ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2012
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2009

O alegere buna pentru a vizita obiectivele din sudul Muntilor Bihor

In august 2009, dupa o saptamina la cort in Padis, primul an pentru fata noastra la cort si pe munte, saptamina in care am vizitat, noi a 3-a oara, fiica noastra prima data, obiectivele principale din zona (Radeasa, Cetatile Ponorului, Focul Viu, Lumea Pierduta, Barsa etc.), ne-am continuat sejurul in Apuseni cu o a doua saptamina in care urma sa vedem zona sudica a Muntilor Bihor, si in care am ales sa ne cazam in zona Vartop, fiind, dupa mine alegerea ideala din intreg arealul denumit, prin generalizare, "Arieseni", pentru ca se afla la altitudine, ai parte de un aer tare si rece si de o priveliste incarcata cu brazi falnici, oriunde te-ai uita. Arieseni este satul amplasat in vale, nici macar in acelasi judet cu Vartop, dar denumirea s-a extins si asupra Vartopului. De fapt si acest hotel ar trebui trecut, ca amplasare, la Vartop (in zona Arieseni/Garda), mai ales ca asa este trecut si Four Seasons, care este fix vizavi de Hanul cu Noroc.

Cazarea am ales-o pe loc, cautind prin zona. La Four Seasons nu era nimeni la receptie, la Panoramic era plin, la Rock erau camere, dar nu ne-a placut accesul. Cam astea erau unitatile de cazare care au parut mai acatarii, impreuna cu Hanul cu Noroc, unde am gasit camere, si ne-a si placut. Am luat un apartament, numarul 01, care este foarte spatios si bine dotat. Baia cu cada, livingul mare, cu canapea si pat, balcon pe 2 laturi, dulap cam mic, papuci de casa, apa calda fara probleme sau intreruperi etc.

Hangiul ne-a intimpinat cu niste palinca si, observind ca ne place, ne servea cite un paharel la fiecare mic dejun. Palinca, dimpreuna cu niste slaninuta, aduceau ceva din specifiul zonei la micul dejun. In afara de astea, primeai pe masa niste platouri cu mezeluri si brinzeturi si cu legume, oua fierte, iaurt.

Hanul avea si restaurant, dar dura ceva sa maninci. Am incercat si alte restaurante in zona, si am observat acelasi lucru. Problema este ca, spre deosebire de turismul din Sinaia, Bran sau Neptun, cu care eram obisnuit, acolo nu isi permit sa aiba multi angajati, asa ca hangiul era si receptioner, si ospatar, si administrator, si ghid turistic, fiind ajutat de copii si nevasta. Ceea ce duce la unele probleme, cind comanzi o sticla de vin unei fete de 14 ani de pilda, intelege mai greu ce vrei, neavind experienta, crede ca Recas e un tip de vin si vine cu Recas, dar altceva decit ai cerut etc. Ne-am adaptat specificului zonei, mai ales cind am vazut ca asta e tendinta pe la toate pensiunile: maxim 2 angajati. Asta inseamna si ca uneori poate fi necesar sa anunti ca s-a terminat hirtia igienica. Recordul de asteptare in zona a fost la pensiunea Panoramic, ciorba si felul doi au durat 1 ora 45 minute, simti ca iti pierzi vremea la masa, dar, din nou repet, asta este situatia. La fel am observat ca se petrec lucrurile si prin zona Hategului, pe la pensiuni: meniu nu foarte bogat, servire greoaie.

Totusi, fiind concediu, si noi oameni rezonabili, nu ne-a suparat aspectul. Il mentionez ca sa stiti la ce sa va asteptati. Sigur, exista si restaurante cu dever, cu ospatari, bucatari, ditamai meniul, unul celebru pe acolo fiind Mama Uta. Am mincat de 2 ori si acolo: o bucatarie mediocra spre nasoala, nu stiu de ce e asa inghesuiala.

Revenind la Han, hangiul da si sfaturi privind excursiile in zona, dar nu are prea multe recomandari in "lista". Te trimite la Groapa Ruginoasa, la cascada Virciorog, pe Vf. Cucurbata Mare (Bihor) si la Scarisoara. Si la pestera Ursilor si Cetatile Ponorului, care sint mai departe. Cind o sa am timp, o sa fac un mesaj mai lung despre ce se poate vedea in zona. Asta e doar despre Han, si deja se cam lungeste.

Sa amintesc ca este parcare, ca am scazut la servicii si la restaurant pentru intirzieri si la cadrul natural pentru ca era santier in jur. Nu am pus nimic la relaxare, nefiind cazul (avea o sala de gimnastica si urma sa mai faca niste investitii). Pirtia de schi e aproape, intre timp presupun ca s-a deschis si cea noua, atunci inca nu era deschisa, asta asteptind toti patronii din zona.

In apropiere se gaseste un ABC de unde poti lua o inghetata, o piine, o conserva, dar cu rabdare, vinzatoarea fiind uneori cu treburi prin casa.

Camerele, in afara apartamentului sint mici, dar confortabile. Totul e mobilat rustic, fara sa fie kitsch. La mansarda camerele sint mici si fara balcon, le-as evita. Terasa restaurantului si balcoanele unor camere au o priveliste frumoasa, spre pirtia de schi.

Trimis de abancor in 09.08.12 14:36:28
Validat / Publicat: 09.08.12 15:23:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VÂRTOP [AB / BH]. A mai fost în/la: Litoral, Delta, Moldova, Bucovina, Ardeal, Banat, Oltenia

VIZUALIZĂRI: 1977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abancor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Livingul apartamentului de la etajul 1. In fata, iesirea spre balcon. Sub televizor, un minifrigider binevenit. In peretele din stinga este intrarea, dincolo de peretele din dreapta este dormitorul, iar balconul continua la dreapta, dupa colt, cu acces si din dormitor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[09.08.12 15:22:00]

Rezolvat - denumirea acestei unitati este acum "HANUL CU NOROC [VARTOP]", multumim de info/sesizare.

• Alte impresii din această RUBRICĂHaus Am Berg Hotel (ex Hanul Cu Noroc) :