ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2012
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Recomandat

Am fost cazat in acest hotel 3 nopti in luna iulie 2012. Hotelul este in stil otoman cu camere nu foarte mari dar decente ca spatiu, vedere exceptionala asupra Istanbulului.

Curatenie exemplara si atentie la detalii. Micul dejun inclus, acceptabil. In hotel nu erau cazati romani in acel moment, dar ulterior am vazut masini de Romania in parcare, desi nu m-am intalnit cu nici un roman. Este si greu, pentru ca cine vine acolo nu prea sta in hotel.

Ai ce vizita si pe unde umbla. Din acest punct de vedere hotelul este plasat strategic. Adica marele bazar este la 300 - 400 de metri, in apropiere sunt piata Sultanahmet, Moschea Abastra si mai toate cele. O gramada de terase si cafenele dar si strada celebra pentru magazinele sale.

Calitatea serviciilor la hotel exceptionala. Vederea de pe terasa hotelului unde se serveste masa este fara cuvinte, nici chiar camera foto sau video nu o poate reproduce in totalitate.

Hotelul desi are doar 4 stele, este mult peste pretentiile de 5 stele ale altor hoteluri gen Vista Hill (ex. Onura) - Kusadasi.

Era sa uit un detaliu extrem de important. Hotelul are propria parcare, evident gratuita pentru clienti. Lucru care este foarte important, asta o sa vedeti dupa ce ajungeti acolo. Strazile sunt destul de inguste, multe din ele fiind cu sens unic. GPS-ul m-a dus in spatele hotelului pe o strada blocata (cu un ghiveci de flori !!!! ) care era chiar a hotelului si care dadea in parcare prin spate. Am lasat masina si dupa a venit imediat de la receptie au mutat ghiveciul ca sa trec. Este destul de complicat deoarece daca vroiam sa o iau inapoi fiind strazi cu sens unic ma indepartam de hotel si ar fi trebuit sa ocolesc destul de mult.

Daca sunt solicitari o sa revin cu placere cu detalii despre acest hotel, asta evident daca le stiu...

Trimis de marius71a in 21.07.12 21:35:44
Validat / Publicat: 22.07.12 13:39:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Canakkale

VIZUALIZĂRI: 2705 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius71a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa Restaurant
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.85 EUR pe cameră

MCM
    [22.07.12 16:16:32]

Frumoasa priveliste. Ceva fotos cu baia? Rezervarea camerei cum ai facut-o?

[22.07.12 23:03:51]

Cu baia nu mi-a trecut prin cap sa fac poze. Era ok, cada cu dus si usi ca la cabina de dus, wc, ghiuveta, destul de inghesuita totusi, dar extrem de curata.

Rezervarea fiind facuta pentru tranzit, ma intorceam de la Kusadasi, am facut-o pe booking. (scuze daca nu trebuia sa spun nume de situri).

Pentru Kusadasi am facut rezervarea online la o firma de turism din Romania. Cunoscuta.

MCM
    [22.07.12 23:20:22]

@marius71a: multumesc, este ok

[26.07.12 09:29:03]

Camerele au balcon?

[26.07.12 10:56:14]

@llia: Nu, este o constructie ciudata. Exista usa ca la balcon, dar nu se iese decat foarte putin, este mai mult un geam, dar mare. O poti vedea in pozele nr 9 si 12 incarcate de mine.

In schimb este un termopan dublu, ceea ce face ca odata inchisa usa (geamul) sa nu se mai auda nimic de afara. Foarte important, daca vrei sa dormi. Hotelul nu este chiar pe strada principala, dar regulat se aude chemarea la rugaciune de la moscheile din zona. Si crede-ma sunt destule.

[27.07.12 11:05:08]

@marius71a: ei, cat sa scoti afara mana cu tigarea...

multumesc!

[27.07.12 22:18:00]

@llia: Din cate stiu camera era pentru nefumatori. Asa am solicitat la rezervare. Avea si detectoare de fum. Nu stiu daca erau si altfel de camere, cu balcon mai mare. Stiu ca aveau parca si ceva apartamente, mai scumpe. Oricum in hotel era lume buna iar in restaurant se vorbea engleza si franceza.

[16.08.12 12:39:45]

@marius71a: Acum, dupa ce am fost cazata la acest hotel, pot spune ca ai avut dreptate intru-totul cu descrierea facuta. Pot adauga faptul ca designul otoman al camerelor este fascinant de-a dreptul!

Eu eram interesata de balcon pentru ca sotul meu este fumator si era un detaliu important. Da, camerele nu sunt de fumatori, dar se poate deschide usa de la asa zisul balcon si se poate fuma lejer. In camera oricum, exista scrumiera dar si detector de fum. Ceea ce indica foarte clar unde se poate fuma...

Ai avut dreptate si cu faptul ca se ajunge cam greu, cu GPS evident, datorita stradutelor inguste si foarte aglomerate.

Ce as mai putea adauga este faptul ca desi sunt peste 800 de canale tv, exista numai TVR International - ca si post romanesc, dar si acela nu prea poate fi urmarit deoarece cade frecvent. Iar semnalul internet este fff slab...

In rest numai de bine, pentru acest hotel care mie mi se pare categoric de 4 stele, asa cum si are. O sa mai adaug si eu cateva fotografii aici pentru exemplificare...

Data viitoare, cand voi fi ca si acum numai in tranzit, il voi alege iarasi, negresit!

[16.08.12 13:49:38]

@llia: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[16.08.12 15:04:39]

@webmaster: ok! o voi face. Multumesc!

[16.08.12 16:37:07]

Ma bucur sa aud ca ai fost multumita de hotel.

Merita banii dati, si nu sunt putini, Istanbulul fiind un oras scump pentru romanasi.

Este si Protv International pe satelitul de la hotel. Nu mai stiu exact pe ce pozitie 400 si ceva parca.

[17.08.12 08:17:04]

@webmaster: dar te-as ruga sa stergi "ecoul" de aici, pentru a evita sa ma repet... Multumesc anticipat!

[17.08.12 08:30:33]

@llia: nu-ti fa probleme, dupa eventuala incarcare a unui articol distinct, eliminam noi dublurile de info din ecou.

llia, marius71a, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂDeluxe Golden Horn Sultanahmet: