ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2012
ÎNSCRIS: 13.11.11
JUL-2012

Happy Bar & Grill restaurant Burgas

Daca ajungeti prin Burgas sau daca tranzitati catre una din statiunile apropiate, nu ratati o vizita la restaurantul Happy Bar & Grill. Este pozitionat foarte aproape de plaja, vis a vis de Sea Garden.

Cum se ajunge?

Cum intrati in Burgas de pe autostrada, faceti giratoriu si mergeti drept inainte si o tineti tot drept, treceti calea ferata, apoi pe partea stanga veti observa ca este marea si parcul. O tineti drept pana la intrarea principala in parc. Exact vis a vis de aceasta se afla Happy Bar & Grill, se observa terasa chiar din strada, la umbra unor pomi foarte inalti si racorosi. Adresa exacta a localului este: Lazur complex, bl. 41.

Site oficial: happy.bg/en/our_restaurants.html

Restaurantul si terasa:

Restaurantul este foarte aglomerat seara, uneori am vazut persoane asteptand sa se elibereze o masa. La pranz e mult mai linistit si veti gasi multe mese libere, iar servirea este foarte rapida. Cum intrati pe terasa va va intampina o chelnerita pentru a va repartiza o masa. Majoritatea chelneritelor vorbesc limba engleza slabut, dar nu veti avea problema deoarece meniul are fotografii. In comparatie cu restaurantul din Ruse, in Burgas nu se gaseste meniu in limba romana, cele doua variante fiind bulgara si engleza. Restaurantul este foarte mare in interior, are un spatiu special amenajat pentru fumatori, iar in ceea ce priveste terasa, aceasta este formata din doua spatii mari separate prin copaci. Noi am stat numai pe terasa de cate ori am mancat la Happy, este foarte placut si racoritor. Chiar si la masa de pranz nu se simte caldura dogoritoare datorita vegetatiei abundente.

Despre mancare:

Fiind un restaurant tip bistro, nu au zeci de feluri de mancare, dar cele pe care le au sunt foarte gustoase, si ceea ce este cel mai important, sunt gata in numai cateva minute, asa ca nu trebuie sa asteptati deloc. Ca aperitive ne-au palcut foarte mult scoicile. O portie are 700 de gr si o puteti servi cu diferite sosuri cum ar fi: sos de branza Roquefort, sos special Happy, sos de rosii, sos de verdeata. O alta varianta extrem de gusoasa pentru aperitiv sunt calamarii pe care ii puteti servi fie la gratar, fie cu sos grecesc, iar cei care mi-au placut cel mai mult, au fost cei cu sos dulce acrisor. O varianta excelenta pentru o dupa amiaza calduroasa ar fi una din multele salate, care au portii foarte generoase, majoritatea avand in jur de 300 de gr. Sunt multe variante care mi-au placut, cum ar fi salata Caesar, salata cu 4 feluri de branza, salata de midii, salata bulgaresca, salata greceasca, salata de cuditati.

In ceea ce priveste felul doi aveti de ales intre feluri de mancare gatite (care vin cu garnitura si care au preturile cele mai mici) sau preparate la gratar. Gama pe gratar este foarte variata si satisface toate gusturile, aveti de ales intre frigarui de pui (excelente), pulpa de pui la gratar dezosata, muschi de vita la gratar (ti se topeste in gura), cotlet de porc la gratar, si cateva feluri de peste. Noua ne-a placut foarte mult puiul la gratar, excellent preparat si foarte gustos.

Au o gama variata de bauturi si astfel puteti opta pentru un Ayran, frappe-uri, sucuri carbocazoase, freshuri de fructe, diferite vinuri sau bere.

Au si un meniu special de sushi, pe aceste nu l-am incercat, fiind vrajiti de restul preparatelor.

La desert noi nu am mai ajuns niciodata, deoarece portiile de mancare, indiferent de ce comandati sunt foarte mari si de fiecare data am dus o lupta sa le terminam!

Ar mai fi de mentionat ca au mancaruri si portii speciale pentru copii, noi neavand copii, nu le-am incercat.

Preturi:

La fel ca si confratele sau din Ruse, restaurantul Happy din Burgas are preturi foarte mici. O portie de scoici de 700 de gr este 9 leva, una de calamari la fel, o salata variaza intre 4 si 5 leva. O frigaruie de pui de 110 gr este 3 leva. Un muschi de vita la gratar 10 leva, vita sau pui pe plita incinsa 12 leva. Un pahar de vin 3 leva. O apa mare 2 leva. O masa de pranz pentru doua persoane ne costa la pranz in jur de 30 de leva, iar seara, deoarece luam si aperitiv, undeva la 50 de leva.

Pentru noi a fost un loc in care ne-am intors pentru al doilea an consecutiv si unde am mancat zilnic de doua ori pe zi si unde ne vom intoarce si pe viitor.

Thumbs up Happy!

Trimis de Muffin2009 in 05.08.12 12:19:48
Validat / Publicat: 05.08.12 13:40:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In interior

Dragoș_MD
[05.08.12 14:10:30]

@Muffin:

Fiind un restaurant tip bistro, nu au zeci de feluri de mancare

Aşa e, n-au zeci... cred că sunt peste o sută! Vezi meniurile (Sushi, Bar&grill, Pizza - doar aici ai dreptate, sunt doar 6!).

În plus, la Burgas mai este un Happy (ceva mai la sud, spre port), iar în toată Bulgaria vreo 30. Şi unul în Spania!

Muffin2009AUTOR REVIEW
[05.08.12 14:21:10]

@Dragos: Nu am stat sa le numar

Daca ai facut-o tu, nu te contrazic!

Stiu ca mai este unul langa hotel Bulgaria si unul in Sunny Beach.

Stiu si de cel din Barcelona!

Vacante placute!

[06.08.12 09:07:44]

Mutat la rubrica "Restaurante in sudul litoralului bulgar" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Muffin2009
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Burgas și împrejurimi: