ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 05.07.10
JUL-2012

Decent, dragut si satisfacator

Anul acesta am optat pentru ceva mai ieftin avand bugetul destul de mic. Am platit pentru excursie 203 e de persoana cazare+mic dejun.

Am optat sa mergem cu masinile considerand ca este mult mai comod si mai ieftin. Benzina ne-a costat in jur de 750 lei dus-intors si am facut aproximativ 12 h oprind cam de 4-5 ori (10-15 min).

Am ajuns la hotel in jur de ora 11.30 dar de cazat ne-au cazat abia la ora 14. Acesta a fost un lucru neplacut mai ales ca la plecare a trebuit sa eliberam camerele la ora 9 dimineata. Hotelul este foarte ok, tipic grecesc. Situat foarte bine, aproape de magazine si plaja. Defapt, statiunea este destul de micuta si cred ca orice unitate de cazare e ok ca si amplasament.

Ni s-a inmanat cartela pentru lumina, cheia de la camera, cheia de la seif, telecomanda pentru tv si telecomanda pentru aerul conditionat. Camera noastra a fost foarte spatioasa. Am primit camera cu 3 paturi desi noi eram 2 adulti insa 3 dintre cuplurile care ne insoteau nu au avut acelasi noroc. Camera lor a fost mai mica insa obisnuita.

Baia noastra a fost destul de mica, abia aveai loc sa iesi din dus.

Aerul conditionat a functionat ireprosabil pe toata durata sejurului, chiar in cateva nopti l-am oprit pentru ca se facea destul de racoare in camera. Tinand cont ca am fost in Iulie, o luna foarte calduroasa am fost foarte multumiti.

Frigiderul racea foarte bine insa se oprea de fiecare data cand scoteam cartela (plecam din camera). Noi am scos cartela de pe breloc si am lasat-o acolo. Nu stiu daca am facut bine sau rau insa riscam sa bem apa clocita.

Pe balcon aveam o masa si trei scaune, spatiu suficient. In camera s-a facut curat in fiecare zi. La Tv prindeam si posturi romanesti transmise international. Staff-ul hotelului foarte prietenos si deschis.

Micul dejun a fost foarte saracacios. Daca aveti posibilitatea sa luati fara la pret mai mic va recomand sa optati pentru asta. In fiecare dimineata am avut cascaval si un fel de mezel. Branza fete am avut in 2 zile si in alte 2 oua ochiuri fara gust. Cereale si gem in fiecare zi. Paine destul de uscata. Cafeaua avea un gust groaznic, apa cu zahar pur si simplu. Nu ne-a deranjat foarte mult asta gandind ca am platit 203 e si pt cazare si pt acest mic dejun saracacios.

Daca doriti sa mancati la restaurantul hotelului, portile sunt foarte mari si mancarea foarte buna. Preturile nu sunt nici mari nici mici. Cam ca peste tot in statiune. Un pranz ne costa cam in jur de 20 de e 2 persoane. Un fel de mancare si un suc/bere. Majoritatea teraselor aveau si un meniu in romana.

Am mancat foarte bine la White Rose si la Perigiali.

Plaja am facut pe plaja Remezzo unde trebuia sa consumi ceva ca sa poti lua sezlong. Un frape era 4 e, berea la draft la fel... un fresh 5 e. Chiar acolo am gasit 2 chelneri romani care ne rezervau sezlong in fiecare dimineata si de la care puteam sa luam si gheata pentru lada frigorifica. Incercand sa facem economii am cumparat din Bucuresti cateva sucuri si beri care pe plaja le tineam in lada frigorifica. Gheata ne-a fost de mare ajuor. Am dat pe sacul de gheata 2,5 e.

Nisipul foarte fin si apa foarte calda, plaja curata.

Statiunea este destul de animata si aglomerata insa doar pana la ora 12. Atunci se inchid toate magazinele si terasele. Gasiti n statiune si karaoke in aer liber, discoteca si la iesire 2 cluburi. Daca nu sunteti statisfacuti Paralia se afla la 2 km.

In concluzie, am plecat multumiti mai ales tinand cont ca am platit destul de putin.

plusuri: curatenia in hotel, staff prietenos, plaja, distanta plaja hotel,

minusuri: baia foarte mica, mic dejun saracacios.

Cam aceasta este parerea mea despre acest hotel. Bineinteles ca parerile sunt impartite in functie de pretentii. Eu una nu am avut foarte mari pretentii stiind ca plec 7 nopti pe 200 de e...

Sper sa va fie util si sa petreci o vacanta minunata orice unitate de cazare ati alege.

Trimis de cute_alynutzza in 09.08.12 22:45:22
Validat / Publicat: 09.08.12 23:37:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 4896 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cute_alynutzza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

papalito
    [10.08.12 07:51:58]

Vad ca nu s-a schimbat nimic de cand am fost eu.

Am avut un sejur in 2007, tot cu mic dejun inclus. Nu aveai ce manca iar cafeau era apa chioara.

Pe vremea aceea era ospatar la barul restaurantului un roman pe care l-am intrebat de curiozitate daca patronii greci beau si ei din cafeaua aia oribila. Bineinteles ca nu, era cafeaua doar pentru turisti, patronii aveau grija sa bea o cafea normala, nu pisoarca.

Si inca un amanunt care pe mine m-a deranjat enorm. Femeia care facea curat efectiv intra peste tin ein camera, nu tinea cont de nimic. Intra cand noi ne odihneam in pat dupa-amiaza si dadea cu mopul cu apa pe jos cu noi in camera. Degeaba ii spuneam sa nu mai intre ca se facea ca nu intelege.

Nu mi-a placut deloc la hotel.

[10.08.12 14:08:15]

@papalito: Intradevar la restaurantul hotelului se servea cafea Illy contra cost care era super buna. Nu ni s-a intamplat sa intre menajera peste noi insa unul din prietenii nostri a patit-o exact cand iesea de la dus .

Eu in mare nu am fost nemultumita pt ca asa cum am spus si mai sus am platit foarte putin pentru excursie si nu ma asteptam la mare lucru inca din romania.

mihai993*
    [30.06.13 01:13:22]

Nu va suparati... Sunt cazat la acest hotel si nu stiu parola la WiFi... GAZDA NU A VRUR SA IMI SPUNA!!!

banal
    [18.11.13 10:58:51]

@cute_alynutzza: Buna, te rog sa-mi spui masinile unde le-ati parcat?

flaviana77
    [09.12.13 11:35:07]

va rog sa imi spuneti si mie niste detalii despre camere, am inteles ca exista si camere cu vedere la mare insa din pozele pe care le-am gasit eu nu mi-am dat seama daca este asa sau nu? sincer nu mi-ar place sa stau intr-o camera cu vedere catre o vila cum stiu ca sunt multe locatii, am stat asa odata si nu mi-a placut absolut deloc.

[09.12.13 15:36:35]

@banal: Buna, exista o parcare mare in aproprierea hotelului.

[09.12.13 15:41:27]

@flaviana77: Hotelul nu este situat pe plaja, asa ca nu are camere cu vedere la mare. Statiunea este extrem de mica, camere au vedere la doua dintre strazile principale. Pe o parte sunt magazine si pe cealata parte este un restaurant. Banuiesc ca se poate zari si marea in departare de pe partea cu restaurantul. Insa nu este vedere full.

flaviana77
    [10.12.13 11:28:31]

@cute_alynutzza:

mersi pentru informatii. pe mine nu ma deranjeaza ca este mica statiunea. exista diferite posibilitati de a face un sejur placut asa ca... abia astept sa vina vara sa stau pe plaja sa beau un frapee si sa fac o baie in mare...

si o croaziera nu mi-ar strica si nici o plimbare pana la Salonic daca om mai avea vreme si ce mai stiu eu... altele ce s-or mai ivi la fata locului...

banal, cute_alynutzza, flaviana77, mihai993*, papalito
    Alte impresii din această RUBRICĂParthenon Hotel: