ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2012
ÎNSCRIS: 26.07.12
JUN-2012

Un hotel ok

Am fost la Mesonghi Beach Hotel din Moraitika la sfarsitul lunii iunie, inceputul lui iulie 2012. Dupa o ora si un sfert de zburat cu avionul am ajuns in Corfu, am fost preluati imediat de autocarul agentiei si intr-o jumatate de ora maximum ram la hotel. Hotelul are mai multe corpuri. Noi si ceilalti romani am fost cazati in corpul Reaver Side. Am auzit ca nu este la fel de frumos ca in celelalte corpuri, dar nu am foarte multe de reprosat cazarii: camera destul de spatioasa, mobilier traditional grecesc, din lemn, balcon maricel, cu o vedere splendida la mare si la piscinele hotelului... baia era cam mica si nu avea cadita la dus, de faceam lac zilnic acolo... baia nu era renovata, dar totul functiona foarte bine, apa calda din belsug, curatenie impecabila!!! Cu toate astea, prosoapele erau albe-gri si aveau un miros de sapun de casa, motiv pentru care nu le-am folosit. Nu mirosea a igrasie, mucegai, etc, nu aveam insecte in camera, lenjeriile erau curate si schimbate la doua zile, se facea o curatenie exemplara in camera, deci nu am prea multe de reprosat. Plus ca nici nu am stat prea mult in camera. Aveam aer conditionat (pt prima data de cand am fost in Grecia a fost gratis), frigider, telefon.

Hotelul are mai multe piscine ffff frumoase, noi, bine intretinute si cu apa foarte curata. Nu mi-a convenit faptul ca barurile de langa piscine nu erau deschise, singurul bar deschis fiind in incinta coprului principal al hotelului. Si dupa ce strabateai toata curtea hotelului, care nu e deloc mica, dadeai de niste barmani de vreo 50 de ani, care semanau cu chelnerii de pe litoralul nostru din anii '80, care aveau niste fete acre de cereau pumni si care iti dadeau bere si suc in pahare de plastic de cafea. Da, ati citit bine, pahare transparente, mici, exact ca acelea de cafea!!! Si mai aveau si un afis in care te rugau politicos sa nu comanzi ma mult de doua pahare. Berea am auzit ca era buna, eu nefiind bautoare de asa ceva, dar sucurile erau super naspa. La dozator, ffff slab concetrate. Macar erau reci.

La capitolul masa, exceptand micul dejun care era execrabil dupa gustul meu (mezeluri de proasta calitate, cascaval prost, fasole, carnati, cafea slaba, apa-chioara, croissante tari), era super. Daca la micul dejun nu am fost decat de doua ori in 7 zile, pranzul si cina erau ffff bune. Absolut totul era bun, plus ca meniul era foarte variat. Servirea se facea in sistem bufet suedez, fiind un hotel all inclusive. In fiecare zi erau fripturi de peste, vita, pui, curcan, miel, iepure. Garnituri o gramada. Salate grecesti, midii, stridii, paste Barilla (stiu ca faceau reclama), desrturi traditionale, tzatziki, fructe proaspete, inghetata. Totul foarte bun, exact pe gustul meu. Nu vreau sa exagerez, dar mi-a placut mai mult decat la toate hotelurile de 5 stele din Turcia, unde nu preai ai ce sa reprosezi. Era cam naspa cu bauturile, ca trebuia sa stai la niste cozi foarte mari pt a lua de la bar ceva de baut.

Plaja hotelului era frumoasa, dar cu plata - 3 euro de persoana pe zi. Din pacate nu am putut face baie in mare pt ca in apa erau ffff multe alge care se incolaceau de picioare. Am inchiriqt insa masina si biciclete si am fost de cateva ori pe niste laje de vis, unde ne-am balacit ca lumea. In rest stateam la piscina. Pe plaja este si un bar, unde bauturile sunt incluse in sistemul all inclusive. Dar tot acolo e un restaurant cu plata.

De asemenea, la una dintre piscine erau si trei tobogane mari, unde trebuia sa platesti 3 euro pe zi. Eu am platit pt ca sunt nebuna dupa asa ceva;))

Tot la piscina era o echipa de divertisment foarte draguta, care ne chemau la aqua gim, concursuri de dans, de polo, etc.

Curtea hotelului arata foarte bine. Este imeeeeensa, plina de palmieri, trandafiri si cu foarte mult gazon, care era tuns si stropit in fiecare seara.

