ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2012
    DIN: Sibiu
    ÎNSCRIS: 12.08.10
    JUN-2012

Un concediu placut la Ralitsa Superior

Am plecat cu inca o familie de prieteni din Sibiu la 3 noaptea in 25 iunie 2012. Drumul a fost tare obositor pentru ca am facut pe centura Bucurestiului 3 ore, mai bine zis mai mult am stat decat sa mergem. Dar a trecut am iesit din tara pe la Vama Veche (unde am pierdut o ora pt, vigneta) si la 15,20 am ajuns la Ralitsa Superior.

Hotelel este amplasat intr-un parc minunat aveam impresia ca suntem la munte am gasit repede loc pentru parcarea masinii (pt. asta se plateste 5 leva pentru tot sejurul).

Cazarea s-a facut in 5 minute personalul tare dragut, cunoscator a limbii engleze si germane, deci ne-am inteles f. bine. Camera curata destul de spatioasa: pat matrimonial, un fotoliu care putea fi facut pat (noi n-am avut nevoie), televizor-aici era o problema ca nu aveau programe romanesti decat Pro TVint. - dar a fost destul ca nu prea ne-am uitat la tv, balcon cu 2 scaune si masuta. Baia curata cu sticlute de sampon si dus gel -nu le-am folosit ca aveam de acasa asa ca nu stiu daca mai complectau.

Ajungand dupa ora 15 de la receptie ne-au indrumat spre un snak-bar unde puteam servi ceva de mancare: cartofi prajiti, pizza, paste, fructe etc. si tot de la receptie am primit un pliant in romana cu restaurantele, barurile hotelului si orele de functionare.

Restaurantul principal curat personal de servire dragut, vesel mancarea variata, gustoasa nu mai enumar tot ce era dar pot spune ca nu cred ca putea sa ramana cineva flamand, gratare la pranz si seara, fructe-cirese, nectarine, pepene, portocale etc. Bautura se servea si la restaurantul principal-era un bar de unde puteai servi bere, vin, vodca, whiskey (sotul a numarat 9 sortimente). Pe langa barul de la restaurantul principal mai era lobby-bar si snak-barul unde pe langa bautura de la 10-18 puteai servi o gustare daca doreai si mai era barul Havana de la plaja dar se deschidea intre11,30-16,30 si aici gratare, paste, pizza, fructe, inghetata.

Plaja curata sezloguri si umbrela gratuite gaseai in primele randuri in jurul orei 9- faceam pana acolo 10 minute nu ni s-a parut ca e f departe. Marea calda si curata fara alge.

Hotelul avea o echipa de animatori care intretineau atmosfera la piscine- erau 3 piscine si aici sezlonguri libere.

Hotelul avea o sala de spectacole si in fiacare seara (lunea nu) aveau programe, destul de dragute.

Turistii in marea lor majoritate romani apoi nemti si zic noroc cu nemtii caci altfel cred ca standardul hotelului nu mai era asa de ridicat. Nu stiu de ce noi romanii trebuie sa ne dam in petec (stiu ca s-a mai scris despre comportamentul conationalilor nostri dar e chiar suparator cand vezi atata nesimtire) asta era si la masa, baruri dar si la plaja.

Vremea a fost nemaipomenita cald, soare si marea calda, perioada concediului nostru 25 iunie-5iulie.

Oricum a trecut si pentru noi cele 10 nopti au ,,zburat'' dar am reusit sa ne odihnim sa ne simtim minunat si de aceea recomand cu caldura hotelul.

Daca doriti sa intrebati ceva va raspund cu drag, concedii placute tuturor.

Trimis de lili99* in 04.08.12 19:18:34
    Validat / Publicat: 04.08.12 21:22:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena.Panorama

VIZUALIZĂRI: 3709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lili99*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.12 21:22:37]

@lili99: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Emma M
    [15.08.12 18:18:24]

intrebare?

cat de departe este de plaja? am intele ca se fac 10 min de mers pe jos? este drum ok sau sunt trepte?

multumesc, astept vesti!

lili99*AUTOR REVIEW
    [20.08.12 17:17:35]

@Emma M: Scuze ca raspund asa tarziu, da faci c-am 10 min. pana la plaja, nu sunt scari drumul e ok. Sunt vreo 800m dar nu pare asa departe, cel putin pentru noi a fost placuta miscarea.

andieelen
    [30.01.13 16:21:39]

Bună! O să mergem şi noi în perioada 03.09 - 09.09 la Ralitsa Superior. În oferta pe care am primit-o noi scria că e un trenuleţ care duce gratuit clienţii hotelului la plaja. La voi a existat? Şi piscina interioara e încălzită?

lili99*AUTOR REVIEW
    [17.03.13 19:46:45]

@andieelen: Da, era un trenulet, dar eu stiu ca e cu plata. Pentru transport la plaja era un autocar care facea curse la fiecare jumatate de ora, eu stiu ca doar acesta era gratuit. In iunie-iulie cand am fost noi a fost cald si n-am folosit piscina interioara, atunci apa era calda deci nu stiu daca era incalzita. Va doresc un concediu placut si daca mai doriti sa stiti ceva va spun cu placere, numai bine.

andieelen, Emma M, lili99*
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):

• pagină generată în 0.038594007492065 sec