ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2012
ÎNSCRIS: 03.05.11
APR-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Despre hotel... de bine, Pastele cam sec

Complexul, cel mai mare din Pomorie, arata destul de impresionant de afara si in contrast evident cu oraselul provincial sters si prafuit care se asterne in spate. Hotelul e amplasat langa una bucata plaja publica, nu tocmai lunga, pe care o imparte cu inca 2-3 hoteluri pe principiul "e a mea dar puteti si voi sa veniti in vizita"

Cazarea am avut-o in cladirea Sigma - cea mai cea dintre toate. Semeata, spatioasa si marmorata, cu lifturi exterioare care ofera o panorama frumoasa... vara. Nu intr-un aprilie infrigurat, cu piscine seci, plaja pustie si turisti tip "balneo" plimbandu-si domol treningurile cu mainile la spate in pozitia Sovata (sau Caciulata, dupa preferinta)

Ca si in alte dati, bulgarii ne-au rasfatat si acum - am primit un apartament cu 3 camere in loc de camera dubla rezervata (m-o fi parat cineva ca fac review-uri?!). Deci nu pot comenta nimic negativ de cazare. Si totusi... daca aveam si vedere la mare, muream fericit!

Masa imbeslugata, si de bucate si de imbucatori. Mancarea nu de nota 10, dar, sa fim sinceri, nu pentru calorii bulgaresti ne-am dus acolo. La orele comode unui turist obisnuit era mai complicat sa gasesti masa libera - noroc totusi cu Sushi, restaurantul asiatic cu meniu "a la carte" unde era loc berechet si atmosfera foarte aerisita. Romanii nu prefera "asiatic" atunci cand pot alege portie tripla de friptura. Noua, in schimb, ne-a convenit de minune - la Shushi eram serviti la masa, lucru care ne respecta demnitatea "de 5 stele", mototolita pe la cozile zilnice de la bufetul all-inclusive.

Topoganul acvatic al piscinei interioare a fost o continua atractie pentru viitorul nostru adolescent, acum inca mandru posesor de pampers. La fel si piscina, destul de mare, destul de rece (brrr!), destul de plina. Multimea dornica de prima clabuceala pe 2012 creea in fiecare dupa-amiaza o agitatie nebuna, demna de strandul Tineretului in luna fierbinte a lui Cuptor. La iesire iti puteai reincalzi extremitatile in jacuzzi unde, judecand dupa galbuiul de icter al apei, banuiesc ca primeai involuntar si un tratament termal.

Bauturile disponibile la all inclusive sunt cele obisuite, constand in diverse alcooluri locale (berea e cam stearsa insa brandy e chiar bun, va garantez) si ceva sucuri cu iz de natural.

Daca vremea e innorata, merita sa faceti o vizita si pe faleza din Pomorie, cu oprire in micul port pescaresc. Sau, muuult mai bine, vizitati Nessebar

Aveau si animatie - atat pentru piticlici cat si pentru "aia mari". Cam multe sabii si actiune pentru un spectacol pentru copii, insa, comparand cu ce am mai vazut prin alte parti, animatia merita atentia publicului.

Concluzionand, cred ca e o optiune viabila pentru un sejur all-inclusive de oameni comozi sau familie cu copii mici. Dar si pentru un Paste semi-insorit - mie 3 zile mi-au fost de ajuns

Pentru dinamici, daca va treziti pe acolo, combinati neaparat cu vizite in Nessebar si Varna daca nu vreti sa cadeti in plictiseala.

PS. Cand mergeti la/de la Pomorie, nu ascultati de GPS daca va alege ruta pe inland (prin Aitos si Shumen). GPSul e nebun, pe acolo e drumul oaselor!

Trimis de korifeus in 10.08.12 08:11:07
Validat / Publicat: 10.08.12 09:27:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Veliko Tranovo, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2284 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (korifeus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂSunset Resort: