ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 23.07.12
JUL-2012

Absolut beton !

Toti facem aceeasi greseala. Mergem intr-un loc, ne simtim bine si apoi ne reintoarcem la vietile noastre, multumiti ca am avut un week-end (sau concediu) reusit. Povestim (sau nu) prietenilor si apoi ne vedem de job-uri si probleme. Dar nu scriem impresii, mai ales cand ele sunt bune. Doamne fereste sa nu ne placa ceva, ca atunci umplem site-urile de profil cu review-uri negative. Dar cand suntem multumiti, pastram asta pentru noi. E in firea lucrurilor sa fie asa. Suntem facuti sa ne plangem cand nu ne place si sa lasam lucrurile cum sunt, cand totul e ok. Ei bine, am hotarat sa nu mai fac asta. Voi scrie despre toate locurile unde merg. Sa afle si altii daca e bine sau e rau. Si incep cu locul unde am fost in week-end-ul ce tocmai s-a incheiat: Ioana Hotels

Nou deschisa bucata de autostrada, Bucuresti-Ploiesti, mi-a inlesnit misiunea de a ajunge la Sinaia. Doua ore jumatate, intr-o Sambata dimineata. Destul de bine, nu? Poate o sa merg mai des pe Valea Prahovei. Cozile nesfarsite de pe DN1 erau motivul pentru care ajungeam acolo la fel de des ca Misiunea Apollo pe Luna. Si ca sa nu avem vorbe, la intoarcere am facut doua ore. Duminca la pranz. Sa fi avut eu noroc? Vedem. Ca voi mai merge.

Hotelul e pus foarte bine. Te tii dupa indicatorul de "telegondola" si n-ai cum sa-l ratezi. Cobori din masina si te loveste mirosul de nou, combinat cu cel de padure. Ah, uitasem sa precizez. Cobori din masina, dupa ce parchezi. Citeam un review anterior si cel care l-a scris se plangea de locurile de parcare. Poate o fi avut dreptate si asa era situatia cand a fost omul acolo. Dar, la ora asta. nu ai cum sa nu gasesti loc de parcare. Sunt nu mai putin de trei parcari, toate ale hotelului. Eu am binevoit chiar sa-mi mut masina, de la soare la umbra. Deci, erau pe alese locuri. Iar hotelul era full.

Nu stiu ce sa va povestesc despre camere. Pur si simplu nu ai ce sa reprosezi. Eu si nevasta-mea am stat intr-o dubla, la mansarda. Dar am avut ocazia si sa vad cum arata un apartament. Pentru ca acolo era cazata cumnata-mea (ei erau sot, sotie, doi copii si bunica). Ambele era absolut beton! Cine a mai stat intr-un hotel de cinci stele stie ce vreau sa zic. Apartamentul era pe trei nivele. Trei, da. Unul era living, altul era dormitor si ultimul era cel cu sauna si jacuzzi. Sa ma apuc acum sa povestesc despre cum aratau, e de prisos. Repet, exact cum trebuie sa arate la cinci stele. Si, pentru ca ai mei cumnati aveau si copii din dotare cu ei (baiat de 7 ani si fetita de 3), am vazut cum arata si locul de joaca pentru copii. Cu al sau Wii, din fata caruia trebuiau culesi, din cand in cand, copii.

Proprietarii Ioana Hotels detin si Stana Regala. E ceva de mers pana la Stana. Doar ca, cei cazati in hotel beneficiaza de transport gratuit, cu masinile hotelului. Dupa ce o sa mergeti pana acolo, o sa vedeti si de ce. Sunt vreo 5 km, dar toti pe drum destul de greu, forestier. Parca-i mai usor sa-l faci cu un 4x4 si sa mai bei si doua beri sus, nu? Sfatul meu: daca tineti vreo cura de slabire, sau ceva de genul asta, nu aveti ce cauta la Stana Regala!!! Nu am putut sa mancam tot ce ne-au dat oamenii aia. Efectiv nu aveai cum. Retineti ca noi eram 5 la masa. Am comandat un "platou gourmand" pe care nu l-am putut termina. Si nu pentru ca n-ar fi fost bun. Ci pentru ca nu aveai cum sa bagi atat in tine. Si inca ceva. Stana Regala este unul din putinele locuri din tara unde se mai serveste braga. Cunoscatorii vor aprecia. Sa va mai spun ca am mancat si laba de urs???

Mai vreau sa vorbesc si despre locul care m-a impresionat cel mai tare. Si acesta este resturantul de la Ioana Hotels. Pe numele lui, Forest Restaurant. De ce-i zice asa? Pentru ca este chiar in padure, la propriu. Si fara sa taie nimeni copacii. Ei sunt in restaurant, asa cum i-a lasat mama natura. Nu stiu cine a avut ideea, dar mie mi-a placut la nebunie. E greu sa descriu in cuvinte, dar oamenii astia au reusit sa faca un restautant de cinci stele in padure. Trebuie vazut. Am inteles ca fiecare week-end este tematic, la restaurant. Noi am nimerit in plin "sweet week-end". Doamne fereste! Dupa ce si cat mancasem la Stana Regala, m-am trezit inconjurat de zecile de feluri de dulciuri. A fost un chin. Pentru ca nu m-am putut abtine. Da, uitasem, dulciurile erau facute "in house". Eu, cel putin, n-am gasit nimic care sa semene a produs de cofetarie. Si cand credeam ca nimic nu ma mai poate impresiona, a inceput sa cante muzica. Live. Nu stiu cine este fata care canta acolo, dar are o voce dementiala. Nu exagerez cu absolut nimic. Fata aia te facea sa stai acolo si sa vrei sa nu mai pleci niciodata. Sper din toata inima s-o regasesc cand ma voi intoarce.

Trimis de mihai vasilescu in 23.07.12 12:07:27
Validat / Publicat: 23.07.12 13:23:44

VIZUALIZĂRI: 3294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai vasilescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din Forest Restaurant. Poza facuta cu telefonul.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 EUR pe cameră

[23.07.12 13:24:09]

@mihai vasilescu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

mihai vasilescuAUTOR REVIEW
    [23.07.12 13:34:12]

@webmaster0: Bine v-am gasit! Sper sa fie cat mai multi care sa faca la fel.

mihai vasilescu
    Alte impresii din această RUBRICĂIoana Hotel: