ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2012
ÎNSCRIS: 02.04.12
JUL-2012

Un vis devenit realitate (2) // Prima zi pe mare

urmare de aici

Prima zi de croaziera a fost si prima zi petrecuta pe mare pe o nava de croaziera cu asa anvergura pentru noi asa ca nu stiam mai nimic desi ne-am documentat cu foarte mult timp inainte, foarte temeinic insa daca nu traiesti pe viu o astfel de experienta nu ai cum sa realizezi ce este cu adevarat. Am avut si norocul sa primim cele mai bune recomandari de la cei prin care am rezervat croaziera, niste oameni extraordinari, disponibili tot timpul si gata sa te ajute cu orice.

Am plecat de la hotel din Atena (va recomand sa mergeti cu taxi) noua ne-a luat 25 de euro - 4 persoane cu bagaje multe si ne-a lasat direct unde a trebuit sa ne imbarcam (trebuie sa ii ziceti cu ce vas mergeti sau sa ii aratati cartea de imbarcare). Check in - ul se face la ora 13 insa scria pe biletul electronic ca ar fi indicat sa ajungem dupa ora 14 pentru ca totul sa mearga rapid. Asa a si mers. Ajunsi acolo pe la ora 14.30 esti preluat direct de staff-ul vasului. Iti preiau bagajele si ti se zice numarul camerei. Atentie atunci cand va scriu respectiv pun etichetele cu numarul camerei pe bagaje. Se mai fac greseli si este destul de neplacut. Dupa preluarea bagajelor se face check in - ul la un birou (acolo trebuie predate pasapoartele si trebuie aratat biletul electronic) ti se da cartela de intrare in camera (care este de asemenea si cardul pe care il folosesti pe vas de fiecare data cand vrei sa faci vreo tranzactie. Treci printr-o poarta de securitate (la fel ca la avion) apoi gata iesi si mergi spre vas unde arati doar cardul si urci.

La intrare am facut un mare WAW CE SUPER am fost invitati sa facem o poza dupa care am fost directionati catre camera noastra. In fata ne asteptau bagajele insa din nefericire nu erau ale noastre si am cam intrat in panica. Am avut o cabina cu geam (noi am luat cu geam obstructionat - trebuia sa fie pe jumate o barca de salvare) insa cand am ajuns surpriza era geam pe care se putea vedea toata privelistea nu era nici o obstructie si am fost foarte fericiti. Geamurile nu se pot deschide.

Camera este foarte frumoasa asa cum se poate vedea si in poze. Este suficient de mare ai un pat de 2 persoane foarte confortabil. Dulapuri in care sa iti pui hainele, ceva sertarase, 2 noptiere, 1 masa cu oglinda, televizor, 1 canapea, 1 masuta, minibarul (unde erau 3 doze de cola si o apa plata la 2 l + gheata - pentru care trebuia sa platesti) si o baie.

