ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2012
ÎNSCRIS: 22.07.12
JUL-2012

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Furt in vacanta la hotel Planeta

Vara asta, in perioada 07-14 iul 2012 am fost in concendiu “All Inclusiv” la Hotel Planeta din Sunny Beach -Bulgaria. S-a dovedit a fi cea mai proasta alegere.

Inca din parcare au inceput problemele noastre, in fata hotelului sunt max. 20 locuri de parcare, desi erau cateva locuri libere paznicul nu ne-a lasat sa intram cu masinile decat dupa ce i-am dat o spaga de 10 leva de masina.

La receptie am ajuns in jurul orei 13:00. Pana la ora 14:00, cand se face check in-ul, nu ne-a bagat nimeni in seama, nu am primit nici macar un pahar de apa. La 14:30 am fost cazati, si ni s-a spus ca parcarea pe zi este de 10 leva/masina.

In camera am gasit urmatorul program: Mic dejun: 7:30-10:00, Pranz: 12:00-14:00, Snack-ul: 16:00-17:00 (pizza), Cina: 18:00-21:00. Meniul a fost acelasi in fiecare zi, la toate mesele. Fructele constau in portocale trecute si mere, uneori nectarine pentru cine apuca. Prajituri acelasi fel, difera culoarea glazurii de deasupra, azi verde cu rosu, maine galbena cu mov. Suc la dozator facut din coloranti imposibil de baut, eu am baut zeama de la compot de fructe. Inghetata, consta intr-un fel de lapte congelat, preparat de ei. Era o singura cutie la care se forma o coada…, cand se termina, alta nu se mai aducea, spuneau ca nu mai au. Lipseau cu desavarsire alune, migdale, seminte, curmale-ca la alte hoteluri cu regim All Inclusiv.

Ospatarii nu vorbesc engleza, sunt murdari, unul avea un bandaj la mana, pe care nu l-a schimbat o saptamana, era un jegos, se uita urat la tine pe banii tai, plimbau carucioarele cu mancare stransa de la mese printre noi care serveam masa, ti se face scarba. Intr-o zi am iesit cu un mar in mana din restaurant, logic vroiam sa-l mananc mai tarziu, mi l-a smuls din mana fata de la intrare justificand ca seful de sala e in control si nu da voie. Am zis pentru prima data”hotul striga hotul”.

La piscina alta distractie: este foarte mica, sezlongurile ocupate cu prosoape de seara, si nimeni din hotel nu lua atitudine sa le stranga, a. i. cei ce nu stau la piscina sa nu isi rezerve locul degeaba.

Langa piscine era singurul bar unde puteai servi bauturi gratis. La care se sta la o coada groaznica, 15-20 de personae pentru-suc la dozator: cola si sprite, vermut a 5 a mana, tuica, cafea si capucino. Totul servit de o singura pesoana, inclusiv apa plata tot de acolo cereai, nu exista nici un dozator de apa in tot hotelul de unde sa ne servim singuri, totul servit de ei. Noi am renuntat la astea, am facut baie in mare, am stat pe cearsaf, sezlongul era 8 leva/buc si umbrela 8leva/buc. Apa, bere, suc si inghetata ne-am cumparat singuri de pe plaja.

Apa marii excelenta in aceasta perioada, am facut multe bai, in primele 2 zile au fost alge, mai apoi s-a limpezit si a fost super ok.

Camera de hotel ok, mare, spatioasa, zilnic ne schimbau prosoapele in camera, dar la ce folos daca cameristele sunt hoate. Am avut la noi verighetele, inelul de logodna si o pereche de cercei de aur, pe care ii tineam intr-o caseta de bijuterii din lemn pe deasupra punanad alte bijuterii facute manual, pe care am pus-o intr-o gentuta cu fermoar, pe masa din fata oglinzii. Le-am lasat din prima zi, urmand ca la plecare sa le punem pe degete. In fiecare zi imi puneam o pereche de cercei lucrati manual, fara mare valoare, si verificam verighetele.

In dimineata cand am plecat am descoperit ca lipseste verigheta sotului meu, care avea in jur de 7 grame de aur. Am anuntat la receptie, au venit cameristele cu sefa lor, au incercat sa de-a vina pe noi ca poate am pierdut-o pe plaja, nu stia engleza foarte bine, am mers la managerul hotelului si i-am spus ce s-a intamplat, ca bijuteriile erau acolo cu o zi inainte de plecare le verificasem, si in ziua plecarii nu mai era.

Ce raspuns am primit: Hotelul nu isi asuma raspunderea pentru obiectele pierdute daca nu se tin in seif, pentru care trebuia sa platim 5 leva /zi. Ne spunea ca nu s-a mai intamplat asa ceva in hortelul lor, venind acasa si citind pe site-ul “am fost acolo” aflam ca in aceasi perioada cu noi mai a disparut cuiva o crema de protectie pentru un copil bolnav in valoare de 170 ron. Am cerut un raport cu cine a intrat in camera noastra si la ce ore, ei vad cu ce cheie s-a intrat in camera, daca a intrat camerista sau noi. Ni s-a promis ca ni-l trimite pe e-mail luni (sambata am plecat de acolo). Nici pana azi, dumica-dupa o saptamana, nu l-am primit. Sotul meu le-a spus ca vom avea grija sa postam pe toate site-urile din Romania, aceasta intamplare, a fost foarte revoltat managerul zicand ca nu trebuie implicat numele hotelului. Dar pana atunci nici nu s-a sinchisit sa faca o ancheta interna.

Concluzia: Bulgarii sunt cei mai mari hoti, da, mai mari ca noi romanii. Mai ales la hotel Planeta, care are patron un bulgar. Am vazut cum la receptie au scos lipsa prosoape, la 3 familii de romani si o familie de musulmani. Romanii au platit 300 ron pentru 3 prosoape. FERITI-VA DE HOTEL PLANETA. Va recomand Hotel Iberostar.

Trimis de ionutz_soccer in 22.07.12 12:25:23
Validat / Publicat: 22.07.12 13:30:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: ALBENA-Hotel Laguna Garden, SUNNY BEACH-Hotel Iberostar

VIZUALIZĂRI: 3091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionutz_soccer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.12 13:30:28]

@ionutz_soccer: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

rodica73
    [22.07.12 14:19:20]

Si eu recomand Iberostar! Sunt inca aici si nu am avut astfel de probleme!

geta10
    [23.07.12 09:41:36]

Noi am fost in luna iunie la acest hotel dar nu a trebuit sa platim pt. seif. Ma mir ca in luna iulie a fost cu plata?

Iar la plecare nimeni nu a venit sa ne controleze camera, asa cum se procedeaza de exemplu la noi pe litoral.

ionutz_soccerAUTOR REVIEW
    [24.07.12 20:52:50]

@geta10: Era afisat la receptie ca seiful se plateste, 5 leva/zi. Intradevar nu a venit nimeni sa preia camera, dar un alt cuplu cu care eram la mare a asteptat, pana ce receptionarea a primit ok-ul cameristei, abia mai apoi au primit check-out-ul. Concluzia: Noi nu vom mai lua bijuterii de valoare cu noi in nici o excursie, indiferent de hotel, ne-a fost destul. Cine vrea sa retina, f. bine cine nu...

geta10, ionutz_soccer, rodica73
    Alte impresii din această RUBRICĂPlaneta Hotel: