ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2012
DIN: Hațeg
ÎNSCRIS: 22.07.12
JUL-2012

Superba coastă dalmată și perla ei, Makarska

Salutare! Ca și destinație pentru concediul de anul acesta am ales stațiunea Makarska. Din ce am citit înainte de a pleca, am înțeles că Makarska e cea mai potrivită destinație pentru tineri de pe coasta dalmată, iar noi fiind un cuplu de tineri căsătoriți, ne-am hotărât să ne rezervăm o cameră la un hotel de 4* pentru 9 nopți, cu demipensiune.

În dimineața zilei de 6 iulie 2012 am plecat cu mașina din Hațeg înspre însorita Dalmație. Traseul ales și urmat a fost următorul: Hațeg-Caransebeș-Reșița-Gătaia-Stamora-Moravița-Vârșeț-Belgrad-Zagreb-Karlovac. La Zagreb ne-am oprit să vizităm orașul, iar la Karlovac am înnoptat, pentru ca a doua zi să putem vizita Parcul Național Plitvice și orașul Zadar. Traseul de a doua zi a fost următorul: Karlovac-Plitvice-Korenica-Udbina-Zadar și după ce am vizitat orașul Zadar ne-am deplasat direct la Makarska, unde am ajuns în jur de ora 17:00 și ne-am cazat. După cină am ieșit la plimbare prin stațiune. Cu această ocazie ne-am făcut o primă impresie despre stațiune.

Makarska este un oraș situat pe coasta Mării Adriatice și este centrul Rivierei Makarska. Stațiunea este mare, dispune atât de hoteluri de capacitate mare (Meteor, Park, Dalmacija, Osejava), cât și de multiple vile, pensiuni și apartamente în care turiștii se pot caza. Makarska este localizată între muntele Biokovo, pe de o parte și marea Adriatică, pe de cealată parte, vecinătatea muntelui cu marea creând un peisaj superb.

Plaja din Makarska se numește Donja Luka, deține distincția Steagul Albastru (Blue Flag), este cu pietricele, iar pentru a intra în mare am avut nevoie de papuci speciali pentru a nu ne răni în pietre. Marea este curată, liniștită, fară valuri, atât de limpede încât puteam zări peștișorii înnotând pe fundul apei. Pe plajă se pot închiria șezlonguri cu 30 kuna/șezlong/zi. Dușurile ni s-au părut cam rare. Ca și la noi, pe plajă vin vânzători ambulanți cu porumb fiert (cucuruz), gogoși (krafne) și de asemenea fructe (un vânzător venea împingând o barcă plină cu fructe, anunțându-și sosirea printr-un clopoțel). Deși era foarte multă lume, plaja nu a părut niciodată aglomerată. Dacă vroiam umbră ne mutam înspre faleza, unde pinii crescuți special, creau o barieră pentru razele soarelui.

De-a lungul mării, stațiunea este străbătută de o promenadă, pe marginea căreia se află multe restaurante, cafenele, baruri, bazarul cu buticuri în care se vând suveniruri (săculeți de lavandă, produse de artizanat, ulei de lavandă, etc.), dar și haine pentru plajă. De asemenea există și un spațiu amenajat pentru copii. Plimbându-ne de-a lungul promenadei, am descoperit și portul, unde acostează tot felul de ambarcațiuni, unele de lux, altele care organizează excursii în insulele Hvar, Brac și Korcula, fish picnic.

Centrul stațiunii este reprezentat de o piață în care se află Biserica Sf. Marcu. Aproape de biserică se găsește o piață de legume și fructe. Din piața cu biserica pornesc o serie de străduțe pe care ne-am plimbat admirând casele din piatră și vegetația tipic mediteraneană (palmieri, măslini, smochini și leandrii). Seara aceste străzi se animă, barurile și terasele fiind pline de turiști.

Pe lângă biserica din centrul orașului, în Makarska se mai pot vizita o mănăstire franciscană și un muzeu al scoicilor, situat lângă mănăstirea franciscană, farul din Makarska.

În ceea ce privește mâncarea, noi având regim de masă demipensiune, doar prânzul l-am luat la restaurante în stațiune. Micul dejun de la hotel a fost satisfăcător, fiind bogat și variat, dar cina a fost sub așteptări. La restaurantele din stațiune mâncarea ni s-a părut a fi puțin scumpă, dar a fost foarte bună și porțiile erau mari. Noi am mâncat în special pește și fructe de mare pentru că ne-am dorit foarte mult încă de când am plecat din țară să încercam aceste specialități.

Din cele 10 zile petrecute în Makarska, la plaja am petrecut 4 zile, într-una din zile am vizitat orașele Omis, Trogir, Split și ruinele orașului roman Salona, în altă zi am vizitat orașul Dubrovnik, iar în altă zi am mers în croazieră în insula Hvar, orașelul Jelsa și insula Brac, orășeul Bol cu renumita plaja Zlatni Rat.

În croazieră am mers cu vasul M/Y Calypso, dar nu recomandăm nimănui o croazieră cu acest vas. Mai bine mergeți cu alte vase gen Voga, Viganj. Am plătit 250 de kuna de persoană. Croaziera a durat de la 8 a. m. la 6 p. m. și a avut inclusă o masă la alegere între pește și pui. Însă serviciile au lăsat de dorit. Echipajul a fost neprietenos și chiar uneori grosolan, în special doamna care făcea pe ghidul și colegul ei care era un fel de barman/ospătar/bucătar/ghid. Peștele a fost servit cu varză, fară ulei, fără oțet, o felie de pâine și la alegere un pahar de apă colorată portocaliu sau un pahar de vin înmulțit bine cu apă. În plus a trebuit să stăm la coadă 30-40 de minute pentru a primi mâncarea, iar apoi să mâncăm repede, pentru că urma să coborâm la Bol. În concluzie, mai bine vă informați și abia după aceea alegeți cu ce vas să mergeți în croazieră. Insulele merită oricum văzute.

Peninsula pe care se află farul din Makarska se numește Sveti Petar (Sf. Petru), care este acoperită de o pădure de pini, iar la țărmul mării cresc plante din genul Agave. Pentru doritori există și un loc pe peninsula Sf. Petru, după far, unde se practică nudismul. De asemenea înainte de a ajunge la far, există un centru de închiriat hidrobiciclete, ski-jet, inițiere în parasailing.

Din Makarska se poate urca, chiar și cu mașina, până pe muntele Biokovo, dar noi nu am făcut acest lucru. Poate data viitoare.

În altă ordine de idei, vreau să precizez faptul că, nu doar în Makarska, ci peste tot unde am fost în Croația, oamenii sunt foarte civilizați, deschiși și peste tot este curat și îngrijit. Drumurile sunt impecabile, iar pe autostradă se circulă excelent. Vrem să menționăm în special drumul D8 dintre Brela și Dubrovnik, drumul de coastă, care face din șofat o încântare.

La nicio vamă nu au fost probleme și s-a mers foarte rapid, cu excepția vămii dintre Bosnia și Herțegovina și Croația, pe drumul dintre Neum și Dubrovnik, unde am așteptat aproximativ o oră, fiind coada destul de mare. O să revenim într-un alt review cu date referitoare la prețuri, taxe de autostradă, moneda croată (kuna), etc.

Ca și concluzie, vrem să vă spunem că ne-am îndrăgostit de Dalmația, de litoralul și orașele de pe coasta Mării Adriatice, iar despre Makarska putem spune doar că o să revenim cu siguranță.

Trimis de fvpmed in 23.07.12 00:14:40
Validat / Publicat: 23.07.12 09:34:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 13767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fvpmed); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Vedere de la balconul hotelului

webmaster [23.07.12 06:11:01] »

@fvpmed: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Fiind un review de tip calatorie, am retras notele acordate pentru cazare, servicii si masa. Sper sa iti faci timp sa ne scrii separat si despre hotelul la care ai fost cazat.

amero [23.07.12 09:41:55] »

felicitari, un debut frumos, P12 superba

astept cu interes rew despre hotel

danutza [23.07.12 15:15:51] »

Foarte util review-ul mai ales prin prisma faptului ca nu sunt foarte multe din aceasta zona/regiune. Vrem si noi sa mergem pe coasta Adriaticii anul viitor, impreuna cu copilul nostru si chiar ne gandeam la sursele de documentare

fvpmed [25.07.12 20:48:08] »

@amero: Mulțumesc frumos pentru încurajare. Am scris și review-ul despre hotel. Și mie îmi place poza 12.

fvpmed [25.07.12 20:52:49] »

@danutza: Vă stau la dispoziție dacă aveți nevoie de informații.

amero, danutza, fvpmed
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Makarska şi muntele Biokovo: