ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2012
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 4&8 ani

Un sejur deosebit

Deci anul asta am ales Thassos, Blue Dream Palace Resort! Ok! Rezervarea am facut-o din tara 910 euro (130 /noapte) HB, camera tripla zic ei plus pat suplimentar, nu mi s-a cerut nimic in plus, ba chiar proprietara mi-a recomandat camera mai ieftina pentru ca a zis ea copii sunt destul de mici si nu are rost sa dam bani in plus!?? Ciudat sa auzi asta de la un grec nu? :)

Am plecat din Bucuresti pe la ora 5 AM, din Militari, pe traseul Svilengrad descris de nik100! Drum bun, circa 720 Km fara probleme, la Stara Zagora am traversat orasul fiind mai scurt, am bagat 20 litri motorina in Bulgaria inainte de granita dar e acelasi pret ca in Grecia, am avut noroc si la dus si la intors ca majoritatea politistilor erau pe celalalt sens de mers. Deci am ajuns cu bine la Keramoti pe la 14.30 cred am luat ferry imediat si ne-am distrat cu pescarusii iar dupa coborare cam in 40 de minute am ajuns la hotel!

Hotelul. Super tare, mi-a placut mult. Ne-am cazat in jurul orei 16 (imediat cum am venit) camera 307 etajul 2 daca socotim si parterul corpul din staga cum te uiti dinspre piscina! Nu recomand cazarea la camerele 501-509, cred ca despre ele vorbea colegul dinainte, sunt construite deasupra acoperisului cladirii din fata eu am specificat ca nu vreau sa fiu cazat acolo (multumesc colegu") Camera era deja aranjata, avea 2 paturi normale, canapeaua pe care o vedeti in poze plus un pat suplimentar (care daca ar fi fost sa dorm eu in el nu mi-ar fi fost foarte comod dar pentru copil a fost foarte Ok), o masuta mare, foarte utila pentru o familie cu 2 copii :), 2 comode, un dulapior pentru pantofi si un dulap normal incastrat in care sa ne punem hainele. Erau prosoape pentru 4 persoane, in baie erau 1 sticluta gel de dus, 1 sampon si o lotiune de corp (care nu au fost schimbate prompt, am facut un experiment) si 1 sapun. prosoapele se schimbau la nevoie, hartia erau tot timpul 2 role, lenjeria a fost schimbata 1 data sau de 2 ori cred, curatenie zilnic destul de bine. Televizor LCD pe perete, TVR info si cateva posturi grecesti si Pro7, frigider mediu cu un congelator mic, racea foarte bine berea :), aerul mergea foarte bine dar numai cu usa de la balcon inchisa, plasa de tantari la usa de la balcon, seif dar nu stiu daca era cu bani sau gratis! Vederea de la balcon, nepretuita! O sa pun poze dar mai dureaza ca pozele sunt pe laptop!

Masa a fost medie, adica aveai ce sa mananci dar nu excela, ca exemple, am avut cam 1 supa, 3-4 feluri principale, cartofi prajiti 2 feluri, salate, vreo 3-4 feluri de prajituri, pepene, am avut porc, peste (gavros si sardine plus niste rondele) vita, nu prea a fost pui, doar 1 data am avut pui cu orez, asta la cina, dimineata a fost mai bine adica cafea, ciocolata calda, suc (chimicale!!!), apa, fructe (banane, mere portocale si kiwi taiate feliute), o zi clatite o zi oua ochiuri, oua fierte, sunca, mortadela, cascaval, feta, carnaciori, fasoleboabe cu sos (mergea perfect cu o lingurita de cibru deasupra), bacon prajit, 2-3 feluri de compoturi, smatana, miere etc.

Deci aveai ce sa mananci dar parca nu erai in Grecia 100%! La cina bautura se platea, 1 apa la 1.5 era 2 euro, o bere 3.5 sau 4. Aceeasi apa era 1.3 euro baxul de sase la magazin!!!

Am mancat si la pranz de 2 ori acolo, mancare destul de buna si ok la pret, daca mergeti merita sa mancati de2-3 ori nu mai mult!

Am avut si o seara greceasca, cu musaca, souvlaki, mici de-ai lor (nu stiu denumirea) carnaciori, salate prajituri, bautura tot cu plata. A fost asa si asa, nu prea a fost atmosfera, nici formatia nici dansatorii nu au fost foarte reusiti, daca dadeam bani pentru asta mi-ar fi parut rau dar asa a fost totusi un efort al gazdelor si merita apreciat.

Plaja. O, da, plaja. Sa vedem o analiza rece: plaja cu pietricele, sezlongurile si umbrela 5 euro (care se scad daca manaci pranzul la Taverna Meltemi, adica la ei), pietre la intrarea in apa cam 3 metri mai putin o portiune de vreo 50 de metri latime chiar in dreapta plajei cum te uiti dinspre hotel. Dar nu e asa cum pare, acolo in dreapta vaeai loc 30-40- de persoane fara probleme, nu au fost nici macar 15 in apa in acelasi timp, apa se adancea cam in 3-4 metri baietelul de 4 ani nu mai putea inainta iar fetita de 8 ani cam dupa 6 metri. Dar credeti-ma ca s-au jucat super, aici a invatat fetita sa inoate docmai pentru ca afost nevoita, iar faptul ca in lateral unde ei puteau ajunge erau pietrele au facut-o sa stea cu capul la fund (cu ochelari desigur) sa vada pesti, ceeace la o plaja gen Mamaia (Golden Beach, Psilli Amos) nu se putea. Despre celelalte plaje o sa fac un review separat ca deja m-am intins prea mult! Si despre taverne la fel!

E un hotel pe care il recomand 100% cu toate micile lui imperfectiuni, pentru care nu va primi 10!

Adica: pe hol si in lift era foarte cald, scaunele la masa erau unele patate, mancare nu foarte greceasca, preturile exagerate la bautura seara, intr-o zi au venit sa faca curatenie la 16, nu le-am lasat deci am ramas fara curatenie, nu am avut rosii dimineata :) (asta e o plangere a colegului dinaintea mea), si au mai fost dar noi am fost acolo sa ne simtim bine si chiar ne-am simtit!

P. S> Piscina exterioara super, cu apa sarata, calda, parca totusi nu erau destule sezlonguri. De fapt 2 piscine 1 mare, de la 1.10 pana la 1.60 cred si una mica pentru copii. Piscina interioara cu apa dulce si cu jacuzzi care functioneaza la cerere 9 na va sfiiti se da drumul fara probleme) mica dar Ok pentru perioada asta, cu o vedere super la mare! 2 mici, foarte mici, locuri de joaca cam neintretinute.

recomandarea mea este ca seara sa mergeti prin Potos, Limenaria chiar si mai departe, dar numai daca sunteti cu masina si sa va duceti pe cat mai multe plaje puteti. Restul la taverne si la Plaje!

Si inca o recomandare, la intoarcere mentineti traseul ca eu am vrut sa il scurtez la intrarea in Bulgaria si am luat un damb (pe post de limitator de viteza) nesemnalizat la vreo 60-70 la ora de... bine ca am ajuns acasa.

multumesc si scuze de lungimea materialului dar am vrut sa surorind feelingul nu partea tehnica!

Trimis de benescu75 in 07.08.12 15:39:23
Validat / Publicat: 07.08.12 17:33:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (benescu75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaja din fata hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

flori_floricika
    [11.08.12 21:34:06]

A fost si fata mea exact in aceeasi perioada iar parerile sunt aproximativ la fel. I-a placut foarte mult hotelul cu toate dotarile lui, i-a placut plaja si mai ales ca au putut face scufundari sa vada pestisorii. Ea a avut demipensiune, mancarea care se servea dimineata i-a placut dar cea de la masa de seara deloc. Cred ca este un loc deosebit din Tassos care merita vazut.

flori_floricika
    Alte impresii din această RUBRICĂBlue Dream Palace Resort [Trypiti]: