ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2012
ÎNSCRIS: 04.08.12
AUG-2012

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Acceptabil daca nu ai mari pretentii

Dupa 4 ani in care mi-am petrecut concediile pe litoralul bulgaresc, m-am decis, impreuna cu sotia, ca in acest an sa vedem cum mai stau lucrurile si pe la noi, mai ales ca vecinii de la sud de Dunare au cam saltat preturile dupa ce au vazut ca le merge treaba (lucru intr-un fel normal deoarece serviciile de acolo sunt ''jos palaria'').

Astfel, dupa o cautare de cateva ore pe net, ne-am oprit asupra hotelului Capitol/Jupiter, tinand cont si de impresiile existente pe acest site pe care-l consider extrem de util.

Zis si facut, ne-am luat copilul de 9 ani si cu inca doua familii prietene am plecat spre destinatie avand deja rezervarile facute.

Hotelul, de 13 etaje, excelent amplasat, pe malul marii cum se zice, nu arata rau pe exterior, si poate fi observat destul de repede dupa ce ajungi in statiune. Precizez ca a fost prima oara cand am mers in Jupiter, in copilarie si adolescenta frecventand vara, alaturi de parinti, doar Mamaia, Eforie, Mangalia si o data sau de doua ori Venus si Neptun.

In parcare, bodyguarzii foarte amabili, ne-au ghidat spre un loc de parcare, in conditiile in care era cam full de masini.

Receptia hotelului - super-ok, fetele de acolo foarte amabile, am primit camerele destul de repede, pe la 13,30-14,00, noi ajungand pe la 12,00, desi scria pe un afis ca abia de la ora 18,00 incepe cazarea, ceea ce ne-a cam mirat.

Am platit aerul conditionat (10 lei/zi) dar chiar este necesar, si parcarea 30 de lei ptr 5 nopti (nu stiu daca este chiar normal avand in vedere ca stateam in acel hotel dar in fine).

Acum, cu camerele, e cam la noroc. O familie de prieteni cu care am venit, cu un copil mic, a optat ptr o garsoniera la etajul 12, care arata f. bine, spatioasa, a putut amenaja chiar un mic loc al copilului, unde a amplasat patutul si jucariile micutului.

Eu, cu sotia si fetita noastra, am ales o camera la etj. 1, ptr a evita statul la lifturi (chiar daca nu era o problema cu functionarea lor, fiind 3 la numar). Usa camerei nu se inchidea, asa ca de cate ori intram o incuiam pe dinauntru. Televizorul din camera era unul mic, Orion, amplasat pe o masa prea mare, care ''manca'' din suprafata camerei. La fel si frigiderul, ale carui colturi ieseau mult din suport, riscand sa ne ranim de ele daca nu eram atenti cand treceam pe langa el. Plasa de la balcon nu se inchidea niciodata, noroc ca nu am avut probleme cu tantari sau alte insecte. Suportul de prosoape de la baie a cazut cu totul insa l-am fixat la loc, cearceafurile de pe pat erau curate dar cu cateva gaurele mici in ele, mobilierul era nou dar prea masiv ptr dimensiunile camerei, doua fotolii micute, doua scaune din plastic pe balcon, 4 pahare si o scrumiera, si uite asa, am avut o senzatie amestecata de ''retro'' cu "modern''.

Cealalta familie cu care am fost a avut camera tot la etajul 1, dar cu vedere spre mare, lucru ce practic anula alte minusuri, eu avand vederea spre parcare.

Micul dejun la restaurant nu merita sa-l iei. Desi mancarea era gustoasa, fetele care serveau se miscau ''in reluare'', preturile erau ''piperate'' si asteptai si o ora intreaga pana erai servit, in contextul in care restaurantul se deschidea la 8,00. In prima zi, am platit 107 lei mic dejun ptr 3 persoane, fara sa fi luat ceva deosebit (omleta, rosii, castraveti, cascaval, unt, gem, miere, ceai, cafea), astfel ca am preferat sa ne luam cafea solubila si ceva de ale gurii din magazinele din statiune si sa servim breakfast-ul in camera. In rest mancam pe la terasele din localitate.

In golfuletul de langa hotel poti face plaja dar nu poti face baie din cauza bolovanilor din apa de care te lovesti in permanenta, riscand sa-ti rupi picioarele. In schimb, te poti delecta cu o bere sau un spritz la baruletul amenajat acolo, ascultand la nesfarsit hit-urile din anii 70,80,90: ABBA, Boney M, Toto Cutugno, Tina Turner, Sandra, Modern Talking, Coco Jambo etc, iar copiii au amenajat un miniparculet pe plaja cu doua bazinase mici in care se pot balaci.

Noi mergeam pe plaja Jupiter, mereu aglomerata dar singura amenajata, cu punct de prim-ajutor, salvamari etc.

Pentru pasionatii de inot ca mine, singura consolare a fost piscina hotelului (20 m lungime, 8 latime, 1,60 m adancime intr-o parte, 2,00 m in alta), cu apa mereu curata si la o temperatura foarte buna.

In general pot sa spun ca a fost binisor, desi mai sunt multe ''minusuri'' care raman de remediat, cam la toate capitolele, ca tot se numeste Hotel ''Capitol''.

Oricum, concediu placut tuturor celor care mai pleaca la munte sau la mare.

Trimis de ady bucuresti in 04.08.12 17:36:04
Validat / Publicat: 04.08.12 18:06:31

VIZUALIZĂRI: 2087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ady bucuresti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.12 18:05:41]

@ady bucuresti: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

ady bucuresti
    Alte impresii din această RUBRICĂCapitol Hotel [Jupiter]: