ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2012
DIN: suceava
ÎNSCRIS: 23.04.12
JUL-2012

Mirific

Am ales Polichrono datorita acestui fantastic site in care gasesti o multime de informatii si te ajuta enorm cand e vorba sa te hotarasti unde iti vei face concediul. Si bineinteles gratie celor care impartasesc aici impresiile lor.

Deci sa incepem... am facut rezervari direct la Anatoli apartments (unde a fost nemaipomenit de bine, curat si exact ca in prezentare) nimic fake.

transportul printr-o agentie de turism.

Statiunea este micuta, totul e in centru si pe faleza. dar este de ajuns sa te plimbi seara prin statiune si sa admiri sau sa faci cumparaturi. Totul e deschis pana tarziu.

Mi-a placut enorm. O statiune linistita in sensul ca fiecare taverna sau restaurant avea muzica sa care nu te asurzea chiar si pe plaja muzica era placuta nu plecai obosit de atatea decibeli.

Apaaa o minune calda si curata. Doar nisipul e putin diferit in sensul ca e nisip cu pietricele mici nu este f fin. Plaja este ingusta incat nu trebuie sa treci printre zeci de persoane ca sa ajungi in apa. Poti sta pe prosop sau sezlong. Un sezlong pe toata ziua costa o bautura de la bar (trece fata si te intreaba si costa 3 euro- un frape (il recomand e super bun si cu gheata) sau o bere sau suc... Si daca plecati la amiaza in camera lasati sezlongurile ocupate cu prosop sau cersaf ca sa nu mai platiti din nou ptr el cand va intoarceti. LA 2 sezlonguri este si o umbrela la mijloc. La fel va lasati cersafurile pe plaja daca plecati la masa la amiaza. Le gasiti sigur!!! va puteti cumpara o umbrela de pe plaja costa 5,5 euro si o aveti si la anul...

Pe faleza trec mereu masini cu fructe si legume va recomand sa luati de la ei costa 1 euro kg. orice fruct. Sunt mai bune ca in supermarket. II veti auzi cand trec ca striga tare.

Acuma despre mancarica... se mananca bineeee si mult si te ingrasi. Eu m-am ingrasat 3 kg din pacate. Portii f mari la orice taverna pe plaja sau incentru. In centru cam cu 1-2 euro mai putin.

Tot meniul este la intrare in fiecare taverna in greaca si engleza. meniul este pe categorii de mancare, deci usor de vazut. Gasesti pe toate gusturile. Noi am mancat gratare cu cartofi prajiti si salata (6-7 euro), o pizza fff mare si buna la El kapitanos avea 40 cm diametru si afost superdeajuns ptr 3 persoane (11 euro). Se mananca f bine la aceasta taverna. Iar seara aici se canta la chitara muzica buna.

La Gyros planet iarasi plin mereu, am mancat de multe ori frigarui cu cartofi prajiti si carne pe deasupra ca la shaorma si o salata asortata ff buna si mare (10 euro pt 2 persoane) si la acest meniu primeai si 2 doze de suc.

Aici era Gyros la 2,30 euro un fel de shaorma. Te saturai si manca lumea la greu aici.

Iarasi f bine se mananca la o taverna cu un papagal din ala mare la intrare care atrage clientii. Am uita cum se cheama Aici am mancat caracatita f buna 10 euro de persoana.

Nu am mancat peste dar era lapreturi rezonabile.

In supermarketuri gasesti orice ca la noi. Apa e 6 sticle de 1,5 l la 1,25 E. Poti lua carne 6 ekg ceafa ca la noi ptr gratar. carbuni gasesti la 4 euro sacul. Cred ca fiecare vila-hotel are gratar afara. Am vazut ca predomina vilele tip pensiune putine sunt hotelurile mari, Toate sunt inconjurate de verdeata parca esti in paradis, . Peste tot sunt amabili si styiu cateva cuvinte si in romaneste si vb cu tine daca aud ca esti roman. Ah la multe taverne la sfarsit iti da ceva dulce din partea casei... Noi am mers la Anatoli apartments cu mic dejun inclus iar la amiaza de 3 ori am mancat in camera ca avea bucatarie utilata (am facut gratar) iar seara mereu in oras. A fost chiar prea multa mancare v-am spus ca m-am ingrasat. A fost relaxant, placut, lume amabila, cald, fara manele, vorbe urate, fara mizerie pe plaja (ma refer la sticle goale, pahare etc)

In concluzie mi-a parut asa rau ca saptamana a trecut asa repede. Recomand aceasta statiune din toata inima nu o sa regretati. La fel si locatia unde am stat noi. Am plecat cu parere de rau dar daca Dumnezeu ne tine sanatosi si cu bani (suntem bugetari) ne vom intoarce.

Daca doriti alte informatii va raspund cu placere. Ferice de voi cei care abia va incepeti vacanta.

Cu mult drag, lianna

Trimis de lianna in 29.07.12 21:58:54
Validat / Publicat: 29.07.12 22:39:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6532 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 pe plaja.

[29.07.12 22:29:21]

@lianna, bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo. Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare.

Insa ai grija te rog, referirile pozitive la agentiile de turism romanesti sunt interzise.

Fiind un review de tip calatorie, am retras notele acordate pentru cazare, servicii si masa. Daca ai timp te rog sa scrii un review separat despre hotel.

[30.07.12 08:46:55]

Melodia atasata se poate sterge/schimba!

adelino
[31.07.12 17:41:58]

O sa revenim cu mare drag

Doar cateva cuvinte as mai adauga la ceea ce a scris si povestit doamna Lianna

... e o statiune f. buna si indicata pt familiile cu copii,

- preturile sunt ok

- cine doreste zgomot si muzica... nu gaseste... si noua asta ne-a placut, am gasit lume buna, civilizata, oameni modesti (fara fite)

- recomandam aceasta statiune si Hotel Fanis care este super!!

nota webmaster: text incarcat initial ca articol distinct si mutat ulterior de noi aici

mihaochiana
[20.05.13 17:23:04]

@lianna: Ma bucur ca a fost cineva in aceasta locatie. Eu voi pleca pe 20 iulie si sper sa fiu la fel de incantata la intoarcere. In patul din bucatarie puteau dormi bine 2 persoane?

Noi mergem cu masina. Avem unde parca acolo? Ar trebui sa ne aducem provizii din tara sau putem lua de acolo orice? Ce nu trebuie ratat in zona?

Multumesc.

adelino
[05.07.13 08:36:50]

@mihaochiana: Buna ziua,

gasiti orice acolo, nu cumparati nimic de acasa.

Preturile sunt ca la noi... eu am fost in iunie si parca au trecut prea repede cele 10 zile.

E ok... noua ne-a placut.

adelino, mihaochiana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Polichrono: