ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2012
DIN: vaslui
ÎNSCRIS: 12.06.11
AUG-2012

Un hotel bun

Am fost cazati la hotel Aloe din Skala Potamia cinci nopti in perioada 02-06.08.2012, cazarea am facut-o pe cont propriu, gasind hotelul din intamplare in timp ce cautam cazare prin statiune.

Hotel este amplasat intr-o zona mai linistita, se afla la aproximativ 4-5 minute de mers pe jos la plaja, are doua corpuri, unul de 3 stele si unul de 2 stele. Eu am gasit camera in corpul de doua stele si am platit 30 de euro pe noapte, ceea ce mi se pare un pret foarte bun avand in verdere ca era varf de sezon.

Ca si puncte pozitive as vrea sa precizez ca hotelul are vedere spre mare (o vedere superba, nu stiu daca poti gasi cu banii astia pe litoralul romanesc camere cu vedere la mare), camerele sunt dotate cu aer conditionat, inclus in pretul cazarii si hotelul este foarte aproape de plaja.

Camerele sunt curate, au balcon, mobilierul in acest corp este adevarat ca este mai vechi, insa aspectul camerei este frumos. Camerele sunt dotate cu dulap, noptiera, frigider, masa, doua paturi. La baie cadita dusului este cam mica si nu exista perdele, se face multa apa pe jos, lucru care pe mine personal nu m-a deranjat, dar trebuia sa-l mentionez.

Ca si aspecte negative ar fi faptul ca hotelul nu are parcare si curtea este cam mica, avand doar o singura masa in curtea hotelului, care era mai tot timpul ocupata.

Ca impresie finala mie mi s-a parut un raport pret/calitate foarte bun si credeti-ma ca am umblat la foarte multe spatii de cazare prin statiune care costau intre 40 si 80 de euro pe noapte si nici macar nu aveau vedere la mare.

Recomand acest hotel cu toata increderea, personalul a fost amabil si intelegator, nu ne-au presat sa le dam banii, dimpotriva am umblat noi sa-i gasim, inainte sa plecam, ca sa platim.

Referitot la insula Thasos este o locatie miununata, cu peisaje spectaculoase, unde ai atat mare cat si munte. Nu am reusit sa vizitez toate plajele, le-am vazut doar pe cele de pe laturile de est si sud, iar eu personal va recomand:

- Golden Beach o plaja de nota 10 cu nisip foarte fin, fara pietre sau scoici, unde poti sta pe sezlong aproape gratis, trebuie sa faci o consumatie minima la bar, deci cu un euro iei doua sticle de apa si stai toata ziua pe sezlong, si gasesti foarte multe supermarketuri de unde iti poti lua bauturi la preturi mici. Apa este mica pe o distanta de vreo 30 metri.

- Paradise Beach de asemenea este cu nisip foarte fin, fara piertre, plaja este izolata, exista doar o singura terasa un unde poti lua masa, costa 7 euro de inchiriat doua sezlonguri, nu sunt supermarketuri si trebuie sa-ti cumperi totul de la bar. Pentru cine e interesat, pe plaja sunt multe stanci de pe care te poti arunca si in apa. Apa este mica pe o distanta de vreo 30 metri.

- Marblle beach- o plaja speciala, trebuie neaparat sa o vedeti, este formata din pietre de marmura. Aici apa este adanca, existant un spatiu de vreo 4-5 metri unde apa este mai mica. La sezlonguri poti sta cu consumatie de la bar. Ca si paradise beach este o plaja izolata si exista doar un singur restaurant unde poti lua masa, care are preturi marisoare.

In final as vrea sa vorbesc un pic despre costurile sejurului, fiind primul meu sejur in strainatate (am mai fost la bulgari, dar nu prea o poti considera strainatate :) vreau sa spun ca eram un pic ingrijorat cu privire la preturi, ca nu o sa-mi ajunga banii, dar am ramas placut surprins de preturi, cel putin la supermarketuri preturile fiind doar cu 20-30% mai mari decat la noi. La localuri preturile sunt mai mari, o mancare pentru doua persoane, cu catre o bautura costand in jur de 20 - 25 euro.

Personal am cheltuit suma de 650 de euro doua persoane, inclusiv transportul (am fost cu un microbuz cu inca 5 prieteni), pentru un sejur de 6 nopti.

Va recomand cu toata increderea sa mergeti in Grecia pentru ca diferenta de pret intre un sejur acolo si un sejur la noi este destul de mica.

Apa are o salinitate foarte mare, te tine la suprafata fara prea multe eforturi si este limpede. Va recomand sa va luati ochelari de apa cu tub si sa colindati apele pe langa stanci unde se aduna bancuri de pesti (e o experienta asemanatoare scufundarilor).

Trimis de zet31 in 09.08.12 14:38:58
Validat / Publicat: 09.08.12 15:43:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3841 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zet31); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P43 Paradise Beach

[09.08.12 14:56:18]

@zet31, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

dorgo
[09.08.12 17:33:05]

Aoleu, ce s-a mai populat Marble Beach! Oare review-urile de pe AFA au facut-o? Anul trecut in iunie erau zile cand de la 8 dimineata si pana la pranz, plaja era goala sau aproape goala!! (vezi rewiuri), si nu erau atatea umbrelute... in orice caz, plaja e unica, ar trebui declarata monument al naturii creat de om si de natura... ce pacat ca Thassos nu are aeroport, insule mai mici decat Thassos, au...

dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂAloe Rooms and Studios: