ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2012
DIN: arad
ÎNSCRIS: 13.10.10
JUN-2012

A fost bine

Pentru ca anul trecut am fost la Nisipurile de Aur (vezi impresii) si a fost frumos, anul acesta ne-am hotarat sa mergem la Sunny Beach.

Am luat biletul deja din luna aprilie prin early booking.

Am plecat din Sinaia la ora 7 dimineata si am ajuns in Sunny Beach la ora 15.

Drumul de la Sinaia pana pe centura Bucurestiului l-am parcurs repede dar pe centura se circula bara la bara si am pierdut foarte mult timp. Am ales sa mergem pe la Giurgiu, Ruse, Shumen, Varna, Obzor, Sunny Beach. Drumul pana la Sunny Beach il stiam pederost de la review-ul lui @ionescunic. La pod am platit taxa 27 lei.Pe centura din Ruse la OMV am cumparat vigneta 10 leva, noi am avut pregatit euro dar nu s-a putut plati decat cu leva sau cu cardul. Leva nu am avut asa ca am platit cu cardul. Drumul a fost foarte obositor mai ales de la Obzor cand drumul era plin de serpentine.

Ajunsi in statiune (care este foarte mare) ne-am invartit un pic pana am gasit hotelul.

Hotelul Planeta se afla chiar in centrul statiunii. Noroc ca am studiat harta statiunii de acasa si am stiut ca este aproape de hotel Trakia pe care l-am observat din departare. Dupa hotel Trakia am virat la stanga si in spatele hotelului am mers tot drept pana am ajuns chiar la parcarea hotelului Planeta.

La hotel nu a fost loc de parcare liber dar baiatul care cara bagajele ne-a condus la parcarea hotelului Olymp care este langa hotelul Planeta. Parcarea era langa piscina hotelului Olymp si era pazita.A trebuit sa platim pentru parcare 60 leva si cum nu am avut decat euro a trebuit sa schimbam la schimbul valutar de la hotel Olymp cu 1.90 - 1 euro. Am primit doar un tichet pe care era trecut perioada si numarul masinii.

La receptie la hotel Planeta era o fata foarte draguta, stia engleza si in 2 minute ne-a dat cardul de la camera, ne-a pus bratarile si am primit un bilet cu programul de la restaurant si a barului de la piscina.

Am primit camera la etajul 6 cu vedere la mare.

Hotelul este foarte frumos, plin cu tablouri si oglinzi.

Camera era superba, foarte mare, cu mocheta pe jos, avea toate dotarile necesare. Baia este mare, cu vana, uscator de par, sampon si gel de dus in sticlute si in dozator. Pe balcon aveam o masuta, doua scaune, uscator pentru haine si o priveliste frumoasa.

Curatenie se facea in fiecare zi, schimbau si prosoapele zilnic pe care le lasau pe pat aranjate in diferite modele.

Restaurantul era foarte mare si se afla la etajul 1. La intrare in restaurant trebuia sa spui numarul camerei si se uitau dupa bratari. Terasa restaurantului era mare dar nu intotdeauna gaseai loc liber. Intr-o zi pe terasa mi-am lasat mancarea pe masa, am mers dupa servetele si la intoarcere am vazut cum un pescarus manca de zor din farfuria mea (nu lasati mancarea pe terasa nesupravegheata). Atatea feluri de mancare era ca nu exista sa nu gasesti ceva sa iti placa.

Am citit pe net ca hotelul are bancomat pe hol dar noi in prima zi nu l-am vazut. In apropiere era un Cazinou si de acolo am scos leva de pe card. Dupa aceea intr-o zi am vazut si bancomatul pe hol, dupa intrare pe partea stanga.

La barul de la piscina deobicei serveau doi baieti asa ca nu am stat mult la rand.

Nu stiu cum este cu ocupatul sezlongurilor la piscina pentru ca noi mergeam doar sa bem o cafea sau o bere si stateam pe margine unde erau mese si scaune la umbra.

Mai aveau la bar fanta, cola, apa, cappucino, lapte cu cacao toate de la dozator si bineinteles multe cockeiluri. La mine problema era ca sucurile si berea erau foarte reci, asa ca trebuia sa tin paharul la soare sa se incalzeasca.

Plaja era aproape. Loc ca sa stai pe prosop gaseai doar in spatele sezlongurilor.

Apa curata, calda, nu erau deloc alge in perioada in care am fost noi. In ultimele doua zile erau valuri foarte mari. Dupa ce m-am trezit de cateva ori sub apa mi-a pierit cheful de balaceala.

Am fost sa vizitam Nessebarul, am mers cu autobuzul pe care l-am luat din statia de autobuz nr. 9. O calatorie pana la Nessebar a costat 1 leva/persoana.

Ne-a placut hotelul, statiunea dar din pacate a fost prea putin 5 zile.

Trimis de geta10 in 30.07.12 23:06:34
Validat / Publicat: 31.07.12 08:49:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geta10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia mare, curata, eleganta

Visan125
    [31.07.12 10:07:59]

Re: foto P12, inclin sa cred ca din Sunny Beach nu se poate vedea Obzorul. Posibil sa fie Sveti Vlas sau Elenite.

geta10AUTOR REVIEW
    [31.07.12 10:21:44]

@savin512:

Da ai dreptate m-am incurcat!!!

nota webmaster: corectat in text explicativ poza, cf sesizarii lui savin (multumiri)

adryana
    [01.08.12 21:25:49]

f. frumoasa camera si restaurantul, deosebit de elegante iar despre plaja, jos palaria, felicitari pt. vacanta!

geta10AUTOR REVIEW
    [01.08.12 22:31:36]