ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2012
DIN: tg jiu
ÎNSCRIS: 22.07.12
JUL-2012

Inedit

Toata Turcia mi s-a parut inedita.

Incepand cu faptul ca pe sub mese se gaseau pisici, continuand cu tocmeala la cumparaturi, bazarul unde se aflau amestecate produse alimentare cu produse nealimentare si unde fiecare vanzator striga cat putea de tare, pestisorii din mare care te ciupeau, caldura atat de mare incat la ora pranzului nu se puteai ajunge descult la mare pentru ca nisipul ardea atat de tare incat facea rani in talpi, totul este inedit.

Hotelul Kervansaray este un hotel foarte mare. Ca orice lucru foarte mare, este lipsit de intimitate. Parca te aflai cazat la metrou.

Masa excelenta. Practic nu aveai timpul fizic sa gusti toate mancarurile si toate foarte gustoase. La capitolul prajituri, nu am intalnit pana in prezent o gama atat de variata la niciun hotel. Mesele se debarasau repede, chelnerii cam carcotasi la bautura. Poate de teama sa nu se imbete si sa faca prostii. Imbracati impecabil, curat, zambitori. Nota 10.

Camerele curate, dar cam sumbre. Poate din cauza dusumelei inchise la culoare. Baile curate, prosoape curate, lenjerie curata. Nu-mi placea faptul ca se apucau de curatenie in jurul pranzului cand lumea se retragea la racoare si la somn. Dar a doua zi am aflat ca trebuia sa pun pe clanta cartonul cu rosu la vedere, care insemna interzis. Cand am invatat smecheria asta, nu m-a mai deranjat nimeni din somn, si am gasit curat cand am venit de la masa de pranz. Nota 10.

Piscinele curate dar seslongurile nu au saltelute ceea ce la fac incomode. Animatorii se straduiesc sa creeze buna dispozitie, si chiar reusesc daca nu esti carcotas. Mai casti gura la ei, mai bei un suc, trece timpul mai usor. Aceiasi animatori sunt si seara la spectacol. Datorita multutudinii de natii care se strang acolo, spectacolele sunt bazate mai mult pe gestica decat pe vorbire. In aceste conditii fac si ei ce pot, au si glume bune, si puerile, si scarboase, vorba aceea ”nu trageti in pianist, face si el ce poate! ”. Nota 10 pentru efortul echipei de animatie.

Marea superba! Limpede, limpede, limpede! Si calda! Ceea ce deranjeaza sunt niste pestisori care uneori ciupesc. Totusi daca te indepartezi de mal, care oricum este format din pietricele si ajungi la nisip, scapi si de pestisorii cei obraznici. la plaja hotelul are amenajat un loc unde de asemenea poti servi masa sau bauturi. De la plaja sunt construite pontoane unde de asemenea poti face plaja. Plaja cu tot ce o inconjoara, nota 10.

Excursii:

Orasul Kaleici destul de sters. Sunt cateva monumente dar nespectaculase. ”Poarta lui Adrian” este chiar o poarta si atat seamana cu ”Poarta Sarutului”, ”Turnul cu ceas” un turn asa cum se afla si la noi in Sibiu, Timisoara, Brasov, etc. Totusi daca tot ai batut drumul pana in Antalya merge sa pierzi o ora doua ca sa vezi si aceste lucruri. Eu nu am avut ghid asa ca poate ar fi fost mai interesant daca aflat ce semnificatie au aceste monumente. Nota 8

Pamukkale SUPERB!!!

Recomand tuturor! Totul, totul plus orasul vechi Hieropolis S U P E R B! si GHIDA Maria care ne-a dat explicatii despe absolut orice: cultura, isorie, geografie, religie, supersititii, religie, arta culinara, tot ce spunea era interesant. si foarte culta. Nota 10+ (plus este pentru ghida)

Bazarul din piata?! Tiganie curata. Totusi merita vazut pentru inedit. N-am mai vazut asa ceva. Fructe, sosete insirate precum perdelele, mirodeni, esarfe, seminte, tricouri, branzeturi, ochelari, sucuri, inghetate toate amestecate la gramada si fiecare strigand cat il tinea bojogii. Vanzatori pe masa, copii pe sub masa, pisici, vanzatori ambulanti de sucuri aflate in carucioare cu gheata, ce sa mai vorbim BAZAR! Si totul de ”firma” ha, ha, ha! Asa spuneau ei. Intr-adevar orice papuc oribil era ori Dolce &Gabana ori Coco Chanel, ori Armani, nimic pe care sa scrie made in Turki. Pacat! Au si marfuri bine.

Totusi langa hotel se afla bazaruri cu magazine dotate cu er conditionat, curate, fiecare cu specificul lui. Nu mai este nebunia din piata, dar tocmeala este aceeasi. Este enervat faptul ca pentru orice, absolut orice, trebuie sa te tocmesti. Regula este ceri jumatate din pretul initial. In final se ajunge cam la 3/4 din pretul cerut de vanzator.

Trimis de crass in 22.07.12 14:13:16
Validat / Publicat: 23.07.12 20:24:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.12 15:24:45]

Ne poti spune ce legatura este intre tine si @nelu nicu, autorul impresiilor de aici?

Pana la lamurirea acestui aspect, reviewul este suspendat.

crassAUTOR REVIEW
[22.07.12 19:18:08]

@webmaster: ”nelu nicu” este sotul meu, dar fiecare are parerea lui. Mie mi-a pacut Antalya, lui nu prea. Dupa cum am spus si in articol totul mi s-a parut inedit si pentru acest inedit merita ca Antalya sa fie vizitata. Mi s-a parut corect sa accentuez partile bune pe care sotul nu le-a apreciat.

-Mie mi-a placut prestatia personalului, lui nu.

-Mie mi-a placut bazarul fiind un obiectiv pe care nu l-am mai vazut niciodata. Lui nu!

- Mi-au placut magazinele

- Mi-a placut mancare

Este vreo problema?

[23.07.12 09:32:13]

Conform regulamentului nu se accepta 2 impresii scrise de aceeasi familie la aceelasi hotel dar fiind situatia mai speciala in care sotul nu recomanda hotelul iar sotia are o cu totul alta parere am hotarat sa-l publicam ca si exceptie de la regula.

Celalat review il puteti citi aici

[23.07.12 20:24:06]

Mutat la Kervansaray 1 Lara.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.07.12 23:01:21]

Eu am incredere in femei, asa ca o sa cred acest review, nu al sotului tau

crass
Alte impresii din această RUBRICĂNirvana Cosmopolitan Resort (ex Kervansaray Lara) :