Mai mi-a placut si amplasarea hotelului, intre doua statiuni - Mesonghi si Moraitika. Mesonghi e un satuc, iar Moraitika este statiune in toata regula, cu multe magazine, taverne, vreo doua cluburi. In fiecare seara mergeam in Moraitika unde stateam pana noaptea tarziu.

Mergeam mereu in Moraitika pt ca la hotel, seara, nu era deschisa decat terasa din fata corpului central, unde se mai maimutarequ cei de la echipa de divertisment ca toate alea. Strainilor le placeau, aplaudau, dar noua chiar nu ne placea sa ne petrecem serile vazand francezi si nemti batrani si copii mici cum invatau sa danseze Makarena, Tchu Tcha Tcha sau Ai seu tu pego :)))

In concluzie un hotel chiar foarte ok pt cele 3 stele pe care le are! Daca pune termopane la toate camerele, mai schimba mobilierl pe ici pe colo si da drumul la toate barurile din hotel paoate fi catalogat lejer la 4 stele, daca nu chiar 5. Eh, personalul nu e chiar foarte amabil, dar nici obraznic... Merge, va spun pe cuvant!

Trimis de otiliacaloian in 26.07.12 15:05:01
Validat / Publicat: 26.07.12 16:09:44

VIZUALIZĂRI: 3587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (otiliacaloian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Clotilde
    [27.07.12 19:43:05]

Si daca cineva avea tupeul sa comande mai mult de doua pahare ce faceau grecii? Ma gandesc ca sotului meu atunci cand ii este sete, chiar nu se satura de bere din doua paharute mici de plastic.

Am vazut in pozele de pe site-ul hotelului ca sunt si niste cladiri mici, ca niste bungalouri. Se cazeaza turistii si acolo? Stii ceva despre conditiile din aceste cladiri mai mici?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

[27.07.12 20:13:26]

@Clotilde: Absolut toata lumea comanda la bar mai mult de 2 pahare Faceau barmanii o fatza mai acra si doar atat... Da, sunt si foarte multe bungalouri care par dragute. Un cuplu din Romania a fost cazat in bungalou pt ca nu mai erau locuri in Riverside. A doua zi insa au cerut sa fie mutati de acolo si li s-a dat o camera in Riverside. Am inteles de la ei ca aveau 2 camere mult mai mari decat in Riverside, dar ca mirosea urat. Tot de la ei stiu ca prindeau la Tv sute de posturi, comparativ cu televizoarele din Riverside unde se prind max 20 de posturi.

Nu stiu cat de urat mirosea in bungalouri, nu cred totusi ca daca ar fi lasat geamul deschis nu s-ar fi aerisit... erau si cam fitzosi turistii respectivi...

Clotilde
    [27.07.12 21:18:14]

@otiliacaloian, multumesc foarte mult pentru raspuns! Sper sa am norocul sa fiu cazata in Riverside.

In rest, am citit numai de bine pe aici despre hotel si cel putin conditiile de masa mi se par descrise la nivel de 4 stele. Nu stiu daca o sa ma descurc cu atatea baruri si sa ma lamuresc unde si cand am voie sa beau ca sa nu ma incurc cu cei de la UII. Dar...invatam din mers, n-avem incotro!

Multumesc inca o data pentru raspuns!

[28.07.12 07:00:45]

@Clotilde: Cu placere! Vacanta frumoasa!

monikutza
    [13.08.12 11:27:04]

nu am inteles piscinele cu topogane sunt cu plata la all inclusive... si cele de copii care au caracatita aceea?

multumesc

[13.08.12 12:54:08]

@monikutza: Da, toboganele pt adulti se plateau - 3 euro de persoana pe zi sau 10 euro tot sejurul. La fel se platesc si sezlongurile la plaja, 3 euro pe zi, cu toate ca este plaja hotelului, precum si wireless-ul (10 euro pt 3 ore, parca) si merge execrabil. Eu nu l-am putut folosi.

Asa cum am spus, hotelul este ok, nu foarte ok. Adica, chiar daca este all inclusice, nu uiti de grija banilor odta intrat oe poarta hotelului, asa cum e in Turcia... Eu am platit destul de putin si ma declar multumita de hotel.

Clotilde, monikutza, otiliacaloian
    Alte impresii din această RUBRICĂMessonghi Beach Resort: