ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2012
ÎNSCRIS: 27.06.11
JUL-2012

Către satisfăcător

Recomand

la sfarsitul saptamanii trecute am fost la bran, la vila iancului. am ajuns seara, in jurul orei 22. fiica proprietarilor ne-a cazat imediat, facandu-ne si instructajul de rigoare: sa nu lasam usi deschise, sa nu facem galagie cand intram in vila, etc. camerele spatioase, eu si sotul am avut un apartament. curatenia mai trebuie imbunatatita pentru ca era cam mult praf in dulapuri si ceva panze de paianjen pe balcon si tavanul camerelor. in prima seara nu am realizat si a ramas un bec aprins si geam deschis. fatal: au zburat prin camera mullte gaze si specii de fluturi!

sa descriu putin vila: la parter era un living extrem de spatios si un fel de sala de mese, cu baie de serviciu. alaturi, o bucatarie utilata, un hol unde mai era un aragaz si camara. in toata pensiunea cred ca sunt 3 frigidere mari si au si congelator. la etajul unu erau 4 camere si terasa la etajul 2 erau 2 camere, apartamentul, un living si o bucatarie (cu masa, 4 scaune, dulapuri si chiuveta) si mansarda cu 2 camere.

in exterior era un leagan, un loc pentru gratar si un foisor micut pentru servit masa. tot acolo ne-am baut si cafeaua, admirand peisajul iar cina din prima seara a avut un farmec aparte: racoarea de afara, mirosul de munte si povestile noastre au facut ca seara sa fie luuuunga, pana spre dimineata. exista si un al 2-lea foisor, inchis, cu loc pentru gratar si o plita pe care a sfarait o delicioasa pastrama de berbecut. exista frigider, chiuveta, televizor si un dvd-player. totul este rustic, in afara geamurilor mari de termopan. insa prin aceste geamuri, iarna, cu o cana de vin fiert si cu focul aprins, banuiesc ca ai o priveliste de vis.

nu mi-a placut faptul ca desi proprietarii locuiau in casa de alaturi, ne impiedicam unii de altii in bucatarie. nu ne deranjau, dar iti dadeau o stare de disconfort. si o bila neagra si-au luat in ultima zi, cand ei fiind grabiti sa cazeze in apartament, au intrat peste noi in camera, fara un elementar batut in usa. am discutat problema ulterior si si-au cerut scuze. poate au invatat ceva.

drumul de acces catre vila se face pe un drum ingust, pietruit, destul de dificil vara, asa ca iarna... doar masinile cu 4*4 sa poata ajunge. ah, cu masina, pana la castelul Bran, max 5 minute si asta din cauza drumului. nu exista nimic amenajat pentru copii.

in concluzie, recomand vila iancului pentru un sfarsit de saptamana reusit.

Trimis de ochiverzi in 31.07.12 15:36:19
Validat / Publicat: 31.07.12 16:17:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 3186 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ochiverzi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ymca [31.07.12 23:09:37] »

Ma bucur ca ati avut un weekend reusit. Drumul de acces intr-adevar e dificil, dar am remarcat ca multe drumuri in Bran sunt inguste (o masina de pompieri nu cred ca incape).

ochiverzi [01.08.12 10:06:40] »

@ymca: da, a fost ok. multumesc din mai multe motive. si da, sigur pompierii nu incap. de altfel nu cred ca e placut ca pe acel drum sa se intalneasca 2 masini: una la urcare, alta la coborare sper ca si sejurul dvs. sa fi fost ok, o zi buna!

vila iancului [06.08.12 20:47:29] »

Multumim! Vila Iancului!

Va multumim pentru aprecierile facute! Dar...

ne pare rau ca, desi nota acordata vilei este mare, textual ati subliniat mai mult aspectele negative.

Este pentru prima oara cand primim referiri negative in ceea ce priveste curatenia din vila! In general suntem obisnuiti cu laude la acest capitol, chiar ne dam toata silinta in acest sens, dar nu negam faptul ca poate sa fi fost praf pe rafturile dulapului. Se poate intampla! Trebuie insa mentionat faptul ca vila are 3! trei! bucatarii plus foisorul care poate fi folosit si el ca o bucatarie.

In ceea ce priveste accesul, acel drum pietruit are doar 200 de m este perfect accesibil pentru marea majoritate a clientilor nostri care de altfel nu sunt suparati pe el pentru ca ii desparte de zgomotul, praful si agitatia de la strada principala. Tocmai pentru asta vin la noi: pentru liniste, aer curat si intimitate. Si era sa uit! Suntem la tara! E normal ca noaptea sa intre insecte in camera daca lasati geamul deschis si lumina aprinsa. Cu siguranta asa ceva se intampla si la oras!

Va mai asteptam pe la noi sa ne luam revansa...

Desi putine, va multumim si pentru aprecierile pozitive.

Vila Iancului!

NB vila iancului este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDE
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
ochiverzi [04.09.12 10:39:59] »

@vila iancului: Domnule/doamna Moja, am acordat nota mare si daca recititi review-ul cred ca e tocmai invers: sunt mentionate multe lucruri pozitive si, cred eu, mai putine negative.

nu am putut sa nu remarc ironia vis-a-vis de aspectul cu insectele. sa fiu clara: nu v-am reprosat-o dvs., ci noua ca nu am anticipat urmarile.

va doresc o zi frumoasa si multi turisti.

vila iancului [08.09.12 00:32:51] »

@ochiverzi: In cazul acesta, va multumim pentru aprecierile pozitive. Va doresc numai bine! Vila Iancului...

NB vila iancului este (sau a fost) reprezentant al unității

ochiverzi, vila iancului, ymca