ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2012
ÎNSCRIS: 15.05.12
JUL-2012

Tara noastra e o Binecuvantare

Imediat dupa o calatorie in Croatia am hotarat sa ne racorim la propiu si la figurat in Romania. La propriu pentru ca am suportat cu greu caldurile lunii iulie, la figurat pentru ca am constatat ca noi avem o tara super, super frumoasa dar nu stim sa o promovam. De aceea mi-am propus sa scriu cat mai mult despre Romania.

Retezatul este muntele la poalele caruia am copilarit, il iubesc, iar Rau de Mori este o locatie superba pentru liniste, peisaj, drumetii. Este incarcata de istorie, acces usor, drumurile sunt foarte bune. De aici poti urca in Parcul National Retezat, poti merge la Sarmizecetusa Ulpia Traiana (6 km), poti vizita manastirea si cetatea Colt de unde Jules Verne s-a inspirat pentru romanul Castelul din Carpati, presupunandu-se ca a fost foarte indragostit de o femeie foarte frumoasa din localitatea Colt, intalnita in Paris si la spusele ei despre frumusetile Romaniei, scriitorul a vizitat Tara Hategului.

In ultimul timp in zona s-au ridicat cateva pensiuni bune, cu meniuri traditionale, dar poti apela si la o stana pentru un bulz bun. Daca vrei sa ai un bronz de munte stai la plaja pe malul Raului Mare, sau sus pe Retezat la lacul Bucura. Aerul este nepoluat, ozonat, dupa caldura de peste zi, seara te racoresti intr-o plimbare spre munte, sau socializezi la un foc de tabara care se face cam la fiecare pensiune.

Romanii au invatat sa fie ospitalieri, cei care se respecta si tin la locurile si traditiile lor isi pastreaza turisti si atrag altii.

Am intalnit la Rau de Mori belgieni, francezi, nemti INCANTATI.

Trimis de valentyna in 04.08.12 18:46:47
Validat / Publicat: 04.08.12 23:04:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL RETEZAT-GODEANU.

VIZUALIZĂRI: 2969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valentyna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Pensiune din Rau de Mori

[04.08.12 18:58:01]

valentyna: nu ne-ai scris mai sus nimic, dar absolut nimic despre sejurul vostru la Pensiunea Tereza!!

Forma actuala a articolului il califica mult mai degraba pentru a fi (fost) incarcat la o rubrica de calatorie (non-cazare) din zona (de exemplu aici - amfostacolo.ro/hotel.php? ... retezat&id=3180).

Functie si de fotografiile pe care le incarci exact in acest moment -- nu le pot vedea inca, avem (impreuna) doua optiuni:

- fie mutam articolul in rubrica cu recomandari de calatorie (cea indicata mai sus)

- fie completezi articolul cu informatii despre vacanta la aceasta pensiune (detalii despre conditiile de cazare si - daca e cazul - a restaurantului, calitatea serviciilor, amabilitatea personalului, amanunte despre cadrul natural etc etc), caz in care il pastram aici.

Decizia este majoritar a ta.

[04.08.12 23:03:56]

In lipsa oricarui raspuns din partea autoarei, vom considera acest articol drept unul cu recomandari de calatorie; va fi publicat fara notele de la cazare, bucatarie si masa, distractie si relaxare (acordate probabil pentru cazarea avuta in zona)

[04.08.12 23:04:20]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Prin Retezat" (deja existenta pe site)

valentynaAUTOR REVIEW
[04.08.12 23:11:34]

@Admin: DA, muta articolul

abancor
[05.08.12 00:28:14]

Nu e un ecou, puteti sa il stergeti, vreau doar sa va atrag atentia sa corectati denumirea localitatii Raul de Mori, in text si la poze. Corect este Rau de Mori.

[Vezi si] riu-de-mori.ro, ro.wikipedia.org/wiki/R%C ... Mori,_Hunedoara

[05.08.12 00:46:56]

@abancor: multumiri, consider ca e mai mult decat o corectura; o vad ca pe o informatie utila (chiar si eu as fi scris gresit, cu 'l'-ul final), motiv pentru care ecoul va fi pastrat.

Am efectuat corecturile in text si la poze.

abancor
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Parcul Național Retezat: