ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2009
DIN: romania
ÎNSCRIS: 21.08.08
JUL-2007

Un vis frumos

Skiathos e o insula absolut superba, dar nu este pentru cei indragostiti de Mamaia si genul acela mizerabil de... momarlani.

Este o insula a soarelui, a linistii, a rusticului si a bunulu simt.

Are peisaje mirifice, drum (unic), foarte frumos si bun. E o insula mica si cocheta. O iubesc si abia astept sa am ocazia sa mai merg acolo.

Am mers cu avionul (1 h 10") si am stat la via Alexis, curata, ieftina, linistita si f aproape de plaja Koukounaries. De fapt toate plajele sunt aproape si frumoase pe insula asta.

Am mancat cel mai des la Lupul cel rau (Big bad wolf), iar de distrat ne-am distrat in oras (4 km distanta de zona vilei), se foloseste la greu autobuzul.

Totul e ok! Mergeti cu incredere.

Trimis de killtox in 03.08.09 16:48:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Nei Pori, Rhodos

VIZUALIZĂRI: 2314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (killtox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

mirelab [03.08.09 17:22:58] »

Ceva imi scapa (incercand sa imi dau seama pe unde este vila): spui "oras (4 km distanta de zona vilei)"... nu prea imi iese calculul... sigur Koukounaries (in apropierea careia spui ca este vila) este mai departe de oras... undeva la vreo 12 km...Apropos: cat de ieftina este vila Alexis?

In rest... subscriu, este o insula absolut superba!!!

killtox [04.08.09 11:27:05] »

Este posibil sa nu socotesc eu bine kilometrii pana la oras, cred ca ai dreptate, e mai mult. Oricum, e la penultima statie de autobuz.

adri-nico [01.08.16 13:50:33] »

Anul asta, intr-o vizita prin Hunedoara, am aflat de la o colega mea de AFA cuvintul "momirlan". Am crezut ca e de rau si cind colo, momirlan inseamna un taran gospodar care are multe oi, cum ar fi prin zona noastra definitia ciobanului.

In clipa asta, ca sa nu par o neinformata si sa nu dau cu batul in balta, am deschis dexul si ce gasesc? Ceva ce nu imi place :momârlán, momârlani, s. m. – Om prost, necioplit, bădăran, nătărău.

Si era cit pe ce sa "ma iau" de dumneavoastra.

Reviewul e cam mic si fara poze...

killtox [01.08.16 14:40:51] »

@adri-nico - da, am folosit un cuvant urat! mea culpa! eu nu il stiam cu sensul de om gospodar, caci clar nu l-as fi folosit, dat fiind ca acei oameni sunt atat de rari si de pret! in rest, ca sa ma scuz cumva, cred ca eram prea agasata de acel tip de oameni care distrug ideea de bun simt, si pas cu pas tavalesc totul in cale si in tara asta... iar nu am vorbit prea frumos... iar despre restul, deh, eram incepatoare, ce sa imi cer!

adri-nico [01.08.16 14:45:06] »

@killtox - Foarte frumos si decent raspunsul! Pentru asta o sa ma duc si la ultimul review postat de dumneavoastra, sa vad evolutia. Cu toate ca n-am fost niciodata in Grecia (spre rusinea mea) si nici nu imi place sa citesc despre aceasta destinatie, promit ca am sa o fac acum.

adri-nico, killtox
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: