însă... nu-mi place o astfel de companie la masă...

[18.01.13 11:14:31]

@tm67bru: ne placea, nu ne placea, asta era. noi aveam totusi o tinuta peste costumele de plaja. insa era prea complicat sa pleci putin mai devreme de la piscina/plaja, sa te duci in camera, sa faci un dus, sa te schimbi si apoi sa mergi la masa; cel putin eu una abia reuseam sa-mi "pescuiesc" copila din piscina mica, ar fi fost in stare sa manance stand in apa: -))).

[18.01.13 11:33:03]

RMP e totusi un restaurant unde familia mea s-a simtit bine, noi nu am mancat in alta parte,

restul depinde de ce pretentii ridicam sau asteptam

va doresc tuturor concedii placute... anul asta noi tot la RMP

[28.01.13 09:03:52]

Multumesc pentru raspunsurile voastre. Ei... asta cu tinuta adecvata la masa pentru mine este motiv suficient ca am ales corect.

Ma incanta ideea de a avea posibilitatea de a merge peste tot in complex. Cred ca va fi o vacanta reusita.

luiza22ok
    [28.01.13 13:03:02]

@arub: imi poti trimite PM numele agentiei prin care ai plecat, as vrea sa merg cu familia dar stiu ca exista probleme cu overbooking-urile aici si nu stiu ce agentie sa aleg.

multumesc

[28.01.13 13:18:34]

ROMY ati ales varianta cea mai buna sper sa avem cu totii vacante reusite. eu am deja voucerul cu intrare din 29 iulie

luiza22ok aveti mp si nr meu de telefon pentru amanunte

fanespoitorul
    [28.01.13 13:40:16]

@tm67bru: In Duni, daca nu esti cazat la Royal Marina, poti sa mananci oriunde (mai putin resaturantele a la carte) mai putin Royal Marina. Cei de la Royal Marina in schimb pot sa manance in tot resortul, unde "vrea muschiuletul lor". Sunt doua restaurante a la carte: unul italian care este in Bellevile si altul traditional bulgaresc, localizat aproximativ deasupra restaurantului unde mananca cei de la Bellevile si Holiday Vilage. Eu am incercat sa rezerv la cel cu specific italian, dar nu am reusit. In permanenta suna ocupat sau liber si nu raspundea nimeni. Nici in restaurantul de la Bellevile, nu-ti da voie in costum de baie.

fanespoitorul
    [28.01.13 13:53:48]

@luiza22ok: Niciodata nu am avut probleme gen overbooking. Merg cu aceeasi agentie. Anul asta am mers la Bansko. Amicul meu in septembrie nu ma credea ca se ocupa rapid locurile. Pe mine m-au sunat de la agentie sa rezerv imediat si sa platesc in maxim 7 zile, el a cautat low cost si eventual sa dea banii cu o saptamana inainte sa plece. A dat 10% si a ramas cu 10%. Nu urmaresc cel mai mic pret, urmaresc sa merg cu o firma serioasa de turism care imi poate asigura suport in orice moment. Succes.

luiza22ok
    [28.01.13 17:12:37]

@fanespoitorul: multumesc pt raspuns, nici eu nu caut sa scap mai ieftin, am mai fost acm 2 ani la duni si am avut probleme cu rezervarea, a iesit cu bine dar nu as mai lua prin aceeasi agentie, de aceea caut una cu recomandari sa zicem, din partea celor ce au mai fost acolo.

dc se poate sa-mi trimiti PM cea cu care mergi.

multumesc mult

@ arub multumesc pt amabilitatea de a te putea contacta telefonic.

arub, Corina70, davidana, fanespoitorul, Krisko, luiza22ok, ROMY
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: