ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2012
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 9

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Experienta culinara cu adevarat italiana

Am fost pe deplin hotarati sa mergem din nou la marea Adriatica in Italia, incercand anul acesta Rimini.

Am ales cazarea la acest hotel situat in a 2-a linie de la plaja, aproape la 200m de plaja Spaggia din Rimini. Intrarea foarte lina in apa, plaja foarte lata, cu animatori, club de dans pt copii, aquagym, voley pe plaja, etc.

Am avut in pretul biletului sezlonguri, umbrela incluse, si parcarea care era la 1,5 km dar puteai solicita un microbus la hotel care venea la cerere si te transporta pana la masina proprie... Ok. Pe plaja am gasit locuri de joaca pt copii, cabine unde ne-am depozitat jucariile pt a nu mai fi nevoie sa le caram in camera, mai comod.

Camere au fost marime medie, cu pat dublu si 2 paturi supraetajate, curatenie ok, nu am ce obiecta, aerul conditionat ok, conditii nu chiar de 4 stele dar curat si noi am fost multumiti.

Pensiunea completa a fost o alegere buna: micul dejun self service nimic deosebit pt un mic dejun, dar pranzul si cina au fost delicioase, 4 feluri de mancare, aperitiv (jambon, fructe de mare, legume gratinate, etc), apoi paste gatite in mai multe feluri si in fiecare zi altele, supe creme, fructe de mare, dupa care felul principal cu carne (vita in special, miel, iepure, pui, porc o singura data si nu i-am dus dorul) si desert (inghetata, fructe, prajituri facute in bucataria lor) Portii mici dar satioase, asezonate cu condimentele potrivite pt fiecare fel. O incantare a gustului si inclusiv modul de prezentare al mancarurilor s-a ridicat la rangul de 4 stele. Anul trecut am avut doar 2 mese si am mancat si prin oras pe la diverse terase unde am lasat bani multi nu a fost cine stie ce.

Pot sa spun ca mancarea a fost punctul forte al italienilor, desi am mancat nu m-am ingrasat! Baiatul meu de 9 ani a fost un fan al fructelor de mare mai ales al scoicilor preparate intr-un fel delicios (mie niciodata nu mi-au reusit asa). Am mancat cartofi prajiti doar o singura data in 7 zile! Totul era preparat la cuptor, rumenit, sau la gratar (carnea, legumele). O masa alaturata punea la dispozitie salate la liber. Am fost impresionata inca de anul trecut de bucataria italiana.

Am avut 7 zile pline de soare si caldura motiv pt care am mers cu copii la plaja si dupa amiaza, neavand timp sa vizitam atata.

Am mers o seara in centrul istoric care nu m-a impresionat, fiind mic, cu 2-3 piatete, unde seara totul era inchis.

Una din seri am mers la delfinariu, in alta la mallul Le Befane, in alta zi am mers in San Marino, sus la citadela, unde am vizitat cetatea foarte frumoasa si bine intretinuta, aranjata pt vizitatori cu flori.

Am vizitat statiunea Ricione, mai aglomerata si mai animata cu tineret, terase si cu o atmosfera generala de petrecere. In Rimini era mai multa liniste si persoane peste 50 ani. Destul de scump totul, o bere 5 euro, cocteil 10 euro.

Nu am apucat sa vizitam parcul tematic Italia in miniatura, dar cum anul viitor voi alege iar Italia, sper ca voi mai putea bifa ceva in zona Rimini.

As recomanda tuturor Italia, pt locuri, mancaruri, peisaje, italienii nu m-au impresionat, nu sunt sinceri deci nu va luati intotdeauna dupa ce va recomanda!

Vacanta placuta tuturor! Voi reveni si cu poze!

Trimis de alinamitru in 09.08.12 15:32:44
    Validat / Publicat: 09.08.12 16:42:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: lodo di Jesolo

VIZUALIZĂRI: 2820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinamitru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

alinamitru