ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2012
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 31.05.08
JUN-2012

BQ Belvedere - experienta noastra mallorqina!

Deoarece am asteptat oferte last minute, pot sa spun ca a fost mana destinului in luarea deciziei, deoarece primele 2 hoteluri la care ne hotarasem erau deja pline. Destin ce ne-a zambit deoarece BQ Belvedere a meritat toii banii (550 e/ pers – cazare, all inclusiv, zbor + taxe si transfer)

Hotelul BQ Belvedere este un hotel mare (are 10 etaje) de 3 stele si este situat pe un deal la aproximativ 850 m de plaja in San Augustin. Drumul spre plaja, care nu ne-a impresionat cu nimic, este greoi (foarte multe trepte) asa ca am preferat optiunea numarul 2 – superba plaja PalmaNova. Catre aceasta plaja exista un trasfer comod, decent si punctual cu autocar oferit gratis de hotel.

Plaja Palmanova este de vis, lata cu nisip fin si apa cristalina, nu foarte aglomerata iar daca vroiam ne puteam ascunde al umbra unui palmier. Pe faleza erau multe magazinase cu suveniruri si supermarketuri cu preturi ok!

Revenind la hotel... camerele foarte frumoase si spatioase dotate cu aer conditionat si cu ventilator in tavan ca in filmele spaniole, televizor fara telecomanda (probabil ca se putea inchira de la receptie, dar pe noi nu ne-a interesat), uscator, terasa cu scaune si masuta. Nu aveau in dotare frigider/minibar. Servicii de spalatorie dar si de inchiriere prosoape contra sumei de 10e/pers pe saptamana.

Curatenie se facea in fiecare zi si schimbau doar posoapele pe care le lasam pe jos. In baie era un afis care informa acest aspect.

Hotelul avea are un restaurant mare unde se servesc mesele principale si snack-ul de dupa cina, o pizzarie si un snack bar la piscina. Mesele destul de diversificate: dimineata - mezeluri, oua, fasole, carnati de mai multe feluri, iaurturi, lapte, cereale, clatite si diverse briosele. Ciudat mi s-a parut ca nu puneau rosii la masa de dimineata... la panz si seara erau.

La pranz si seara diverse mancaruri gatite, paste, peste, salate, paella, fructe si prajiturele, etc. Seara intodeauna faceau ceva pe plita: piept de pui, cotlet, peste. Aveau si supe dar nu pe gustul meu din pacate. Fructe de mare in salata, creveti si rondele de calamar pane, dar nu in fiecare seara. Pe panoul din fata restaurantului anuntau ce specific va avea cina (italian, mexican, mallorquin etc...)

Pizzarie era deschisa intre anumite ore si serveau un singur tip de pizza si de paste pe zi, iar la snack bar aveau meniu diferit in functie de zile: hot-dog, hamburgari, piept de pui pe plita, cartofi si salata, rondele de ceapa si de calamar etc.

Bar aveau in receptie in zona de spectacol si la piscina. De asemeni bauturi racoritoare se puteau lua si de la snack bar sau pizzarie.

Piscina mare si frumoasa, cu adancimi variabile si cu 2 spatii cu jacuzii. Sezlonguri intodeauna am gasit libere in conditiile in care hotelul era plin. Gradinile foarte frumos ingrijite si se putea face plaja nu numai langa piscina ci si in zona verde... ce sa mai numai cuvinte de lauda!

As putea sa gasesc si cateva aspecte negative daca ma chinui... animatia nu era extraodinara, dar exista! Se organizau spectacole seara dar noi nu am participat. Nu aveam unde sa ne plimbam pe langa hotel, dar atmosfera la piscina era superba, deoarece in fiecare seara un baiat ne canta la chitara!

Statiunea nu m-a impresionat deloc, de aceea am preferat sa luam autobuzul si sa mergem in Palma. Nu dura mai mult de 10 min drumul iar costul biletului era de 1.5 euro.

Orasul Palma este foarte fumos cu zonele lui de promenada si Catedrala Seu. Noi am avut norocul de am prins si semifinala europeanului de fotbal difuzata pe un ecran mare amplasat in Placa de la Reina - o experienta de neuitat!

Am mers la plaja si in statiunile Magaluf si Playa de Palma... ambele sunt frumoase dar se vedea clar ca prima este preferata de tineret si a doua de familii.

Dintre toate excusiile optionale care se organizeaza, noi am ales turul insulei cu o agentie locala cu ghid in engleza si am dat 55 e de persoana (in mod normal era 57 dar ne-au facut o mica reducere). Ne-au luat de la hotel la ora stabilita si ne-au dus in Palma de unde am luat trenuletul spre Soller. Calatoria cu trenul dureaza aproximativ 40 de minute si este interesant pentru ca am putut vedea o parte neturistica a insulei inclusiv curtiile si casele localnicilor. Din Soller am coborat cu tamvaiul pana in port si ne-am imbarcat pe barca. Croaziera pana la Torrent de Pareis a durat si ea vro 40 de min iar aici am avut timp de baie, de masa etc. Peisajul in aceasta zona este de vis. De aici am urcat pe spectaculoasa Sa Calobra (foarte interesant este ca se urca de la nivelul marii pana la apox 1200 m altitudine). In excursia asta nu era inclusa vizita la manastirea Liuc, am trecut pe langa dar nu am vizitat-o! Iar magazinul de piele la vizitat nu ne-a impresionat absolut deloc.

Cam atat despre frumoasa noastra experienta mallorquina!

Trimis de raluca06 in 09.08.12 14:57:38
Validat / Publicat: 09.08.12 15:58:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: barcelona

VIZUALIZĂRI: 4381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera noastra
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

dragos1985
    [09.08.12 22:01:51]

Foarte bun review-ul! Felicitari! La anul stim la ce hotel sa mergem!

deja mi-l imaginez pe Teo langa baiatul cu chitara

doina_pop
    [01.10.12 22:23:09]

Raluca. Multe felicitari si admiratia mea pentru toate recomandarile turistice pe care le. ai scris in interesul iubitorilor de frumos. Am vrut sa votez din inima toate reviewurile tale dar la nr patru m-au blocat, Nu am stiut asta oricum l-a cate tari si obiective ai vazut meritai sigur mult mai mult. Tunisia, Egipt, Spania, Austria, Bulgaria etc. Brava!!!

jojo1988
    [03.08.13 01:01:11]

buna, i mi poti spune cat costa transportul pana in Magaluf si Playa de Palma?

zalil
    [10.06.14 00:57:39]

Hello.

Urmeaza sa mergem si noi peste o saptamana la acest hotel.

Ma interesa Internetul cat costa? am vazut ca zice ca exista in hotel da e contracost.

Am nevoie macar jumate de ora / zi sa accesez internetul... si vroiam sa stiu care ar fi costurile

Mersi anticipat.

raluca06AUTOR REVIEW
    [11.06.14 00:20:28]

Buna!

Imi pare rau dar nu mai stiu cat costa internetul pe ora.

@jojo1988... cu intarziere... Pana in Palma 1.50 euro si pana in Magaluf am mers cu transport gratuit pana in Palmanova si apoi am luat autobuzul local pana in Magaluf cu 1.5 euro.

doina_pop, dragos1985, jojo1988, raluca06, zalil