ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2009
JUL-2009

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Prima Life Imperial Park - O mare dezamagire

Statiunea Yasmine Hammamet, este o statiune extraordinara, cu multe hoteluri deosebite ca si arhitectura. Din pacate, eu am ales unul nu prea grozav, dar cu un nume tare pompos: Prima Life Imperial Park.

Desi am citit si alte review-uri negative privind acest hotel, ele nu au fost prea multe, ca sa imi pot face o parere concludenta despre acest hotel. Ma bucur mult ca nu am luat si copiii cu noi in excursie, pentru ca nu stiu ce as fi putut sa le dau de mancare. Sa nu mai vorbim de igiena. Cand ne apropiam de restaurant ni se intorcea stomacul, datorita mirosurilor emanate. Farfuriile erau cu urme de mancare vizibile, iar sortimentele de la masa... , cu greu puteai alege ceva, nici chiar salate. Am mancat in schimb ceva masline, sfecla rosie, varza era uneori comestibila, alteori era amara, ceva cartofi (uneori erau 3 feluri de cartofi si ne puneam din fiecare). Mancarea era compusa majoritatea din macaroane, spaghetti, cus cus nu prea comestibile deoarece erau facute cu ceva pasta de ardei iute. Nu am murit de foame, dar nici nu am mancat bine. Am mancat in alte locuri la 2 stele o mancare cu mult mai variata si mai buna fata de cea de aici de la 4 stele. Fructele erau mai bune: caise coapte, piersici, pepene, desi cel galben nu era intotdeauna copt. Prajiturile erau de asemenea bune. Aveam sucuri din sticle la 1, 5l Fanta, Cola, Sprite. La pranz cel care servea bautura era uneori dezbracat pana la brau, cu o fustita specifica locului si cu o peruca pe cap si turna foarte haotic in pahare. La servicii de 4 stele. Ca sa nu mai vorbim ca desi aveam all inclusive, nu se deranjau sa ne serveasca, stand de povesti cate 3 chelneri si abia catadicsind sa ne serveasca. Cafeaua era foarte rea, chiar si cu lapte nu se prea putea bea. Sucurile si berea erau ok.

Marea Mediterana este foarte deosebita, are o culoare turcoaz, iar nisipul este ca o faina, este foarte fin si alb. Merita vazute.

Tunisia este o tara frumoasa, dar din pacate nu este ingrijita. Cladirile construite sunt deosebite, hotelurile au un aspect exterior tare curat si ingrijit. Din pacate sunt ambalaje aruncate peste tot, inclusiv in apropierea capitalei, printre rondurile de flori. In Turcia am fost de 3 ori cu masina, am coborat 700 km, dar nu am vazut nicaieri mizeria pe care am vazut-o in Tunisia. Pe marginea autostrazii in Turcia, erau persoane care adunau ambalajele in saci.

In Tunisia sunt curate statiunile si atat.

Am vizitat Cartagina care este foarte interesanta. Capitala, Tunis este foarte aglomerata si plina de comercianti care trag de tine din toate partile, cu strazi nu prea curate. Am fost de asemenea in Sidi Bou Said, care este un orasel interesant, cu case zugravite numai in alb si albastru si in statiunea Hammamet, unde este orasul vechi, cu o Medina deosebita (cetate fort).

Serviciile hotelului sunt foarte slabe, seara baietii de la bar care ne serveau erau de multe ori beti. Animatia era formata din baieti care dansau cu domnisoarele sau doamnele.

In Tunisia trebuie sa dai baccis peste tot, este legal si uneori chiar obligatoriu. De fiecare data cand schimbam euro primeam mai putin cu un dinar sau doi (1 dinar=2, 3 lei), ca si pe terase, unde primeai rest mai putin decat trebuia. Te simteai facut prost in fata, parca nu stiai sa socotesti restul datorat.

Cand am vorbit cu baietii de la Kartago (extraordinari ca si ghizi, cunosteau foarte multa istorie si multe obiceiuri din tara, nota 10 pentru acestia, ne-au spus ca in turul hotelurilor ei nu servesc masa la Prima Life deoarece se stie ca e mancarea foarte rea, dar nu se scoate hotelul din catalog deoarece la pretul care il are se vand biletele singure. Hotelul era plin de est europeni, deci agentiile serioase din alte tari "civilizate" nu trimit clienti care sa fie nemultumiti de servicii.

Toboganele de la hotel functioneaza doar de la 10 la 12, ulterior mai aveam 2 ore dupa amiaza.

Sejurul este de 6 zile, iar daca faci excursia in Sahara mai pierzi 2 zile, pe care le-ai platit de fapt.

Din grupul de romani vreo 20 de persoane, nu a fost nimeni multumit, de asemenea grupul maghiar a fost tare nemultumit de servicii si mancare.

A fost o experienta placuta, [dar] pe care nu mai am de gand sa o repet.

Trimis de gabriela maria in 30.07.09 20:01:55

VIZUALIZĂRI: 2762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabriela maria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPrima Life Imperial Park:

• pagină generată în 0.038742065429688 sec