Baia este foarte micuta insa nu iti trebuie mai mult. Este o toaleta o chiuveta si un dus stramtut. Camera are aer conditionat foarte simplu de utilizat este practic un termostat cu rece si cald si in functie de intensitate muti butonul. Se opreste (mai bine zis merge mai incet atunci cand il pui pe mijloc intre cald si rece (respectiv rosu si albastru). Am vazut biletelul cu doamna care se ingrijea de cabina noastra, o doamna foarte amabila si draguta, acolo era si numarul de pager pe care puteam sa o sunam si sa o chemam in camera. A venit la noi s-a prezentat, ne-a zis ca putem sa o chemam oricand avem nevoie intre 7 dimineata si 2 la pranz respectiv 5 dupamasa pana la 9.30 seara. Oricum curatenia in camera se face de 2 ori pe zi, la fel sunt schimbate si prosoapele. Am intrebat-o de bagaje iar ea ne-a linistit si ne-a zis ca vor sosi imediat. Pe masa erau puse toate detaliile alaturi de un cartonas pe care iti ura bun venit. Am citit tot despre vas despre ce putem face si am sa va povestesc pe rand. Ca sa fiu mai operativ am zis ca voi scrie in fiecare seara ce am facut in ziua trecuta. La TV pe langa programele CNN, BBC, Discovery, Eurosport ai un program cu detalii despre nava, un program cu porturile unde vrei merge excursiile care se vor face si tipsuri despre acestea si programe cu filme foarte actuale si foarte frumoase. Cam ce a rulat la noi in cinema cu 2,3 luni inainte. Este canal de thrillere, canal cu filme romantice iar in TV Program ai orele de rulare respectiv filmele care vor fi in intreaga croaziera. In fiecare zi ti se aduce un ziar cu show-urile care vor fi, cu locurile unde poti sa iei masa cu barurile si tot ce poti face pe vas in ziua respectiva. In asteptarea bagajelor am zis sa dam o tura de recunoastere a vasului. Puteti sa cititi tot despre vas la descrierea navei pe care am facut-o. La ora 17 a trebuit sa ne luam vestele de salvare si sa mergem in Cabaret Lounge unde ni s-a facut instructajul apoi la ora 18.30 am facut cu mana portului din Atena.

Dupa ce ne-am despachetat bagajele si am facut un dus am mers sa ne rezervam excursiile. Pentru Egipt si Israel am facut-o inainte de croaziera de pe site-ul lor unde a trebuit sa ne inregistram si sa inregistram si un card de credit (Visa sau MasterCard). Aceste excursii sunt foarte populare astfel ca locurile se ocupa foarte repede. Nu ne-a costat nimic sa facem pre rezervare astfel ca totul a fost ok. In plus ne-am mai luat de pe vas excursie pentru Ephes iar la Patmos, Dubrovnik, Ravenna si Venetia am zis ca mergem individual. Sunt destul de scumpe excursiile de pe vas: de exemplu Piramidele, Sfinxul si Muzeul ne-a costat 200 de dolari de persoana in Israel la Ierusalim 160 de dolari de persoana. Desi au fost asa scumpe pentru siguranta am zis sa le luam de pe vas. Va sfatuiesc insa sa vorbiti la agentie si sa va faca de acolo rezervari prin alti tour operatori care sa va astepte la vas, astfel iesiti mult mai ieftin. Dupa aceasta am mers si ne-am depus bani pe card. Pe card trebuie sa puneti dolari americani asa ca cel mai bine sa aveti pregatiti astfel incat sa nu trebuiasca sa schimbati foarte mult. Pastrati insa si euro pentru unele tari in care mergeti. Banii ii depuneti la receptie acolo unde va zice in fiecare zi daca intrebati cati bani mai aveti (sau este automatul langa unde foarte simplu scanati cardul si va zice daca sunteti pe plus sau pe minus - cand sunteti cu minus pe foaie e bine inseamna ca ei va datoreaza bani), ce ati cheltuit. Asa cum va spuneam nu se folosesc bani cash niciunde pe vas totul este cu cardul acela pe care vi-l da. Orice ati lua se scaneaza cardul iar la sfarsitul croazierei iti trag de pe el sau de pe cardul pe care l-ati inregistrat inainte de croaziera.

Seara la 8.15 am fost la cina (noi am prins in tura 2 dar a fost foarte ok). Ne-am prezentat pe puntea 5 la restaurant am fost condusi la masa unde surpriza am fost intampinati de o romanca extraordinar de draguta si amabila. A fost ingerul nostru pazitor deoarece ne-a spus ,,cu ce se mananca" croaziera si ne-a oferit cele mai bune tipsuri posibile. Atentie all inclusive pe vase nu inseamna si bautura. E masa all inclusive unde ai inclus doar apa de la robinet cu gheata. Orice bautura se plateste in plus (si 15% care e bacsisul celor de la bar). Am fost ghidati sa alegem cele mai bune feluri de mancare. Este a la carte insa poti sa iti iei cat vrei si de cate ori vrei. Daca nu iti place ce ti-ai luat ii spui si fara nici o suparare iti schimba. Noi ne-am luat aperitiv legume la cuptor si o supa foarte foarte buna. Fetele au optat pentru supa de ciuperci iar noi pentru o supa rece care a fost extraordinar de gustoasa (zici ca era cocktail) iar ca fel principal am servit diferite lucruri (salata caesar, pui la grill, friptura de vita). Foarte gustoase merita sa ascultati sfaturile celor care va servesc. Deserturile sunt multe si foarte bune noi am luat fiecare 4 deserturi sa incercam fiecare cate ceva. Sunt unele lucruri in meniu care raman pe tot parcursul croazierei si unele care se schimba in fiecare seara. Am luat si o sticla de vin 22 de dolari + 15% din care am baut doar jumate astfel ca cealalta jumatate o vom primi maine seara;) lucru foarte frumos. Dupa ce consumi mancarea ti se aduce meniul de desert si iti alegi ce doresti. Poti cere cate feluri vrei de cate ori vrei, cum va spuneam daca gusti si nu iti place le spui si iti schimba nu se supara nimeni.

Toti te trateaza extraordinar toti te saluta cu Sir, Miss. De la masa am coborat la Cabaret Lounge unde a fost un spectacol de bun venit cu dansatori si muzicieni Pacific Princess si un spectacol de stand up comedy tinut de Tony Daro cel care apare la Late Night Show (un show cu audienta uriasa in America. Obositi dupa prima noastra zi de croaziera am sarit peste Late Night Dancing din Pacific Lounge si am revenit in cabina micuta dar sufiecienta si foarte cocheta unde ne astepta confortabilul nostru patut. Noapte buna.

Iata si celelalte activitati care au mai fost pe vas: A fost promotie la Lotus Spa - la piscina privata cu apa de mare (159 dolari de cuplu sau 89 dolari 1 persoana) in plus iti prezentau daca mergeai la Lotus Spa tot ce puteti face acolo. Intre 5 si 7 a fost un cocktail de bun venit pentru membrii gold, platinum sau elite (cei care au mai fost in croaziere Princess). 10% discounturi la Magazine (magazinele erau inchise doar cand vaporul stationa intr-un port si dupa 11 seara). Noi am ratat 2 promotii foarte bune in prima zi nestiind de ele. O promotie la internet unde daca vroiai sa iti iei minute primeai 150 gratuit si un pachet de bauturi cu 7 dolari pe zi (iti alegeai o bautura racoritoare / cocktail etc) si pentru 7 dolari pe zi puteai sa bei cate vrei. La 19.30 a fost o extragere la Lotus Spa constand in servicii la Spa de 500 dolari. Aceasta a fost prima zi. Urmatoarele zile le voi grupa cate 2,3 in functie de cat de incarcat a fost programul si cat am scris

Trimis de bogdanfifa in 03.08.12 15:54:22
Validat / Publicat: 03.08.12 17:53:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 2267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanfifa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Centrul de rezervare excursii + imediat langa era biroul domnului care iti explica tot ce vroiai sa stii despre porturi/excursii etc indiferent ca iti luai excursie organizata sau mergeai tu

[03.08.12 17:45:56]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Croaziera cu Pacific Princess" -- cele relatate se refera la expeirenta pe *acest vas*; au mai multa relevanta in aceasta rubrica, comparativ cu plasarea lor intr-o rubrica distincta (de unde, daca sunt citite doar ele, nu se intelege despre ce vas e vorba).

Am retras deasemenea notele acordate - nu ar fi corect ca aceeasi experienta/croaziera sa beneficieze de mai multe seturi de note (care sa se contabilizeze separat la MEDIE)

bogdanfifaAUTOR REVIEW
[03.08.12 20:14:13]

@webmaster: Este ok dar era ca o excursie in fiecare zi era ceva diferit,

bogdanfifa
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Pacific Princess: